Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nejsem populista, také jste chtěli zlevnit elektřinu, vyčetl Čunek ČSSD

  17:52aktualizováno  17:52
Návrh předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka, aby stát v době krize snížil ceny elektřiny, označili místopředsedové ČSSD Bohuslav Sobotka a Milan Urban za populistický. Čunek po nich chce nyní omluvu. Dokazuje totiž, že stejný návrh před časem ČSSD naopak obhajovala.

Jiří Čunek seznámil se svým návrhem nastupujícího premiéra Jana Fischera. Ten souhlasil, že vláda návrh projedná. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Přestřelka mezi KDU-ČSL a ČSSD nastala poté, co šéf lidovců přišel za designovaným premiérem Janem Fischerem s návrhem na snížení cen elektřiny.

Je hospodářská krize a stát má možnost, jak ceny snížit, argumentoval. Získat by na tom mohli všichni, líbit se to nebude jen ČEZ, ale bude-li vláda nepolitická, mohla by nesouhlas obřího gigantu ustát, myslí si Čunek. - o návrhu čtěte zde

Místopředsedové ČSSD se do šéfa lidovců hned pustili. Milan Urban ho označil za populistu: "To je průhledně laciná lidovecká hra o voliče v duchu ´slibem nezarmoutíš´. Ty návrhy nejsou realistické," řekl.

Stejně tak kritizoval návrh i statutární místopředseda Bohuslav Sobotka. Čunek podle něj překročil "meze populismu, které jsou u vysoce postaveného politika ještě přijatelné".

V listopadu to nevadilo? diví se Čunek

Čunek se ale brání. A na socialisty vytáhl argument, proti kterému mohou něco těžko namítnout. Už v listopadu 2008 totiž ČSSD vydala tiskové prohlášení, které obsahuje podobnou výzvu - aby stát využil všech kompetencí k zásahu proti neadekvátnímu nárůstu cen energií. V textu se ČSSD sama podivuje, proč stát cenu neovlivní, když k tomu má prostředky.

"Pokud ČSSD považuje návrh regulace trhu s energiemi za legitimní krok v listopadu, jen těžko lze podobný návrh prezentovaný v dubnu KDU-ČSL považovat za populismus," tvrdí nyní Čunek ve svém prohlášení.

Od Sobotky a Urbana nyní bude žádat omluvu. "Nechci ani domýšlet, co ČSSD přimělo ke změně postoje. Ale pokud jsem mluvil o prorůstání ČEZ do politiky a naopak, je odpověď zřejmá," dodal šéf lidovců.

Místopředseda Urban na konfrontaci s návrhem ČSSD nereagoval. "Návrh ČSSD je, na rozdíl od návrhu pana předsedy Čunka, technicky i legislativně řešitelný a povede k pozitivnímu cenovému efektu pro spotřebitele," napsal pak iDNES.cz Sobotka.

jak ČSSD chtěla snižovat ceny elektřiny

ČSSD je mimořádně znepokojena růstem cen elektrické energie. Považujeme tento cenový šok s ohledem na stagnaci, či dokonce pokles cen energetických surovin – i s přihlédnutím k faktu, že stát má možnost zasáhnout do vývoje cen nejen jako vlastník, ale i jako oprávněný regulátor – za rezignaci státu na svoji základní roli. Je-li již dnes na světových trzích výrazný pokles cen energetických zdrojů, je nepochopitelné, proč vláda nevyužívá svých nástrojů, ať již v rámci své majority v ČEZ či kompetenci v rámci Českého energetického úřadu, a nezasáhne ve prospěch občanů. Pokud vláda nevyužije svých kompetencí a nezasáhne proti tomuto neadekvátnímu nárůstu cen energií, je na místě otázka proč, má-li na své straně jak ekonomické, tak politické argumenty.“

tiskové prohlášení ČSSD z 25. listopadu 2008Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Plaga jmenoval nové profesory, jsou mezi nimi i držitelé Českého lva

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga předal jmenovací dekrety...

Nové profesorky a profesoři vysokých škol v pondělí v Karolinu převzali jmenovací dekrety od ministra školství v demisi...

Manželé dali milion na výstavu o republice. Děti to jednou pochopí, říkají

Pavel Müller byl pilotem záchranné služby Jihomoravského kraje.

Neobvykle vysokou částkou přispěla rodina Müllerova z Mikulovska na chystanou výstavu ke stému výročí republiky pod...

VIDEO: Razicí štít Viktorie rozebírají, zatím pro něj není využití

Razicí štít Viktorie, který se prokousával zeminou u Plzně pro stavbu...

Razicí štít Viktorie, který na okraji Plzně prorazil dva tubusy nejdelšího železničního tunelu v České republice, už...

Najdete na iDNES.cz