Italská policie

Italská policie | foto: AP

Historický okamžik: Boss nejmocnější italské mafie se vzdal policii

  • 36
Mafiáni se nevzdávají. A už vůbec ne šéfové nejmocnější italské zločinecké organizace 'Ndrangheta. Třiatřicetiletý Guiuseppe "Peppe" Pesce to však udělal a v kalábrijském městečku Rosarno vzbudil nevídané pozdvižení. Rozloučit se s bossem podsvětí přišly desítky příbuzných, včetně jeho tříleté dcery. "Musíš jíst, jinak nevyrosteš," řekl jí Pesce, nastoupil do policejního vozu a odjel do vězení.

Ve středu odpoledne vešel šéf italské mafiánské organizace 'Ndrangheta Giuseppe "Peppe" Pesce na policejní stanici v jeho rodném Rosarnu, jako by šel zaplatit pokutu za parkování. Čerstvě oholen a navoněn, s úsměvem.

Speciální tým policistů, tzv. karabiniérů či karabiníků, po jednom z nejhledanější kalábrijských mafiánů intenzivně pátral téměř tři roky. Neúspěšně. I proto je Pesceho gesto tak překvapilo. Mafiánští vůdcové tohle normálně nedělají. Pouze v extrémních podmínkách, když čelí jisté smrti ze strany svých protivníků, nebo jsou už příliš staří a nemocní na to, aby se mohli skrývat. Obvykle se s policisty dohodnou a vyjednají si podmínky, za kterých se nechají dobrovolně zavřít.

Třiatřicetiletý Peppe Pesce je však zcela zdráv. Na policejní stanici ho sledovala reportérka BBC Elena Consentinová. Pesce jen odevzdaně zvedá ruce a nechává si vzít otisky prstů.

Přišli říct sbohem

Policejní stanice v Rosarnu se kvůli Peppemu rázem proměnila se v poutnické místo. V párech i malých skupinkách, s holemi i s chodítky, desítky a desítky příbuzných od šesti měsíců do devadesáti let k němu přicházely, a vyjadřovaly padlému bossovi respekt.

'Ndrangheta

je v Itálii sice málo známá, avšak hodně vlivná organizace, která se postupem času vyšvihla až na samý vrchol podsvětí. Klan rodu Pesců má bohatou kriminální minulost. Peppe Pesce převzal velení poté, co jeho staršího bratra Francesca "Ciccia" Pesceho zadrželi v roce 2011. Ten velení převzal po svém otci Antoninovi, a ten zase po jeho otci Don Peppinovi.

Za půl století nashromáždila rodina jmění v hodnotě 200 milionů liber (přes 6 miliard korun). Většinu toho získala díky pašování drog po Evropě, vydírání, násilnostem a korupci v kalábrijském podsvětí.

Mezi prvními se na policejní stanici objevila jeho babička Giuseppa, oděná od hlavy až k patě celá v černém. Plakala. "Kam to jdeš?," ptala se. "Ale jdi babi, do vězení přece," odvětil Peppe. "Už tě nikdy neuvidím," vzlykala. "Neboj. Pospíším si. Nic špatného jsem neudělal," odvětil Peppe. Jeho druhá, podstatně mladší babička, dodala: "Tvá nevina bude dokázána, stejně jako vzkřísili Ježíše."

Další a další k němu přicházeli, objímali ho a líbali, někteří se u něj raději příliš nezdržovali. Policisté je přitom celou dobu bedlivě sledovali a na každého dávali dobrý pozor.

Peppeho matka a mladší sestra přišly poslední. Zoufale plakaly a držely jeho tříletou dceru. "Je pravda, že nechceš jíst, maličká?," zeptal se jí Pepe. "Ano," odpověděla mu. "Poslouchej tátu, když nebudeš jíst, nikdy nevyrosteš," pokáral ji. "Chci zůstat malá," nedala holčička. Pepe se odmlčel.

Nebuďte blázni, je to strategie

Rozloučit se s ním přišly hlavně ženy, protože většina mužů z jejich klanu je za mřížemi. Před pouhými dvěma týdny, v jednom z nejvýznamnějších procesů s organizací 'Ndrangheta, dostalo 42 členů jejich rodiny Pesců dohromady 500 let vězení. Peppe Pesce byl odsouzen k 16 letům vězení s vysokou ostrahou.

"Je to klíčový proces pro bezpečnostní složky v tomhle státě. Ale nebuďte blázni," řekla Alessandra Cerretiová, která vyšetřování vedla. "Nejsou tu žádná osobní rozhodnutí. Je to strategie celého klanu. Doufají, že když obětují jednoho, zmírníme tlak na celou jejich organizaci. Ale to se pletou," dodala.

Když Pepe nastupoval do dodávky, smál se a na svou rodinu mával. Stal se tak prvním bossem skupiny 'Ndrangheta, který se dobrovolně vydal policii.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video