Nejlepší kámoš, říkával o Tlustém mafián Mrázek

  10:22aktualizováno  10:22
Zavražděný kmotr podsvětí František Mrázek měl své lidi nejen v ČSSD, ale i mezi občanskými demokraty. Vyplývá to z odposlechů policie. Ta v roce 2000 pořídila záznam, z něhož vyplývá, že ovlivňoval přes nastrčené lobbisty i poslance a pozdějšího ministra financí Vlastimila Tlustého.
Stal jsem se obětí hry lobbistů, tvrdí poslanec nyní vládní ODS.

Stal jsem se obětí hry lobbistů, tvrdí poslanec nyní vládní ODS. | foto: Jan ZátorskýMF DNES

"Musíme vymyslet strategii s Tlusťochem. Myslím, že by bylo dobrý s ním udržovat dva roky kontakty a pak tam (do vlády) půjde on. Nejlepší kámoš. Teď dva roky dovolené. A pak to bude dobré."

Autorem citátu je František Mrázek, šéf českého podsvětí. Pronesl ho v úterý 17. ledna roku 2000, když mluvil se svým obchodním partnerem, lobbistou Igorem Šafrankem. Kdyby tušil, že telefonát je už odposloucháván policií, nikdy by svůj tajný plán takhle zřetelně do telefonu neprozradil.

Od té chvíle bylo policistům jasné, jaká bude jeho nejnovější strategie: zaměří se na vlivného politika ODS Vlastimila Tlustého. "Tlusťoch" (někdy jen "Téčko") byl v Mrázkově kódovaném slovníčku právě Tlustý.

Ten byl v roce 2000 šéfem poslanců ODS, předsedou rozpočtového výboru Sněmovny a stínovým ministrem financí. Ještě týž den o malou chvíli později volal Mrázek zase Šafranka a dával mu instrukce, jak by se měl chovat na schůzce s Tlustým.

Mrázek: "Hele, jen jsem ti chtěl říct, netlač na pilu. Bav se s ním (Tlustým) normálně."

Šafranko: "Jo. Jen seženu nějaké informace."

Mrázek: "Nic na protlačení od tebe zatím nechci. Jde o fázi udržovací. Za dva roky bude (Tlustý) jednička, v nejhorším dvojka!"

Tlustý: Stal jsem se obětí hry lobbistů
Šafranko se pak s Tlustým stýkal velmi intenzivně. Z odposlechů bylo patrné, že ho Mrázkova skupina začala využívat jako informátora o dění v politice a zároveň jako člověka, přes kterého chtěla prosadit své podnikatelské záměry.

Tlustý, který se pohybuje ve vysoké politice od začátku devadesátých let, říká, že se stal patrně obětí hry lobbistů a že celou dobu netušil, že Šafranko je Mrázkův člověk.

Mrázek přitom už od roku 1999 oficiálně figuroval se Šafrankem ve společné firmě. Navíc se o obou psalo už v roce 2000 v novinách. Tlustý MF DNES řekl, že Šafrankovi (a tím pádem Mrázkovi) s byznysem vůbec nepomáhal. "Já neznám jeho podnikatelské aktivity. O ty vůbec nikdy nešlo. On občas prostě zatelefonoval a řekl, že se mnou chce mluvit. Někdy to bylo jen tlachání," řekl.

"Udělám ještě masáž"
Tady je přepis odposlechu mezi Tlustým a Šafrankem ze 7. května 2001. Hovor se uskutečnil ve 14:25 a řeč v něm byla o propojení českého a slovenského byznysu soukromých televizí.

Šafranko: "Potřebuji hovořit s tím Pánem (Vladimírem Železným – ředitelem TV Nova)."

Tlustý: "Hovořil jsem s ním. Říkal, že ano, že souhlasí, že je to jeho zájem. Ještě mu to zopakuju."

Šafranko: (Naléhá) "Měl by nám dát na někoho kontakt. Jinak se o to přijde."

Tlustý: "Nebojte. Udělám ještě nějakou masáž."

Šafranko: "Dobře. Tak ať se ozve on nebo někdo od něho."

Mrázkova skupina využívala Tlustého zejména proto, že se stal v září 2001 předsedou dozorčí rady Konsolidační agentury. "Tato agentura, která je nástupcem Konsolidační banky, má dostat do správy více než 200 miliard korun převážně špatně splácených úvěrů, majetkových účastí a závazků.

Agentura má možnost v některých případech určitý dluh prominout nebo prodat pohledávku za cenu nižší, než je obvyklá. Z uvedených důvodů je zřejmé, z jakých důvodů se snaží lobbistické skupiny (včetně Mrázkovy) získat výhodné pozice v této agentuře," napsala policie již tehdy ve vyhodnocení odposlechů.

Ještě předtím si však Mrázek se Šafrankem pochvalovali, kam až bude sahat jejich vliv v politice.

Šestého dubna 2000 volal Šafranko: "Volal mi Pepík Hojdar (poslanec ČSSD), že bude šéfem hospodářského výboru. Je to náš člověk. To je dobrá zpráva. Musíme se s ním sejít. A to už máme Téčka (Tlustého), který je předsedou rozpočtového výboru."

Mrázek si jen spokojeně pobrukoval: "Velmi dobré, velmi dobré."
Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...

Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...

Babiš: Příští rok mohu jít do penze, politika mi nic dobrého nepřinesla

Premiér v demisi Andrej Babiš při návštěvě Hradeckého kraje. (9. dubna 2018)

Český premiér si před studenty v rakouském Innsbrucku postěžoval, že mu politika nic dobrého nepřinesla. „Byla to...Další z rubriky

Slunečné a teplé babí léto končí. Ochladí se a přibude deště

10.10.2018 Hradec Králové podzimní počasí

Po dlouhém babím létě přichází do Česka podzimní počasí. Příští týden se budou teploty přes den pohybovat už jen kolem...

Příští válka může být v kyberprostoru. Je potřeba mít hackery, říká odborník

Vedoucí katedry informační bezpečnosti na Fakultě informačních technologií ČVUT...

V Praze vznikla první katedra, která „vychovává hackery“. Na Fakultě informačních technologií ČVUT studují budoucí IT...

Do povinné četby se dostává Harry Potter, ze seznamů mizí antické legendy

holčička, čtenářka

Zhruba třetina lidí u nás nikdy nečetla knihy, které jsou v doporučeném seznamu povinné literatury. Některé čtenáře...Najdete na iDNES.cz