Bývalý jihoafrický prezident Nelson Mandela oslavil v Jihoafrické republice 20 let od propuštění z vězení. (11. února 2010) | foto: AP

Nejsem žádný světec, píše nositel Nobelovy ceny míru Nelson Mandela

  • 31
Nelson Mandela nikdy nebyl žádný světec a jedna z věcí, které mu v minulosti nejvíce vadily, bylo, že ho celý svět za světce považoval. Bývalý bojovník proti apartheidu, nositel Nobelovy ceny za mír a pozdější jihoafrický prezident to píše ve svých pamětech.

Kniha vyjde v úterý, úryvky z ní dnes zveřejnil jihoafrický deník Sunday Times. V knize se Mandela mimo jiné vypověděl o utrpení, jež pro něj a jeho rodinu znamenal letitý pobyt ve vězení.

APARTHEID

- Režimy s rysy apartheidu se projevovaly i v sousední Namibii, která byla do roku 1990 mandatorním územím JAR.

- Také Jižní Rhodésie (dnešní Zimbabwe) měla s apartheidem zkušenosti. Ty však vzaly za své v roce 1980, když se premiérem stal tehdy ještě demokraticky působící Robert Mugabe, pozdější diktátor.

Paměti nazvané Conversations With Myself (Mé rozhovory se mnou) opatřil předmluvou další laureát Nobelovy ceny, americký prezident Barack Obama.

Kniha je souborem Mandelových deníků, zápisků, dopisů a dalších soukromých písemností. Jejím smyslem je prý ukázat Mandelu jako skutečného člověka, který se skrývá za mezinárodní ikonou.

"Jedna věc, která mě ve vězení velmi znepokojovala, byl falešný obraz, který jsem proti své vůli vyslal do světa a který mě považoval za světce," píše Mandela v nové knize. "Nikdy jsem jím nebyl, a to ani ve smyslu pozemského hříšníka, který zhřešil a usiluje o nápravu," dodává dvaadevadesátiletý politik, který se v roce 1994 stal prvním černošským prezidentem Jihoafrické republiky.

Mandela strávil za dob apartheidu ve vězení 27 let. V pamětech se čtenářům svěřil, jak těžko nesl odloučení od svých blízkých a vědomí, že se o ně nemůže postarat.

Volby v JARMandela

"Mám pocit, že každá část mého těla - má krev, mé kosti a má duše - vše je prostoupeno žlučí. Tak zatrpklý jsem z toho, že ti nemůžu pomoci v

Čtete rádi idnes.cz?

Dejte nám svůj hlas v anketě Křišťálová lupa. Hlasujte ZDE

utrpení, které zakoušíš," napsal své ženě Winnie v roce 1970, tedy v době, kdy byla také zavřená ve vězení. "Jak dlouho budete žít jako sirotci? Bez domova a bez rodičů, bez lásky a ochrany, kterou vás zahrnovala vaše matka," píše v jiném dopise svým dcerám, kterým v té době bylo 9 a 10 let.

Mandela byl na svobodu propuštěn v roce 1990. Jeho propuštění je považováno za začátek konce vlády apartheidu a počátek nové éry dějin Jihoafrické republiky, v jejímž čele stál v letech 1994 až 1999. (čtěte Mandela před dvaceti lety opustil vězení a pohřbil apartheid)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video