Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nejrychleji ušetříme rušením lůžek v nemocnicích, říká Hegerův náměstek

  8:53aktualizováno  8:53
Letos se musí uvnitř zdravotnictví najít dvoumiliardové úspory na platy lékařů. A to už od března. Podle náměstka ministra zdravotnictví Petra Noska bude obtížné tento termín dodržet. "Ale nyní bych ho nezpochybňoval," uvedl Nosek v rozhovoru pro iDNES.cz.

Náměstek ministra zdravotnictví Leoše Hegera Petr Nosek (vlevo) míní, že nejrychleji by se uspořilo zrušením části nemocničních lůžek. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Miliardy podle něj pokryjí rezervní fondy zdravotních pojišťoven, příští rok už by ale bylo nejefektivnější pomoci si k penězům rušením lůžek v nemocnicích.

Kde pojišťovny letos vezmou dvě miliardy korun na navýšení platů lékařů?
Zdravotní pojišťovny budou nuceny čerpat ještě více rezervy. Předpokládáme, že na částku dvou miliard vystačí rezervní fond Všeobecné zdravotní pojišťovny a že nedojde k tomu, aby se pojišťovny propadly do ztrát.

Dotkne se hledání dvou miliard korun plateb na péči?
Není možno říci, že dvě miliardy půjdou na úkor stávajících úhrad od zdravotních pojišťoven, to prostě nelze. Pojišťovny peníze musí hledat v rezervách, které mají.

Petr Nosek

Je náměstkem pro zdravotní pojištění. Kromě toho má na starosti také vše, co souvisí s tvorbou cen léků a zdravotnických pomůcek a stanovování jejich úhrad

.

Do jeho kompetence spadá mimo jiné dohled nad zdravotními pojišťovnami nebo Státní ústav pro kontrolu léčiv.

Nosek je nestraníkem, který před funkcí náměstka vedl středočeskou krajskou pobočku VZP.

Ministr Leoš Heger představil kompletní tým svých náměstků na začátku prosince.

Domníváte se, že se dvě miliardy v rezervách zdravotních pojišťoven skutečně najdou?
V podstatě není jiné řešení, než že je musí najít.

Budou mít zdravotní pojišťovny peníze i na navyšování mezd v letech 2012 a 2013?
Memorandum hovoří o tom, že pokud se systém zefektivní, tak prostředky by měly být zdrojem navýšení platů. Nepovede-li se zefektivnit systém, nejsou zdroje na navýšení platů. Ta rovnice má obě strany jasně definované.

Není horizont tří let pro zefektivnění českého zdravotnictví příliš krátký?
Jsou určité kroky - počínaje úhradovou vyhláškou přes stávající novelu o veřejném zdravotním pojištění - které by mohly přinést určité efekty. Samozřejmě tím nejpodstatnějším by bylo to zrušení části akutních lůžek. To by znamenalo skutečný efekt, kterého bychom mohli dosáhnout v krátkém čase. Otázka je, zda bude skutečně vůle k tak razantním změnám v tak krátké době a to bych nechtěl komentovat.

Všeobecná zdravotní pojišťovna navrhovala zrušení 10 tisíc akutních lůžek. Už víte, kolik by jich nakonec mohlo být zrušeno?
Tuto věc bych ponechal až na analýzách. O to víc, že jsme v situaci, kdy není jeden provozovatel všech lůžek, ale máme minimálně tři základní skupiny vlastníků nemocnic - stát, kraje a soukromé vlastníky. Tam, kde je jediný majitel nemocnic v kraji, tam by restrukturalizace lůžek proběhla jednodušeji. V prostoru, v němž se stýká více vlastníků, bude komunikace obtížnější. Stejně tak bude obtížná u soukromých vlastníků nemocnic, protože tam dojde ke konsensu ve formě utlumení jejich sítě ve prospěch jiných zařízení.

Jaké legislativní kroky je nutné udělat, aby se miliardy přetavily ve vyšší lékařské platy?
Ty kroky budou dva. Jedním je změna úhradové vyhlášky, která bude definovat, jaký objem peněz na jednoho lékaře přijde od zdravotní pojišťovny do příslušné nemocnice. Druhým krokem je nařízení vlády, které upraví mzdové tarify. V nemocnicích, kde není tarifní odměňování, pak musí navýšení spojené s memorandem (dohodou uzavřenou mezi ministerstvem zdravotnictví a lékařskými odbory, pozn. red) realizovat managementy nemocnic potažmo jejich zřizovatelé. Tedy například kraje nařídí ředitelům nemocnic, aby platy lékařům změnili obdobně jako u tarifů.

Tarify by se měly zvýšit příští týden. Už jsou podklady pro vládu připraveny?
Nařízení vlády je napsáno. Pouze se čekalo na to, zda dojde ze strany Lékařského odborového klubu k akceptování memoranda. V tomto okamžiku je to připraveno na příští zasedání vlády. To ho potvrdí, vydá a tím je to uzavřeno.

Máte už připraveny i změny úhradové vyhlášky?
Ano. Koncept vyhlášky tak, jak ji bude nutné změnit, už máme připravený.

Kdo vyhlášku po její změně musí posvětit?
Je to proces, který je plně v rukou ministerstva zdravotnictví a součinných orgánů, které k tomu patří. To znamená, že musí projít procesem od legislativní rady vlády až po tiskárnu sbírky zákonů.

Kdy by mohla být úhradová vyhláška změněna a začít ve změněné formě platit?
Je snaha změnu provést co nejdříve, memorandum hovoří o datu 1. března. Toto datum bude obtížné dodržet, ale v danou chvíli bych ho nezpochybňoval. Na druhou stranu mechanismus musí být takový, aby vždy zaručil to, že objem prostředků příslušného lékaře, který vyplývá z memoranda, byl zaslán do konce roku na konta nemocnic.

Bude se změna úhradové vyhlášky týkat jen nemocnic?
V podstatě ano.

Novou úhradovou vyhlášku ministerstvo představovalo na konci loňského roku a nejvíce na ní byly bity právě nemocnice. Teď se, v krátké době, pro ně situace má změnit...
Nemocnice na tom byly nejvíce bity, ale zároveň tam byl vytvořen prostor, že mohly odvést méně péče. To znamená, že podmínky pro navýšení platů v nemocnicích byly vytvořeny i v té původní vyhlášce. V současné době bude úprava v obdobném mechanismu, jako je u zdravotních sester.

To znamená jak?
Bude jistý propočet, který bude nově definovat přísun peněz do nemocnice na úvazek lékaře.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Pokuta za předvolební kampaň míří na hnutí ANO i autory Žlutého barona

Andrej Babiš při prezentaci své knihy O čem sním, když náhodou spím (22. června...

Hnutí ANO dostalo od Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí pokutu třicet jedna tisíc...

Krize ohrozila letošní Turbomošt, jablka se kupovala ještě na stromech

Některým stánkařům na Moravském náměstí, Zelném trhu i náměstí Svobody schází...

Sehnat jablka na výrobu letošního Turbomoštu pro brněnské adventní trhy bylo letos obtížné. Květy jabloní na Moravě i v...

Strany si rozdělily výbory. Po dvou povedou Piráti, SPD i komunisté

Poslanecká sněmovna má ve středu na programu důležitý bod. Zákonodárci budou...

Poprvé po volbách jednali u jednoho stolu zástupci všech devíti stran sněmovních stran. Sešli se na pozvání vítěze...Najdete na iDNES.cz