Náměstek ministra zdravotnictví Leoše Hegera Petr Nosek (vlevo) míní, že nejrychleji by se uspořilo zrušením části nemocničních lůžek.

Náměstek ministra zdravotnictví Leoše Hegera Petr Nosek (vlevo) míní, že nejrychleji by se uspořilo zrušením části nemocničních lůžek. | foto: Michal Šula, MAFRA

Nejrychleji ušetříme rušením lůžek v nemocnicích, říká Hegerův náměstek

  • 159
Letos se musí uvnitř zdravotnictví najít dvoumiliardové úspory na platy lékařů. A to už od března. Podle náměstka ministra zdravotnictví Petra Noska bude obtížné tento termín dodržet. "Ale nyní bych ho nezpochybňoval," uvedl Nosek v rozhovoru pro iDNES.cz.

Miliardy podle něj pokryjí rezervní fondy zdravotních pojišťoven, příští rok už by ale bylo nejefektivnější pomoci si k penězům rušením lůžek v nemocnicích.

Kde pojišťovny letos vezmou dvě miliardy korun na navýšení platů lékařů?
Zdravotní pojišťovny budou nuceny čerpat ještě více rezervy. Předpokládáme, že na částku dvou miliard vystačí rezervní fond Všeobecné zdravotní pojišťovny a že nedojde k tomu, aby se pojišťovny propadly do ztrát.

Dotkne se hledání dvou miliard korun plateb na péči?
Není možno říci, že dvě miliardy půjdou na úkor stávajících úhrad od zdravotních pojišťoven, to prostě nelze. Pojišťovny peníze musí hledat v rezervách, které mají.

Petr Nosek

Je náměstkem pro zdravotní pojištění. Kromě toho má na starosti také vše, co souvisí s tvorbou cen léků a zdravotnických pomůcek a stanovování jejich úhrad

.

Petr Nosek, náměstek pro zdravotní pojištění

Do jeho kompetence spadá mimo jiné dohled nad zdravotními pojišťovnami nebo Státní ústav pro kontrolu léčiv.

Nosek je nestraníkem, který před funkcí náměstka vedl středočeskou krajskou pobočku VZP.

Ministr Leoš Heger představil kompletní tým svých náměstků na začátku prosince.

Domníváte se, že se dvě miliardy v rezervách zdravotních pojišťoven skutečně najdou?
V podstatě není jiné řešení, než že je musí najít.

Budou mít zdravotní pojišťovny peníze i na navyšování mezd v letech 2012 a 2013?
Memorandum hovoří o tom, že pokud se systém zefektivní, tak prostředky by měly být zdrojem navýšení platů. Nepovede-li se zefektivnit systém, nejsou zdroje na navýšení platů. Ta rovnice má obě strany jasně definované.

Není horizont tří let pro zefektivnění českého zdravotnictví příliš krátký?
Jsou určité kroky - počínaje úhradovou vyhláškou přes stávající novelu o veřejném zdravotním pojištění - které by mohly přinést určité efekty. Samozřejmě tím nejpodstatnějším by bylo to zrušení části akutních lůžek. To by znamenalo skutečný efekt, kterého bychom mohli dosáhnout v krátkém čase. Otázka je, zda bude skutečně vůle k tak razantním změnám v tak krátké době a to bych nechtěl komentovat.

Všeobecná zdravotní pojišťovna navrhovala zrušení 10 tisíc akutních lůžek. Už víte, kolik by jich nakonec mohlo být zrušeno?
Tuto věc bych ponechal až na analýzách. O to víc, že jsme v situaci, kdy není jeden provozovatel všech lůžek, ale máme minimálně tři základní skupiny vlastníků nemocnic - stát, kraje a soukromé vlastníky. Tam, kde je jediný majitel nemocnic v kraji, tam by restrukturalizace lůžek proběhla jednodušeji. V prostoru, v němž se stýká více vlastníků, bude komunikace obtížnější. Stejně tak bude obtížná u soukromých vlastníků nemocnic, protože tam dojde ke konsensu ve formě utlumení jejich sítě ve prospěch jiných zařízení.

Jaké legislativní kroky je nutné udělat, aby se miliardy přetavily ve vyšší lékařské platy?
Ty kroky budou dva. Jedním je změna úhradové vyhlášky, která bude definovat, jaký objem peněz na jednoho lékaře přijde od zdravotní pojišťovny do příslušné nemocnice. Druhým krokem je nařízení vlády, které upraví mzdové tarify. V nemocnicích, kde není tarifní odměňování, pak musí navýšení spojené s memorandem (dohodou uzavřenou mezi ministerstvem zdravotnictví a lékařskými odbory, pozn. red) realizovat managementy nemocnic potažmo jejich zřizovatelé. Tedy například kraje nařídí ředitelům nemocnic, aby platy lékařům změnili obdobně jako u tarifů.

Tarify by se měly zvýšit příští týden. Už jsou podklady pro vládu připraveny?
Nařízení vlády je napsáno. Pouze se čekalo na to, zda dojde ze strany Lékařského odborového klubu k akceptování memoranda. V tomto okamžiku je to připraveno na příští zasedání vlády. To ho potvrdí, vydá a tím je to uzavřeno.

Máte už připraveny i změny úhradové vyhlášky?
Ano. Koncept vyhlášky tak, jak ji bude nutné změnit, už máme připravený.

Kdo vyhlášku po její změně musí posvětit?
Je to proces, který je plně v rukou ministerstva zdravotnictví a součinných orgánů, které k tomu patří. To znamená, že musí projít procesem od legislativní rady vlády až po tiskárnu sbírky zákonů.

Kdy by mohla být úhradová vyhláška změněna a začít ve změněné formě platit?
Je snaha změnu provést co nejdříve, memorandum hovoří o datu 1. března. Toto datum bude obtížné dodržet, ale v danou chvíli bych ho nezpochybňoval. Na druhou stranu mechanismus musí být takový, aby vždy zaručil to, že objem prostředků příslušného lékaře, který vyplývá z memoranda, byl zaslán do konce roku na konta nemocnic.

Bude se změna úhradové vyhlášky týkat jen nemocnic?
V podstatě ano.

Novou úhradovou vyhlášku ministerstvo představovalo na konci loňského roku a nejvíce na ní byly bity právě nemocnice. Teď se, v krátké době, pro ně situace má změnit...
Nemocnice na tom byly nejvíce bity, ale zároveň tam byl vytvořen prostor, že mohly odvést méně péče. To znamená, že podmínky pro navýšení platů v nemocnicích byly vytvořeny i v té původní vyhlášce. V současné době bude úprava v obdobném mechanismu, jako je u zdravotních sester.

To znamená jak?
Bude jistý propočet, který bude nově definovat přísun peněz do nemocnice na úvazek lékaře.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video