Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nejmladší potomek slavné dynastie Nehrú-Gándhí je novou hvězdou Indie

  11:44aktualizováno  11:44
Během právě skončených parlamentních voleb pokryly Indii stohy portrétů mladého dynamického muže. Nová hvězda z plakátů se jmenuje Ráhul Gándhí, další příslušník legendární politické dynastie, která druhou nejlidnatější zemi světa ovládala déle než polovinu z doby její nezávislé existence.

Ráhul Gándhí z národního kongresu je nadcházející hvězdou indické politiky | foto: Profimedia.cz

Jak ukázal průběh volebního klání, nejmladší Gándhí se vehementně dere na výsluní. A podle řady analytiků ho očekává zářivá budoucnost.

Pohledný osmatřicetiletý a stále svobodný muž se jako hlavní stratég volební kampaně svého Indického národního kongresu (INK) významně podílel na jasné výhře strany ve volbách.

A "odměna" ho zřejmě nemine. Manmóhan Singh, který se po volbách velmi pravděpodobně vrátí do čela kabinetu, se v pondělí nechal slyšet, že Ráhula Gándhího chce na postu ministra. "Je mým přáním, aby byl ve vládě. Budu ho o tom přesvědčovat," řekl Singh.

Muž se zářnou budoucností

A mnozí uvažují ještě dál. Proč by už za nějaký čas nemohl dědic slavného klanu "indických Kennedyů" převzít rodinnou štafetu a usednout i v premiérském křesle? Tak jako jeho pradědeček Džaváharlál Nehrú, babička Indíra Gándhíová a otec Radžív Gándhí v minulosti.

Ráhul je synem Radžíva a Sonii Gándhíové, která INK předsedá. Teď se o něm stále hlasitěji hovoří jako o brzkém matčině nástupci v čele nejstarší indické strany. "Ano, takové hlasy už znějí. Tato otázka je na pořadu dne," řekl agentuře Reuters jeden z kongresových vůdců Digvidžáj Singh.

Příznivci Indického národního kongresu slaví jeho volební vítězství

Není divu, magické příjmení Gándhí v Indii stále neskutečně táhne. Ráhul Gándhí naskočil do politiky před volbami v roce 2004 a díky podpoře voličů ze svého "rodinného" okresu v severním státě Uttarpradéš se dostal do parlamentu. Pak se dlouho bránil postupu do vyšších funkcí s tím, že se nejprve musí politiku naučit.

Ani teď nebyl lídrem kandidátky, ale stal se nejviditelnější tváří kampaně. Pro INK získal zejména hlasy indické mládeže a milionů chudých vesničanů. A to hlavně tvrdým vystupováním proti rutinérství, hledání osobních výhod v politice a bezostyšné korupci.

"Indie je demokratickou zemí, ale v žádné politické straně tu prakticky není vnitřní demokracie," citoval ho magazín Newsweek. "Ráhul Gándhí překvapil každého. Volební výsledek ještě zvýší jeho už tak vysokou popularitu," řekl pro AP jeden z jeho příznivců.

Indie, země mladých

O INK se občas říká, že je těžkopádným a nemoderním kolosem. O Ráhulovi to určitě neplatí. Zvláště mladá generace v něm spatřuje demokratického reformátora, který mezi stárnoucími politickými matadory své strany výrazně vyčnívá. Právě on díky zapojení počítačů a SMS přitáhl na stranu Indického národního kongresu většinu z více než stovky milionů mladých, kteří šli k urnám poprvé.

Nový Gándhí není bez kritiků. Ti tvrdí, že tento politický zajíc je zatím moc mladý na to, aby si poradil s takovým komplexem problémů, jaký představuje třeba Pákistán. Vyčítají mu i příslušnost k elitní rodině, odtržené od většiny Indie.

Ráhul Gándhí však dosud podobné výtky hravě odrážel. "Indie je zemí mládí. A indická mládež žádá odpovědnost," uvedl. On sám by se jí zjevně nebál. Příslušníci dynastie Nehrú-Gándhí ostatně mají politiku v genech; a stejně jako v případě Kennedyů u nich platí, že jablko obvykle nepadá daleko od stromu.

Klan Nehrú-Gándhí

Rodinná dynastie Nehrú-Gándhí dala Indii několik premiérů a řadu dalších významných politiků. Někteří zaplatili daň nejvyšší - zemřeli rukou atentátníků. Její příslušníci jsou bytostně spjati s nejstarší indickou politickou stranou, Indickým národním kongresem (INK). Už při vyslovení magického příjmení Gándhí se dodnes Indové spolehlivě dostávají do varu. Přitom, přísně vzato, s Mahátmou Gándhím, který se celosvětově proslavil nenásilným úsilím o indickou nezávislost, mají příslušníci nejznámějšího indického rodu společného jen málo. Prakticky jen to, že zakladatel dynastie, Džaváharlál Nehrú, byl blízkým spolupracovníkem Mahátmy.

Džaváharlál Nehrú
Byl vedle Gándhího klíčovou postavou indického boje za nezávislost a od roku 1947 až do své smrti v roce 1964 prvním premiérem nezávislé Indie. Už jeho otec Mótílál Nehrú byl významným politikem a jedním z prvních vůdců INK.

Indíra Gándhíová
Dcera Nehrúa, byla dvakrát indickou premiérkou, v letech 1966 až 1977 a 1980 až 1984. Právě ona získala "magické" příjmení Gándhí, a to sňatkem s Ferózem Gándhím, právníkem, který však v žádném příbuzenském vztahu s Mahátmou Gándhím nebyl. V roce 1984 ji zavraždili sikhští příslušníci její osobní stráže.

Radžív Gándhí
Syn Indíry, který kráčel v jejích šlépějích. Po matce převzal premiérské křeslo, vydržel v něm do volební porážky v roce 1989. O dva roky později ho zavraždila tamilská atentátnice ze Srí Lanky.

Sonia Gándhíová
Manželka Radžíva Gándhího, která po jeho zavraždění začala naplňovat jeho politický odkaz. Jako rozená Italka Sonia Mainová se do slavné rodiny přivdala v roce 1968. Stala se šéfkou INK (je jí dodnes, mohla být i premiérkou, ale v poslední chvíli couvla. Do politiky vstoupily její děti, dcera Prijanka a syn Ráhul.

Ráhul Gándhí
Nová hvězda indické politiky, v těchto dnech se má stát ministrem. Mnozí o něm hovoří jako o příštím premiérovi.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Rusko pomůže s hledáním ponorky, vyšle oceánografickou loď

Příbuzní členů posádky argentinské ponorky zatím marně čekají na zprávu o jejím...

Prezident Vladimír Putin nabídl ruskou pomoc při pátrání po argentinské ponorce, která se již týden pohřešuje. Jeho...

Američané vyšetřují smrt muže, kterého před lety osvobodili z KLDR

Aijalon Gomes před odletem z Pchjongjangu (27. srpna 2010)

Americké úřady vyšetřují smrt osmatřicetiletého Aijalona Mahliho Gomese, který byl v roce 2010 propuštěn ze...

VIDEO: Řidiče v Maďarsku překvapilo obrovské stádo jelenů

Řidiče v Maďarsku šokovalo obrovské stádo jelenů.

V jednu chvíli se zdálo, že je to nekonečný proud. Vytvořily ho stovky jelenů přebíhajících přes silnici poblíž...Najdete na iDNES.cz