Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nejstarší sídliště se výrazně změní

  10:01aktualizováno  10:01
Petřiny - Vzhled Petřin by se měl v budoucnu změnit. Střešní nástavby na panelácích zaplatí obnovu zchátralého sídliště a obohatí bytový fond zhruba o tisíc cenově dostupných bytů. Vylepšit vzhled zpustlých paneláků na Petřinách pomocí střešních nástaveb plánuje radnice Prahy 6. Podle nedávné analýzy, kterou si nechal zpracovat magistrát totiž nejstarší pražské sídliště patří také k nejzchátralejším v metropoli.

"Sídliště je již desítky let ve špatném stavu. Možnost vybudovat další byty na plochých střechách budov může významně přispět k obnově samotných domů i jejich okolí," uvedl radní šesté městské části Jan Winkler.

Podle jeho slov městská část na obnovu sídliště nemá prostředky. Proto by celkovou revitalizaci měly zaplatit právě nástavby, respektive investoři, kteří dostanou zakázku na jejich postavení. Podmínkou totiž bude, aby zajistili zateplení fasád, výměnu oken, zvelebili bezprostřední okolí či provedli jiné potřebné úpravy. "Je to logické, protože stavebník takto získá velice výhodný pozemek, který je již zainventován. Půjde tedy o to, která firma nabídne ve výběrovém řízení více financí na rekonstrukci samotného paneláku," sdělil Winkler.

Na podnět radnice Prahy 6 se iniciativy chopili architekti Vojtěch Šalda a Milan Rajchl, kteří v padesátých letech sídliště projektovali. Ti zpracovali  zevrubnou analýzu možností, jež komplex paneláků skýtá. "Pokud by se využila kapacita celého sídliště, přibylo by na Petřinách kolem 1500 bytů," řekl jeden ze spoluautorů, Otto Bandas.

Podle návrhů Šaldy a Rajchla by vybrané paneláky měly přikrýt jedno- až dvoupodlažní nástavby, ve kterých by vznikly hlavně levné, malometrážní byty.
"Nová výstavba, například areál Hvězda, je pro běžné lidi cenově nedostupná," poznamenal radní Winkler. "U střešních bytů by se mohla cena pohybovat kolem patnáct tisíc korun za metr čtvereční," dodal.

Situace je komplikovaná tím, že městská část vlastní v současnosti pouze polovinu bytového fondu Prahy 6 a další byty plánuje ještě privatizovat. Zdaleka ne všechny paneláky jsou navíc pro nástavby vhodné z urbanistického hlediska.

"Ve své době patřily Petřiny k zdařilým projektům. Dnes je naším cílem jejich vzhled řešit komplexně, promítnout do nich moderní výraz. Rozhodně by neměly vzniknout stodoly, jak se to nedávno stalo v Újezdu nad Lesy," zdůraznil Vojtěch Šalda. V první etapě se tak počítá s nastavováním zhruba 25 z 57 domovních bloků.

Nároky na parkování plánují autoři studie řešit také využitím prázdných sklepů, zvýšenou poptávku po službách zase nabídkou části nových prostor drobným podnikatelům.

Podle radního Winklera by se příští mohl projekt vyhodnotit a radnice by měla schválit záměr revitalizace. Samotná výstavba by mohla začít v roce 2003.

Nejstarší pražská panelová zástavba by měla v budoucnosti "prokouknout". Projekt zpracovávají architekti, kteří Petřiny v padesátých letech navrhovali. (26. listopadu 2001)

Nejstarší pražská panelová zástavba by měla v budoucnosti "prokouknout". Projekt zpracovávají architekti, kteří Petřiny v padesátých letech navrhovali. (26. listopadu 2001)

Nejstarší pražská panelová zástavba by měla v budoucnosti "prokouknout". Projekt zpracovávají architekti, kteří Petřiny v padesátých letech navrhovali. (26. listopadu 2001)

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Američané zaútočili na Sýrii, přidali se i Britové a Francouzi

Noční obloha nad Damaškem během úderů USA, Británie a Francie na Sýrii (14....

USA, Británie a Francie v noci na sobotu zaútočili na Sýrii. Západ tak trestá syrský režim za údajný chemický útok ve...

Policie zadržela podezřelého z vraždy prodavačky, skončil na psychiatrii

Policie dopadla podezřelého muže, kterého hledala v souvislosti s úterní...

Policie dopadla podezřelého muže, kterého hledala v souvislosti s úterní vraždou prodavačky v obchodním centru v...Klaus mladší vyškolil Piráta za hrubky. Jsem dysortografik, brání se Pikal

Expert ODS pro školství Václav Klaus mladší (22. července 2014)

V Česku začaly maturity a roli zkoušejícího v sobě probudil i předseda školského výboru Václav Klaus mladší. Na...

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...

Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...

Další z rubriky

Vnitro a čtyři další křesla. Poslanci ČSSD se radili, zda vzít vládu

Jan Hamáček, Jiří Zimola a premiér Andrej Babiš před druhým jednáním...

Poslanci ČSSD se sešli v „Klubu 5“ ve Sněmovně, aby se poradili, zda přijmout nabídku Andreje Babiše k jednání o vládě....

Kvůli pseudomoru na Zlínsku není důvod k panice, říká šéf veterinářů

Ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád k africkému moru...

Kvůli pseudomoru, který minulý týden napadl slepice malochovatele v Šanově na Zlínsku, by mohly některé země mimo EU...

Hamáček: Zvolení šéfa komise pro kontrolu GIBS komplikuje jednání o vládě

Předseda ČSSD Jan Hamáček přijel na Pražský hrad seznámit prezidenta Miloše...

Šéf ČSSD Jan Hamáček představil prezidentovi Miloši Zemanovi nabídku, kterou dostal pro rozdělení křesel v případné...

Najdete na iDNES.cz