Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nejšťastnější na světě jsou Dánové. Češi klesli na devětatřicáté místo

  19:44aktualizováno  19:44
Nejšťastnější zemí na světě je Dánsko, nejméně šťastní jsou obyvatelé afrického Toga a Česko je v žebříčku štěstí na 39. místě. Vyplývá to ze studie nazvané Zpráva o štěstí ve světě, kterou pro OSN vypracovala Columbijská univerzita v New Yorku a která zkoumala míru štěstí ve 156 státech.
Nejšťastnější na světě jsou Dánové (ilustrační foto)

Nejšťastnější na světě jsou Dánové (ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Zpráva Earth Institute na Columbijské univerzitě, již financovala OSN, vychází z průzkumu provedeného v letech 2010 až 2012 Gallupovým ústavem. Respondenti měli na stupnici od jedné do deseti hodnotit, jak jsou právě šťastní a také, jak jsou celkově spokojeni se svým životem.

Nejšťastnější státy na světě

1. Dánsko
2. Norsko
3. Švýcarsko
4. Nizozemsko
5. Švédsko
6. Kanada
7. Finsko
8. Rakousko
9. Island
10. Austrálie
...
39. Česko
...

151. Tanzanie
152. Rwanda
153. Burundi
154. Středoafrická republika
155. Benin
156. Togo

Podle autorů studie ovlivňují pocit štěstí v dané zemi z největší části faktory jako hrubý domácí produkt na obyvatele, délka života, korupce, svoboda se rozhodovat, štědrost spoluobčanů a existence někoho blízkého, o koho je možné se opřít.

Zpráva také zdůrazňuje, že i když většina nejšťastnějších zemí patří také k nejbohatším, samotný příjem není tak důležitým faktorem štěstí jako osobní svoboda a podpora společnosti.

Spojené státy jsou v žebříčku štěstí na 17. místě za Mexikem, zatímco Británie je na 22. příčce, Německo na 26., Japonsko na 43., Rusko na 68. a Čína na 93. pozici.

Oproti předchozímu průzkumu z roku 2005 Češi mírně "posmutněli" a v indexu štěstí ztratili 0,18 bodu. 

Zatímco v prvním Dánsku činil průměrný index štěstí 7,7, v Česku na 39. místě to bylo 6,3 a v posledním Togu 2,9. Češi jsou méně šťastní než třeba Venezuelci (20. místo), Argentinci (29.) nebo Thajci (36.), ale jsou první mezi postkomunistickými státy. O pár stupínků níže jsou Slovinci (44. místo), Slováci (46.) a Poláci (51.).

Zapůsobila finanční krize

Zatímco kvalita života se zvedla ve státech Latinské Ameriky a v Karibiku, v zemích zasažených finanční krizí v Evropě se pocit štěstí zredukoval. A to hlavně v Řecku, Itálii, Portugalsku a Španělsku. 

Méně šťastní lidé jsou na Blízkém východě a na Severu Afriky, kdy se situace zhoršila nejen kvůli krizi finanční, ale i kvůli politické a sociální nestabilitě. Nejvíce se index štěstí snížil v důsledku politického neklidu v Egyptě - na 4,3 loni oproti 5,4 v roce 2007.

Za posledních pět let je ale svět celkově stále o něco šťastnější. Výzkumníci připomínají, že pocit štěstí má vliv i na naše zdraví. Například na správnou funkci kardiovaskulární soustavy či imunitního systému.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Útok na hotel v Kábulu nepřežilo osmnáct lidí, včetně čtrnácti cizinců

Muž se snaží utéct z balkonu kábulského hotelu Intercontinental během útoku tří...

Při nočním útoku na hotel v Kábulu zemřelo osmnáct civilistů, z toho čtrnáct cizinců. Národnost cizinců afghánské...

Schulz nechce strop pro příjem běženců, varoval před pravicovou vlnou

Martin Schulz během projevu na sjezdu německé SPD (21. ledna 2018)

Pokud bude SPD ve vládě, nebude mít Německo žádnou horní hranici pro příjem uprchlíků, uvedl předseda strany Martin...

V Berlíně žije už téměř tisíc islamistů, roste i jejich odhodlání útočit

Policisté prohledávají i budovy v berlínské čtvrti Märkisches Viertel...

V Berlíně se za posledních šest let téměř ztrojnásobil počet salafistů, zvýšila se i jejich snaha provést teroristické...

Najdete na iDNES.cz