Stanislav Huml se obrátil na zbývající poslance VV, aby následovali jeho, Škárku a Kočí a podpořili pokračování vlády i bez ministrů Johna, Dobeše a Bárty.

Stanislav Huml se obrátil na zbývající poslance VV, aby následovali jeho, Škárku a Kočí a podpořili pokračování vlády i bez ministrů Johna, Dobeše a Bárty. | foto: Jiří Švorc, Xman.cz

Nejsme přeběhlíci, dejme šanci vládě, vyzývá trio rebelů poslance VV

Stanislav Huml, jeden ze tří poslanců, kteří vypověděli loajalitu vedení Věcí veřejných, se obrátil veřejnou výzvou na další poslance zvolené za VV, ať dají šanci pokračování vlády Petra Nečase. "Nejsme přeběhlíci, nikdo nás neuplácí, nedostanete nálepku zběha či zrádce," napsal Huml.

Vládní krize

Učinil tak krátce před schůzkou poslaneckého klubu Věcí veřejných, který bude jednat o požadavku premiéra Petra Nečase, aby z vlády kromě ministra dopravy Víta Bárty odešli i další ministři za VV - Radek John z čela vnitra a Josef Dobeš, které vede ministerstvo školství.

Naproti tomu předsedkyně klubu VV Karolína Peake v rozhovoru pro iDNES.cz označila Nečasův požadavek, že z vlády musejí odejít i John a Dobeš, nejen Bárta, za nepřijatelné ultimátum.

"Radek John vede ministerstvo vnitra způsobem, který je tak neuvěřitelný, že policisté víc přemýšlejí o něm, než o práci. Sekundují mu soukromé bezpečnostní agentury navázané na ABL. Nedivím se, že ho chce premiér odvolat," přesvědčuje ostatní poslance zvolené za VV Huml.

Vládní krizi jsme sledovali v on-line reportáži

Kriticky vnímá také ministra školství: "Josef Dobeš, ABL, se stal dinosaurem s rekordní dobou růstu. Stav na ministerstvu je zoufalý, jeho náměstek vydíral rektora Jihočeské univerzity."

Vy slušní, pracovití, vytvořte klub Naštvaných Věcí veřejných, vyzval Huml

Poslanec Huml se snaží bývalé kolegy z klubu VV přesvědčit tím, že když nedají Nečasově vládě šanci, skončí vládní krize velkou koalicí nebo předčasnými volbami.

"Vy slušní, pracovití jste dostali jasnou a srozumitelnou nabídku od obou koaličních partnerů - vytvořte klub Naštvaných Věcí veřejných a pojďme dál. Hlásím se do něj, i když vím, že to bude těžké," lanaří další poslance Huml.

Apeluje na ně, že nová koaliční jednání bez Bárty budou i významně rychlejší. "Cíl je jasný, levnější fungující stát, kde se začne šetřit tam, kde se má, nikoliv tam, kde již není co brát," napsal Huml.

ODS a TOP 09 mají 94 poslanců a jen podpora Stanislava Humla, Jaroslava Škárky a Kristýny Kočí by jim nestačila. Minimálně 100 poslanců musí mít vláda na své straně, aby jí opozice nemohla vyjádřit nedůvěru. Alespoň 101 hlasů, aby měla šanci přehlasovávat veta Senátu či prezidenta při prosazování svých záměrů.

Pro větší stabilitu vlády by ovšem Nečas potřeboval posil spíš ještě víc. Expremiér Mirek Topolánek v minulém volebním období nakonec těsnou většinu (založenou na přeběhlících Miloši Melčákovi a Michalu Pohankovi) nakonec neudržel a jeho vláda celé čtyři roky nevydržela.

Výzvy Jaroslava Škárky a Kristýny Kočí

Na poslance se po Humlovi obrátil také Jaroslav Škárka. Jeho slovy o tom, že si Vít Bárta kupoval jeho loajalitu, odstartovalo štěpení poslaneckého klubu VV a koaliční krize.

S oslovením kolegů přispěchala také Kristýna Kočí, která se přidala ke Škárkově trestnímu oznámení a přišla o místo ve straně, poslaneckém klubu VV i pozici vyjednavačky v K9.

Škárka i Kočí volají po společném jednání s klubem VV. Jeho součástí oba, společně s Humlem, už nejsou.

Škárkovo vyjádření

Vážení kolegové,
obracím se na vás touto cestou, protože nemám jinou možnost. Snad mě trochu znáte a víte, že si na žádné velká emotivní slova a projevy nepotrpím.
Situace je vážná, pojďme si proto sednou k jednomu stolu a všechno si vyjasnit. Za prvé vám chci vysvětlit  své kroky a za druhé je potřeba podpořit  vládu, která bude pokračovat v reformách a nepřipustit předčasné volby.

Vyjádření Kristýny Kočí

Vážené kolegyně, kolegové,
věřím tomu, že jednou nastane doba, kdy si vše vysvětlíme. Vy pochopíte mě, mé kroky a chování a já pochopím, proč jste mě tak nedemokratickým způsobem vyloučili z poslaneckého klubu a ze strany Věci veřejné, aniž byste si vyslechli mé argumenty.
Teď ale není čas na křivdu či výčitky. Je potřeba se dívat do budoucnosti. Pojďme se sejít a pokusme se společně jednat. Chovejme se zodpovědně k voličům této země, nedovolme pád vlády a předčasné volby. Podpořme proto vládu, která nastartovala reformy, které je potřeba dotáhnout do konce.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video