Nejstarší pacienti jsou často na obtíž

  • 2
Praha - Domovy důchodců s léčebnami dlouhodobě nemocných si vnucují svěřence, protože péče o ně je pro obě strany finančně nevýhodná. Staří nemocní lidé, kterých je v Praze více než v jiných částech republiky, mnohdy nemají kam jít. V metropoli je nejen velký nedostatek míst v domovech důchodců, ale při výběru se navíc upřednostňují ti, jejichž zdravotní stav je lepší.

Zdravotní pojišťovny totiž odmítají těmto zařízením proplácet zdravotní péči i zdravotnický materiál. Podle náměstka primátora Otto Kechnera je situace závažná a magistrát se ji spolu s ministerstvem práce a sociálních věcí snaží řešit. "V současné době mapujeme, kolik materiálu, jako jsou pleny či masti, se v domovech spotřebuje. Po analýze budeme jednat s ministerstvem zdravotnictví, které dosud také odmítá uznat, že poskytujeme i zdravotní péči," uvedl Kechner.

V současné době pak není výjimkou případ, který řeší třeba Kateřina Forstová se svou známou. Čtyřiadevadesátiletá žena po mrtvici trpící Alzheimerovou chorobou se o sebe sama postarat nemůže. V léčebně dlouhodobě nemocných u nemocnice v Českém Brodě jí pobyt nechtějí prodloužit. Na magistrátu jí oznámili, že do domova důchodců se dostane kvůli čekacím lhůtám až tak za dva roky. "Je to šokující. Stará paní nemá kam se vrátit, protože nemá rodinu," uvedla Forstová.

Řešení podobných bezvýchodných situací vidí ředitelka Domova důchodců v Mirovické ulici v Praze 8 Jana Torová v trochu absurdním činu. Dát si žádost o domov důchodců co nejdříve, aby v případě potřeby byl člověk na začátku pořadníku.

"Kdyby si senior zažádal v šedesáti letech, tak by pak třeba neměl problém," uvedla Torová. Komplikace pak zas nastane v případě, že sociální komise, která žádosti schvaluje, neuzná, že dotyčný má na domov nárok, protože tomu nebude odpovídat jeho sociální a zdravotní stav.

Podle Torové jsou v zahraničí běžně odděleny domovy sociální a domovy se zdravotnickou péčí.

U nás však město, které je zřizovatelem domovů důchodců, musí zaměstnávat ošetřovatelky, zdravotnice i praktické lékaře. V Miklíkově ulici už mají dvě třetiny míst vyhrazeny pro zvýšenou péči. Jsou zde právě například nemocní s Alzheimerovou chorobou či těžkými bolestmi. Na péči o ně pak připadnou dvě třetiny mzdových nákladů.

Podle Kechnera by zdravotní pojišťovny měly zatím proplácet alespoň zdravotnický materiál. "Už jsme se kvůli tomu několikrát soudili. Nikdo to ale nebere v potaz," konstatoval Kechner. Vzpomněl také naprosto nepřijatelné chování některých zdravotnických zařízení, která propouštějí obyvatele domovů důchodců dříve. "Vědí totiž, že my už je doléčíme a postaráme se o ně," uvedl Kechner.

Nyní si tedy ředitelé nemocnic stěžují, že ve svých léčebnách dlouhodobě nemocných suplují funkci domovů důchodců, a městu vadí, že supluje v domovech funkci neexistujících zdravotnických zařízení.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video