Pokud jste s přípravou ještě nezačali, neotálejte. Ilustrační foto

Pokud jste s přípravou ještě nezačali, neotálejte. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Nejtěžší je začít s přípravou včas

V přípravě na přijímací zkoušky je rozhodující dobrý a včasný začátek. Ale možná si vzpomenete, jak se i vám rodičům kdysi všechno zdálo ještě měsíc před přijímačkami vzdálené téměř několik světelných let. Pokud jste ještě s přípravou na přijímací zkoušky nezačali, déle už rozhodně neváhejte.

Začít je asi skutečně nejtěžší. Zejména nadanější děti mohou mít pocit, že mají buď hodně času, nebo že žádnou přípravu nebudou potřebovat. Mezitím se však ostatní studenti připravují.

Je tedy na rodičích, aby svým dětem dokázali v otázce přípravy na přijímací zkoušky dobře poradit a zajistit, aby ji dítě bralo odpovědně a vážně.

První rada tedy je: nenechte si ujet vlak, velmi těžko se pak dohání. Podaří-li se dodržet v přípravě následující principy, je zdolán podstatný kus cesty směrem k úspěchu.

Zjistěte včas, co vaše dítě umí
Pokud se podle aktuálních informací ujistíte, že vašim dětem stačí si témata a látku k přijímacím zkouškám pouze zopakovat, ušetříte si vy i váš nastávající student zbytečnou námahu. V opačném případě budete mít dostatek času mezery zacelit.

Nespoléhejte se na známky
Ty se mohou na různých školách lišit až o dva stupně; z řady testování, která na školách provádíme, spolehlivě víme, že někteří žáci, kteří mají jedničky na své škole, by na jiné škole měli stěží trojku.

Plán přípravy
Určitě víte, jak dlouho vydrží být vaše dítě pozorné a kdy se mu nejlépe učí. S ohledem na to mu navrhněte udělat si časový harmonogram a snažte se kontrolovat jeho dodržení. Zároveň dbejte na adekvátní formu relaxace.

Lidská mozková kapacita je sice v raném věku velká, ale děti nejsou computery! Je tedy dobré prokládat přípravu uvolňujícími prvky (pohybové a společenské aktivity).

Systematická a efektivní příprava
Není dobré připravovat se naráz na všechno nebo odsouvat obtížné části na konec. Taková nezkušená příprava je spíš na nic. Pomozte vašemu dítěti s rozvržením přípravy podle důležitosti a podle témat tak, aby na sebe jednotlivé kroky pokud možno navazovaly.

Výběr nejvhodnějších studijních materiálů
Učebnice jsou sice po ruce, ale často nedostačují. Jejich obsah nemusí být aktuální a nenabízejí interaktivitu – těžko se s nimi komunikuje. Fakta, která se v nich dočtete, musíte jednoduše přijmout. Zkuste proto využít alternativy. Velmi účinná je metoda e-learning, tedy využití počítače a internetu.

Průběžně ověřujte, jak příprava pokračuje
Příprava na přijímací zkoušky je dlouhý proces a vyžaduje zpětnou vazbu. Zařaďte do přípravy vašeho dítěte pravidelné testování. Vytvoříte mu tak pevný stupínek, od kterého se může odrazit k dalšímu kroku. On-line testy vám zajistí okamžitou a přesnou informaci o stavu vaší přípravy.

Porovnání s ostatními
Je dobré si ujasnit, jak na tom je vaše dítě ve srovnání s jinými uchazeči. Dobrou cestou jsou porovnávací testy. Pomohou zjistit případné nedostatky, které by se mohly později vymstít.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video