Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nejsme loupežníci, ale černí baroni

  6:40
Dnes jsou z nich postarší páni, kteří vzpomínají na poválečné roky a svou vojenskou službu u Pomocných technických praporů s úsměvem. S puncem politicky nespolehlivých a černými výložkami na ramenou ale tehdy dřeli v dolech, na stavbách a v kamenolomech.

"Horníci na šachtách se na nás nejdřív dívali skrze prsty. Mysleli, že jsme trestanci, vrazi a loupežníci," říká devětasedmdesátiletý Bohumír Dufek. On ale nikdy nikdy nikomu neublížil, jen nebyl přesvědčen o 'světlých zítřcích komunismu'.

Jako člen poválečného studentského hnutí, lidové strany a právník dostal po únoru 1948 od komunistického režimu nálepku politicky nespolehlivého. Místo klasické vojny ho pak v roce 1950 mocipáni poslali do vojenského tábory nucených prací k takzvaným Pomocným technickým praporům.

Stal se jedním z černých baronů, které tak proslavil stejnojmenný film podle Miroslava Švandrlíka.

"Film ale vlastně není o nás. Takhle to nechodilo. Švandrlík, co by vojín Kefalín, nikdy u pétépáků nebyl. Sloužil u technických praporů, kde byli lidé se sníženou zdravotní klasifikací a nemohli vykonávat klasickou službu u bojových jednotek," vysvětluje Dufek.

Tábory nucených prací během první poloviny padesátých let prošlo 40 tisíc nepohodlných lidí. Od bývalých důstojníků armády, přes církevní hodnostáře až po bývalé rolníky nebo členy jiných politických stran.

"Byli jsme nepohodlní. Udělali z nás levnou pracovní sílu. Tehdy bylo možné být jeden den v Praze a druhý den těžce dřít někde v Ostravě. Režimu se ale nepodařilo nás zlikvidovat. Naopak z nás vytvořili jednolitou masu odpůrců, mezi kterými vzniklo pevné pouto," tvrdí Dufek, který dnes působí jako místopředseda Svazu vojenských táborů nucených prací - pomocných technických praporů. S černými výložkami na ramenou musel chodit přes čtyři roky.

Jedno společné s filmem černí baroni ale skutečně mají - absurdní historky. Jako třeba ta, kterou si někdejší pétépáci na svém zatím posledním setkání na Libavé vyprávěli během bohoslužby před kostelem.

"Pamatujete, jak jednou přivezli do tábora zásoby chleba," usmívá se jeden z mužů a vypráví dál. "Jeden bochník pak někdo ukradl. Při nástupu se ke krádeži samozřejmě nikdo nepřiznal a tak velitel tábora, to bylo ale éro, vymyslel trest".

Zavolal prý do vesnice pro holiče, že nechá všechny v táboře ostříhat do hola. Holič sedl na kolo a jel k táboru. "Před branami ho ale kluci na stráži otočili, že jestli neodjede, tak dostane strašně do zubů. Holič nečekal odjel. Velitel pak dokonce pro něj žádal ozbrojenou eskortu, trestu jsme ale tenkrát nakonec unikli".

Každoročně se černí baroni setkávají právě na Libavé, kde vznikl jeden z vůbec prvních táborů. Setkání berou jako možnost si zavzpomínat na doby, kdy je spojoval stejný osud.  - více zde

Jan Bednář pochází z Uherského Hradiště. Než byl odveden do tábora přímo na Libavé, pracoval jako ekonom. Setkání s kamarády na místech, kde před víc jak půlstoletím společně dřeli do úmoru, je pro něj vždy symbolické.

"Bylo strašné. Byli jsme vojáci beze zbraní. Našimi zbraněmi byly krompáče a lopaty. Připadali jsme si méněcenní," vzpomíná Bednář. V řadě historek se mu však nejčastěji vybavuje jediná, pro něj nejsilnější, to když černí baroni museli na vojenskou přísahu. "Víte, přísahali jsme něco, co jsme prakticky vykonávat nemohli. Bylo to směšné," konstatuje.

Trest to byl podle něj hlavně pro vojenské důstojníky, kteří v táborech skončili pro svou neloajalitu s režimem.

"Místo smysluplných střeleb a výcviku jsme dřeli v dolech," dodává Radoslav Mather. Na různých ostravských šachtách strávil 35 měsíců. Jediným únikem od ponížení a úmorné práce pro něj byla kapela, kterou s kamarády na 'vojně' založili.

Trpce pak podle svých slov vzpomíná na závist lidí, že jako černý baron si na šachtě vydělal velké peníze. "To je nesmysl. Vydělávali jsme, to jo, ale všechno včetně ubytování jsme si museli hradit. Polovinu z výdělku nám dávali na knížku," říká Mather. Když však odházel do civilu, nesl si s sebou jen 800 korun. "Bylo zrovna po měnové reformě," konstatuje.

Někdejší příslušníci Pomocných technických praporů (PTP) naslouchají bohoslužbě během svého tradičního vzpomínkového setkání na Libavé.

Na Libavé, kde se letos někdejší černí baroni setkávají již podesáté, vznikl v roce 1950 jeden z prvních táborů nucených prací.

Součástí vzpomínkové akce byla bohoslužba v kostele svaté Anny ve Staré Vodě, kterou sloužili hned tři moravští biskupové. Bohoslužbu v kostele, poničeném vojáky tehdejší sovětské armády, považují za symbolickou.

Pomocnými technickými prapory prošlo až 40 tisíc lidí. Takzvané lehké a těžké prapory zřídil komunistický režim, aby "prací byly převychovány politicky nespolehlivé osoby".

Vojáci PTP pracovali během své služby na stavbách, v lesích, v dolech, v kamenolomech nebo při výstavbách silnic.

Do roku 1954 bylo zřízeno celkem 23 vojenských táborů nucených prací a o život v nich přišlo na 400 lidí. Setkání bývalých příslušníků na Libavé vždy doprovází uctění památky u pomníku ve Městě Libavá.

Černé výložky na ramenou už nenosí. Svou příslušnost k jednotkám politicky nespolehlivých pro komunistický režim si černí baroni připomínají alespoň odznakem.

Součástí vzpomínkové akce bývalých příslušníků PTP byla bohoslužba v kostele svaté Anny ve Staré Vodě, kterou sloužili hned tři moravští biskupové. Společně s olomouckým arcibiskupem Janem Graubnerem a brněnským biskupem Vojtěchem Cikrlem mši celebroval také ostravsko-opavský biskup František Václav Lobkowicz.

Na čtyři stovky někdejších příslušníků Pomocných technických praporů (PTP) se sjely do vojenského výcvikového prostoru Libavá.

V táborech nucených prací se snažil komunistický režim v padesátých kletech izolovat nepohodlné lidi nejrůznějších profesí, od bývalých důstojníků armády, přes intelektuály, umělce, církevní hodnostáře až po bývalé rolníky nebo členy opozičních politických stran.

Autoři: , natoaktual.cz,
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Nejednáme. Na obzoru je stávka soudních pracovníků, požadují vyšší platy

25. dubna 2024

Premium Odvádějí vysoce odbornou práci, musejí skládat speciální zkoušky, někdy sami vypracovávají drobná...

Pokroková nenávist k Židům. Jak se z univerzit v USA staly filiálky Hamásu

25. dubna 2024

Premium Na elitních amerických univerzitách vyhánějí Židy takovým stylem, že to tam vypadá jako v Německu...

Karafiátovou revoluci zažehla jediná píseň. Portugalsko vyvedla z diktatury

25. dubna 2024

Málokterá revoluce je spojena s písní a květinou, jako se to stalo té portugalské. Před 50 lety se...

Chtěl se odpálit během olympiády v Paříži. Ve Francii zatkli 16letého hocha

24. dubna 2024  22:47

Kriminalisté ve Francii v úterý zadrželi 16letého mladíka francouzské národnosti, který na...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...