Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nejsme všichni velcí a svalnatí, říká člen elitních Navy SEALs

  10:10aktualizováno  10:10
K elitní jednotce amerického námořnictva Navy SEALs se každoročně hlásí tři tisíce lidí. Mezi špičkové bojovníky se jich dostane jen hrstka. "Můj ročník dokončilo devatenáct lidí," říká v exkluzivním rozhovoru pro natoaktual.cz Mark Divine, který u Navy SEALs slouží už osmnáct let.

Mark Divine - Mark Divine (44), důstojník US Navy SEALs v záloze. Strávil v aktivní službě celkem 8 let, přes deset let je v záloze. V rámci SEALs působil v operacích v Jižní Koreji, v Egyptě a v Iráku. Zabývá se výcvikem nových členů SEALs. Je zakladatelem webu NavySEALS.com. | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Kdy US Navy SEALs vznikly a co je jejich úkolem?
Počátky SEALs sahají do období 2. světové války, kdy vznikly úplně první formace těchto jednotek. Na základě potřeby nekonvenčních jednotek pak v době počátku konfliktu ve Vietnamu v roce 1962 prezident J. F. Kennedy formálně stvrdil vznik námořních komand SEALs, což se tedy považuje za oficiální datum vzniku.

A jelikož se jedná o komanda námořnictva, zpravidla jsme při operacích jednou nohou ve vodě, i když to neplatí vždy, jako třeba nyní v Iráku nebo Afghánistánu. Plníme tři hlavní druhy misí: takzvané přímé akce, kdy se máme někam dostat a splnit specifický úkol, například zachránit rukojmí, získat informace, odpálit nálož.

Druhým typem jsou speciální průzkumné mise, třetím pak takzvaná zahraniční vnitřní obrana, což spočívá zejména ve výcviku zahraničních jednotek. Z těchto tří velkých pak vyplývají další mise. V současnosti se zaměřujeme na operace proti šíření zbraní a na protiteroristické operace.

Jaký je rozdíl mezi jednotkami SEALs a mýty opředenými Delta?
Delta je takzvaná "tier one unit", tedy úplně nejvyšší speciální jednotka, která může vykonávat nejtajnější operace přímo pod velením prezidenta USA. V případě Delty jde o armádní jednotku a zaměřuje se tedy primárně na pozemní protiteroristické operace, například na únosy letadel.

Námořnictvo má svou "tier one unit", kterou dříve byl team SEALs, ale pak byl přejmenován. Je zajímavé, že obě tyto jednotky se zabývají velmi podobnými úkoly, ale v jiných prostředích. Námořnictvo v námořních operacích, armáda v pozemních. Ale pokud jde o jejich schopnosti, jsou nerozeznatelné, jsou obě extrémně efektivní.

. NAVY SEALS

Elitní jednotky amerického námořnictva (US Navy), které jsou nasazovány na speciální bojové úkoly. SEALs je zkratka pro SEa, Air a Land, což reprezentuje prostředí, v nichž tato komanda operují (voda, vzduch, země).

Zároveň anglické slovo "seal" znamená v překladu tuleň, což také naznačuje podmořskou specializaci těchto jednotek. Historie jednotky sahá do 2. světové války, kdy z důvodu urgentní potřeby posílení národní bezpečnosti vzniklo několik podobně zaměřených jednotek, které už dnes ale neexistují (například Army Scouts či Navy Underwater Demolition Teams).

Jejich typickou misí bylo "vyčištění" pláží před vyloděním konvenčních sil. Tehdy tyto jednotky spadaly pod Úřad strategických studií (Office of Strategic Studies), tedy předchůdce dnešní CIA. V roce 1962 prezident J. F. Kennedy oficiálně uvedl US Navy SEALs jako nekonvenční jednotku – komando námořnictva.

Dnes SEALs operačně spadají pod velitelství NAVSOC sídlící v Kalifornii, které je součástí SOCOM (Velitelství pro speciální operace) na Floridě.

Jak je jednotka SEALs velká?
Jde o velmi malou jednotku, máme zhruba dva tisíce osob v aktivní službě. K tomu je potřeba přidat podpůrné jednotky - logistiky, zpravodajské služby a jiné - celkem jde asi o pět tisíc lidí. Takže jde skutečně o velmi malou jednotku.

Zdá se, že členem SEALs se nemůže stát každý. Je to náročné?
Na tom myslím částečně stojí ta mystika, co se kolem SEALs vytvořila. Je potřeba si uvědomit, že SEALs jsou početně velmi malá jednotka, která operuje v extrémně náročných podmínkách. SEALs tedy musí být v neobyčejně dobré fyzické kondici a zároveň být velmi odolní i psychicky, aby se dokázali vyrovnat s podmínkami našich běžných misí.

Co si představit pod běžnou misí SEALs?
Tak například, když jsem sloužil v jednom z týmů, v rámci misí bylo potřeba strávit obvykle dvanáct hodin bez přestávky pod vodou. A tím nemyslím třeba v ponorce, ale přímo ve vodě, jíž jste tedy vystaveni plných dvanáct hodin - a zpravidla velmi studené vodě. Čili, aby se člověk vyrovnal se zimou a bolestí, je potřeba značné dávky psychické odolnosti.

Kolik lidí ten výcvik tedy zvládne?
Výcvikový program je založen právě na takové zásadní zkušenosti. Lidé, kteří nejsou psychicky a fyzicky připraveni na fungování v takovém prostředí, jím neprojdou. Prostě to zkusí, ale nejde jim to.

Pokud jde o čísla: každý rok přijdou na nábor do SEALs zhruba tři tisíce lidí. Ti musí jako všichni zájemci o službu v amerických ozbrojených složkách projít různými rozřazovacími testy včetně fyzických, aby se nejdříve ukázalo, jestli vůbec mají na výcvik. Je to velmi jednoduché, ale pro mnoho mladých je to velkou překážkou.

Aby mohli žádat o práci u SEALs, potřebují dosáhnout poměrně vysokého skóre. Po testech jdou na základní výcvik námořnictva (US Navy Boot Camp). Když projdou i jím, mohou se ucházet o službu u SEALs, v tuto chvíli jde zhruba o 900 lidí.

Takže když projdou tímto vším, tak teprve mohou na výcvik pro SEALs?
Přesně tak. Pak teprve začíná samotný výcvik SEALs označovaný zkratkou BUD/S (Basic Underwater Demolition/SEAL Training). Ten trvá 26 týdnů a je velmi obtížný. Nemá vás to odrovnat, ale připravit. Během této fáze výcviku skončí zhruba tři čtvrtiny uchazečů. To je obrovské číslo. Dobrým příkladem byla moje třída, BUD/S 170. Začínalo nás 121, kurz úspěšně zakončilo pouze 19 uchazečů.

Zajímavé na tom je, že tím jsme dokončili stále jen základní výcvik pro SEALs. Teprve pak se nastupuje do specifického výcviku (SEAL Qualification Training), který je náročnější a trvá obvykle další půlrok. Ale v této fázi výcviku už se nevyhazuje.

Takže když dokončíte svou specializaci a ještě parašutistický výcvik, stáváte se členem SEALs - dostanete trojzubec (SEALs Trident), který je naším znakem. To je zhruba osmnáct měsíců poté, co se objevíte u náboru. Ale říká se, že trvá dalších pět let, než se člověk stane skutečně profesionálním bojovníkem komanda a naučí se řemeslo.

To je poměrně dlouhá doba. Nicméně jsou nějaké předem dané požadavky, které musí uchazeč splnit? Můžete někomu hned u náboru ušetřit čas a říct: Ty se na to nehodíš? Třeba předepsaná výška?
To je zajímavá otázka. Není předepsaný výškový limit, ale existuje maximální věkový limit, ten je 28. Nicméně i ten lze prominout. Pamatuji si případ, kdy jsme měli muže, co procházel výcvikem SEALs v 18 letech a nechal toho. Pak o tom dalších 15 let přemýšlel, byl mu prominut věk a vrátil se do výcviku. Ve 40 letech ho dokončil a byl nejlepší z ročníku. Obvykle se ale začíná s výcvikem těsně po dvacítce.

Takže když přijde někdo po vysoké škole, už je to pro něj těžší?
Samozřejmě, že je možné začít později. Průměrný věk důstojníků je obvykle 23 až 24 let. Asi 35 procent členů SEALs má vysokou školu. Ale počet důstojníků u SEALs je omezený a je značně náročné se do důstojnického programu u SEALs dostat.

Přijímáme zhruba 40 důstojníků ročně, a ti pocházejí zpravidla z vojenských škol nebo už jsou v armádním důstojnickém programu (ROTC). Pokud nejste ani v jednom, je téměř nemožné se do důstojnického programu SEALs dostat.

Ale tak to přece bylo ve vašem případě...
Ano, to je cesta, kterou jsem šel já. Bylo mi 25 a byl jsem civilista, měl jsem magisterský titul a práci ve veřejné správě. Pak jsem se rozhodl, že chci jít k námořnictvu. V tom roce brali dva lidi a já měl to štěstí, že mě vybrali. Dokonce jsme měli i uchazeče, který měl vystudovaná práva na Harvardu. Ta touha stát se členem SEALs, tedy součástí elity, je velmi, velmi silná.

Takže rozhodující není jen fyzická zdatnost...
Lidé si myslí, že SEALs vypadají všichni stejně: velcí a svalnatí. Ale to není pravda, jde o různé typy. Můžete sedět v baru vedle člena SEAL a ani si nevšimnete. Možná začínající SEALs se trochu vytahují a jsou hlasitě hrdí, ale po pěti letech dospějí a jsou z nich tiší profesionálové.

Hodně z nich je ženatých a mají rodiny, i když při naší práci a době, kterou strávíme při výcviku nebo v operaci, je velmi těžké mít rodinu. Zkrátka ať už velký svalovec, nebo drobnější postavy, rozhodujícím faktorem je síla vůle a u té se jen těžko stanovují kritéria.

Co bylo pro vás osobně nejnáročnější?
Tím pro mě bylo naučit se vyrovnávat se zimou. Vzpomínám si na jednu misi, kdy jsme vypluli z ponorky někde na severu a vystoupili na pláži, kde byla obrovská zima. Na té pláži jsme pak strávili týden. Neměli jsme spacáky ani jiné vybavení, z ponorky jsme si vzali jen minimum věcí.

Doslova nám každou noc umrzaly zadky a takhle ve tři ráno jsem tam seděl, klepal jsem se tak, že mi námraza opadávala z hlavy, a říkal jsem si, že na tohle mě vláda neplatí dost (smích). Ale když misi dokončíte, jste velmi pyšní na výsledek. A lidská mysl si navíc spíše pamatuje pozitivní věci než ty negativní.

. MARK DIVINE

Mark Divine (44), důstojník US Navy SEALs v záloze. Strávil v aktivní službě celkem 8 let, přes deset let je v záloze. V rámci SEALs působil v operacích v Jižní Koreji, v Egyptě a v Iráku. Zabývá se výcvikem nových členů SEALs. Je zakladatelem webu NavySEALS.com.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Džihád v Česku. Policisté obvinili muslima z přípravy bombového útoku

Dominik K. v posledních měsících před zatčením sám sebe fotografoval v přesně...

Policie zadržela radikálního muslima. Měl v bytě chemikálie a návody na výrobu bomby. Původem je Slovák. Islám přijal...

Tohle hřiště je jen pro bílý! Ženy s dětmi jsou víc než dřív terčem rasistů

Ilustrační snímek

Přibývá žen s dětmi, které vyhledají pomoc kvůli tomu, že se staly terčem rasistických útoku. Musí snášet opovržlivé...All you can eat. Triatlonista zhltal 100 porcí suši, restaurace ho vyhodila

Sushi na kulinářském festivalu Gastro Hradec.

Celebritou se v bavorském Landshutu stal třicetiletý triatlonista a bývalý kulturista Jaroslav Bobrowski. Zašel si...

Řidič cestou do práce přejel muže ležícího na silnici, byl to jeho syn

Ilustrační snímek

Rodinná tragédie se stala o víkendu u Štítova na Rokycansku. Řidič osobního vozidla v sobotu brzy ráno přejel muže...

Macron: Potížisty v otázce migrace bychom měli vyhodit z Schengenu

Francouzský prezident Emmanuel Macron představil v Paříži plán na pomoc chudým....

Země, které v migrační otázce neprojevují solidaritu, by měly být vyloučeny z schengenského prostoru. Na summitu v...Další z rubriky

Zásilka chytrých bomb dorazila do Evropy. Čeká na ně tucet zemí

Laserem naváděná munice. Ilustrační snímek

První ze tří velkých zásilek přesně naváděné letecké munice z USA dorazila do Evropy. Na dodávky chytrých bomb čeká...

Dny NATO uvítaly 225 tisíc lidí. Legenda z Vietnamu zaplavila nebe vlčími máky

Letoun Bronco shazuje 200 tisíc kvítků vlčích máků.

Na mošnovském letišti končí Dny NATO v Ostravě, největší armádně-bezpečnostní show v Evropě. K vidění byla dvacítka...

Rudý mrak vlčích máků připomene oběti válek. Vypustí ho letoun Bronco

Bronco, Memorial Air Show 2011 v Roudnici nad Labem.

Až se na nebi nad ostravským letištěm objeví rudý mrak složený ze statisíců lístků vlčích máků, bude to symbol. Pietní...

Nákup až domů: Vyhrajte poukaz na Tesco Online nákupy
Nákup až domů: Vyhrajte poukaz na Tesco Online nákupy

Soutěžíme o poukázky na nákup Tesco Online nákupy v hodnotě 1500 Kč, 1000 Kč a 500 Kč. Objednaný nákup vám kurýr přiveze až ke dveřím, což si pochvaluje i naše redakce eMimino.cz - otestovali jsme dovoz do práce a uspořádali místo oběda společný piknik.Najdete na iDNES.cz