Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nejmladší domovní znak má tvar uzlu přátelství

  17:03aktualizováno  17:03
Praha - Jaké původní barvy měla pražská domovní znamení, to už u většiny z nich nikdy nezjistíme, pokud o určitém domu není konkrétní zmínka v dobových kronikách. Ani tam však nemáme žádnou záruku toho, co je pravda a co nadsázka nebo úmyslné zkreslení. Faktem je, že než se v 18. století začaly vyrábět trvanlivé umělé barvy - na domovních znacích daly baroko a rokoko přednost zlatu s jeho okázalým leskem - povětrnostní vlivy i přes pečlivost malířů vykonaly své. Některé barvy vybledly k nepoznání tak, že si následující generace majitele domu a firmy k obnovení štítu vybrala barvu jen podle svého vkusu.

Úplně malý by byl obrovitý Alexandr Makedonský, kdyby chtěl uskutečnit stejnou fintu jako kdysi v Gordii. Znáte tu historku? V onom městě měli neobvyklý rébus - uzel na lýkovém provazu, který však neměl konce. Pokusit se o jeho rozvázání bylo lákavé, protože úspěšný muž se mohl stát vládcem Asie - nikomu se to však nepovedlo.

Energický vojevůdce to vyřešil po svém, uzel prostě přesekl mečem. Přetnout uzel na domě číslo 11 zvaném U uzlu, který se nachází v ulici Úvoz poblíž rozhraní Malé Strany a Hradčan, by se mu však nepodařilo, protože je z kamene.

Dostaneme se tam jednoduše - vystoupíme z tramvaje číslo 22 ve stanici Pohořelec, seběhneme stejnojmennou ulicí z mírného svahu a pak půjdeme strměji z kopce ulicí Úvoz. Po pravé straně se naskytnou nezapomenutelné pohledy na Prahu i na zalesněný Petřín. V průčelí osaměle stojícího poněkud tajemného domu, k němuž náleží i zahrada, je uzel, obratně vysekaný do dioritu, což je tmavozelená vyvřelina využívaná jako stavební materiál.

Zatímco gordický uzel je symbolem neřešitelné záhady, tenhle uzel na stavení zvaném Vinný domek - býval tu lis a pekárna Strahovského kláštera - není určen k rozvázání, ale spíš svazuje.

Jako symbol přátelství ho totiž sochař Josef Klimeš vytvořil pro rodinu svého kamaráda. Dioritový uzel v Úvozu značí pevnost a houževnatost lidských vztahů. Většina kolemjdoucích ho považuje za jeden z domovních znaků, které jsou tu od pradávna, ale chyba lávky! Uzel byl vytesán před pouhými třiadvaceti lety v roce 1977.

Nedaleký Strahovský klášter, jenž patří řádu premonstrátů, stojí také za zmínku. Kdysi tam silná stráž chránila obchodníky a poutníky, kteří přicházeli nebo přijížděli do Prahy. Dokládá to kronikář Dalimil, který ve své proslulé kronice napsal, že "na tom miestě stražiu smiechu, proto lesu tomu Strahov vzdiechu".

Není bez zajímavosti, že právě ke kostelům a klášterům, které měly být centrem duchovního života a vzdělanosti, se vztahuje tolik strašidelných, hrůzyplných, ba až morbidních pověstí.

Strahovský klášter není výjimkou. Proč zrovna odtud vyjíždí řeholník v dětském kočárku taženém poníky, jimž z tlamy šlehá oheň, těžko říci. Není také jasné, proč se právě ze Strahovské zahrady ozývá mezi první a druhou hodinou ranní nářek mladé dívky, jakoby jí někdo vraždil.

Z téže zahrady o hodinu později vyjíždí mnich, který drží v rukách svoji hlavu, jako by ji někomu nabízel. Kdysi prý byl povolán do ulice Úvoz k nemocnému, kterému uhodila poslední hodinka. Mnich však byl líný, neboť právě s chutí večeřel. Na cestu se vydal až za hodinu, ale to už chorý muž zemřel bez poslední svátosti. Protože bylo kluzko, řeholník spadl za trest z koně a zlomil si vaz.

Rozhledna na Petříně z pohledu od Lorety na Hradčanech. (19. ledna 2001)

Schody vedoucí z Loretánské ulice na Úvoz. (19. ledna 2001)

Strahovský klášter u Petřína. (19. ledna 2001)

Uzel na domě číslo 11 zvaném U uzlu, který se nachází v ulici Úvoz poblíž rozhraní Malé Strany a Hradčan, je z kamene. (19. ledna 2001)

Dům U uzlu na Úvoze je postaven na okraji petřína. (19. ledna 2001)

Ulice Úvoz vede z Pohořelce podél Petřína do Nerudovy ulice. (19. ledna 2001)

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Další z rubriky

Podnikatel dostal pět let za dotační podvod, na projekt dohlížela Marksová

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová v diskusním pořadu...

Krajský soud v Brně nepravomocně udělil pětiletý trest podnikateli Martinu Zemanovi, který dostal od státu miliony na...

Výmluva na topení byla trapná, ale pravdivá, řekl pirátský těžař kryptoměn

Tomáš Vymazal (Piráti)

Člen Pirátské strany Tomáš Vymazal, který loni v poslaneckém bytě tři týdny těžil kryptoměny, věnuje výnos kuchařkám...

VIDEO: Dvojice lvíčat řádí ve výběhu, nejradši si hrají s otcovým ocasem

Lví hrátky v brněnské zoo

Pneumatika, balvan, větev, ale i vlastní ocas stačí k vyřádění dvojici pětiměsíčních lvíčat v brněnské zoo. Jejich...

Grafton Recruitment Praha
AUTOKAROSÁŘ - až 40 000 Kč/měs.

Grafton Recruitment Praha
Praha
nabízený plat: 25 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz