Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nejistota, otazníky. Studenti zvěstují studentům, co je čeká u státní maturity

  17:22aktualizováno  17:22
"Nebudeme vám říkat, jak je státní maturita super, řekneme vám, jak bude vypadat," začíná devatenáctiletý Štěpán Štrébl seminář o nové podobě zkoušky. Před rokem ho napadlo, že by mohlo zafungovat, když by studenti školili studenty v tom, co obnáší maturovat po novu. Po republice už zorganizoval na šedesát školení.

Studenti školí studenty na semináři o státní maturitě. (22.9.2010) | foto: Barbora Říhová, iDNES.cz

Po několika odkladech a studentských demonstracích má státní zkouška odstartovat příští rok. Mezi mnoha studenty ale stále převládá skepse.

Štrébl se dohodl s Centrem pro zjišťování výsledků ve vzdělávání (Cermat), které má přípravu státních maturit na starosti, a pod jeho záštitou pořádá od března po republice semináře pro studenty.

Máme málo informací, stěžují si studenti

V jedné z učeben pražské Střední školy umělecké a řemeslné se odpoledne sešlo osmnáct studentů z různých škol. Všichni mají jedno společné, čeká je státní maturita.

STÁTNÍ MATURITA

Na jaře roku 2011 budou studenti poprvé povinně skládat státní maturitu z češtiny a pak buď z cizího jazyka, nebo z matematiky. K tomu si mohou zvolit zkoušku z dalších předmětů, jako je biologie nebo fyzika. V roce 2012 už by měla povinná část zahrnovat tři předměty (češtinu, cizí jazyk a k nim buď matematiku, informatiku, nebo základy společenských věd). Zkouška bude mít dvě části - společnou neboli státní a profilovou, kterou si každá škola zorganizuje sama. Navíc bude mít dva stupně obtížnosti.

Štěpána Štrébla a druhého lektora, Štréblova bývalého spolužáka z gymnázia Jakuba Svobodu, nejprve zajímá, jaký mají příchozí vztah ke státní maturitě. Převažuje negativní postoj.

"Máme málo informací, všechno se dělá na poslední chvíli. Do budoucna je to dobrá myšlenka srovnat znalosti středoškoláků, ale v současné době mám k maturitě negativní vztah," hodnotí novinku českého školství jeden ze studentů.

"Myslím, že pohoří ta organizace, hlavně rozvoz testů do škol," pokračuje v kritice jiná studentka.

Dvě studentky už jsou na semináři podruhé. "Státní maturita nám nevadí. Stejně se na tu zkoušku budeme muset učit a je jedno, jestli se jedná o státní, nebo školní maturitu," říká mi ještě před začátkem školení maturantka Anna Barseghyan z pražské Školy mezinárodních a veřejných vztahů.

Smyslem seminářů je, že studenti se o státní maturitě dozví co nejvíce a nabyté informace pak šíří po své škole. Na školení zjistí, jak vypadá zkouška z českého jazyka, matematiky a angličtiny, kdo a jak to bude hodnotit a v čem je vůbec smysl státních maturit.

Otázky maturantů jsou někdy hodně specifické. Jednu studentku například zajímá, jestli se bude počítat jen jako jedna chyba, když se u zkoušky z češtiny objeví v eseji několikrát ta samá hrubka.

Studenti také dost často konfrontují lektory s tím, co se dozvěděli ve škole. "Nám řekli, že známku z angličtiny dostaneme až v září," tvrdí lektorům další studentka. I to lektoři odmítají, výsledky se všichni dozví v červnu.

"A jak chtějí srovnat gymnázia, hotelovky a průmyslovky?" dožaduje se odpovědi další maturantka. "Určité minimum znalostí je pro všechny školy stejné," uslyší odpověď.

Na závěr se debata stočí kolem otázky, jestli je ještě naděje, že státní maturitu odloží. "Spíš počítejte s tím, že bude," uzavírá Štrébl.

Štrébl: Zprvu se mi STÁTNÍ MATURITA také nezamlouvala

S myšlenkou, že by v problematice státní maturity mohli školit studenti studenty, přišel devatenáctiletý Štěpán Štrébl. On sám se zprvu stavěl k nové podobě zkoušky skepticky. Od svých učitelů se prý o tom, jak má maturita vypadat, moc nedozvěděl.

"Našel jsem si webovky novamaturita.cz, strávil jsem na nich celý víkend a hodně obav opadlo," vzpomíná Štrébl, kterého státní maturita těsně minula, maturoval letos v květnu na karlovarském gymnáziu.

Štrébl se sešel s vedením Centra pro zjišťování výsledků ve vzdělávání (Cermat), které státní maturity připravuje. Jeho nápad je zaujal. Štrébl proto založil občanské sdružení Studentské fórum a sehnal studenty-lektory. Letos v únoru podepsal s Cermatem smlouvu a o měsíc později se už konal první seminář.

"Původní myšlenka byla, že budeme objíždět všechny školy, ale nakonec to vykrystalizovalo do podoby seminářů. Když má škola zájem, vybere dvojici studentů, kteří se na seminář přihlásí. Jednoho se účastní minimálně pět a maximálně deset dvojic," popisuje Štrébl s tím, že školení nabízí v různých městech po celé zemi.

Proškolení studenti pak na své škole dál šíří to, co se na semináři dozvěděli. Celý projekt financuje Cermat. "Jeden seminář vyjde tak na čtyři tisíce, což zahrnuje odměny pro dva lektory, příspěvek na telefon, internet a náklady na dopravu," vyjmenoval Štrébl.

Od března už sdružení, které čítá kromě Štrébla šestnáct lektorů, připravilo kolem šedesáti seminářů. "Školení budou, dokud o ně bude zájem," uzavřel Štrébl.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

V hořícím hotelu jsme byli za tři minuty, řekl hasič v Rozstřelu

Mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů Martin Kavka (vlevo) a Jiří Španer z...

Situace v hořícím hotelu Eurostars David byla dramatická, uvedli v Rozstřelu mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů...

Vlastník půdy napadl stavební povolení D11, dálnici má za černou stavbu

Dálnice D11 od léta 2017 končí u hradecké čtvrti Kukleny.

Vlastník půdy v trase dalšího úseku dálnice D11 se ohradil proti stavebnímu povolení. Podal rozklad, protože s ním...

Dbalého pustili z psychiatrie, další sledování už podle znalců není třeba

Vladimír Dbalý při příchodu k pražskému městskému soudu.

Bývalý ředitel pražské Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý, který je podezřelý z korupce, ukončil soudem nařízený pobyt...

Najdete na iDNES.cz