Největší česká drogová kauza nemá viníka

- Největší drogový delikt v republice, v němž soud rozhodl, nemá viníka. Soud v Hradci Králové totiž neprokázal bývalému řediteli Výzkumného ústavu organických syntéz v Pardubicích Jaromíru Tomanovi ani technickému inženýrovi Jiřímu Hlaváčkovi, že by vyráběli syntetické drogy. Soudci je proto odsoudili pouze za výrobu surovin k pěti letů vězení. Na stejně dlouhou dobu mají navíc zakázánu činnost. Rozsudek vyvolal v soudní síni vlnu nevole. Mužům totiž hrozilo až patnáct let vězení. Státní zástupce i obžalovaní se proti verdiktu odvolali.

"Nepodařilo se jednoznačně prokázat, že šlo o výrobu drogy na export. Soud potvrdil, že se jedná o surovinu k výrobě drogy," stojí v rozsudku. Soudci navíc neprokázali, že z látky, která putovala do Nizozemí, byla droga vyrobena.

Obžalovaní měli být po rozhodnutí soudu propuštěni z vazby. To však zablokoval svým odvoláním státní zástupce Miroslav Antl, který navrhoval patnáctileté tresty vězení a u Tomana navíc propadnutí majetku a akademických titulů.

Obžalovaní na výzkumném pracovišti podniku v Rybitví podle žalobce vyrobili a pak vyvezli na nizozemský černý trh nejméně 55 kilogramů drog extáze, amfetaminu a metamfetaminu za zhruba 70 milionů korun. Několik tun suroviny na výrobu drog putovalo do chemické továrny Čerkassy na Ukrajině.

Experti na drogovou problematiku varují před užíváním syntetických drog. Typickou drogou je právě extáze. Škála je však mnohem širší a zahrnuje bezpočet kombinací všelijakých, mnohdy legálních chemických látek (například efedrinu a kofeinu). Ty pak vyvolávají podobný efekt jako drogy nelegální. "Při intenzivním užívání dokážou tyto drogy udělat šílené změny v mozku a v nervové soustavě. Kromě toho může člověk umřít na dehydrataci organismu, pokud tyto drogy bere a třeba osm hodin tančí," uvedl před časem pro MF DNES Jiří Richter z centra Sananim. (rea)

Oba muži svou příslušnost k organizované skupině narkomafie popírají.

Hlaváček před soudem v listopadu 1999 uvedl, že surovina vypadala jako hrubší prací prášek zatavený v igelitových sáčcích. "Vozili jsme ho přes vrátnici podniku, nic jsme netajili ani nepašovali," dodal.

"Nevěděl jsem, že vyrobená látka je drogou," prohlásil tehdy Toman.

"Inženýr Toman je kandidát věd, špičkový a vysoce erudovaný odborník. Podle expertiz musel vědět, co vyrábí," namítal však žalobce Miroslav Antl.

Vyšetřování případu trvalo dva roky.


Video