Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Armáda ukázala jedno z nejhlídanějších míst v zemi

  3:09aktualizováno  3:09
Husté lesy nad Hostašovicemi na Novojičínsku ukrývají jedno z nejlépe střežených míst v České republice. Jediným, kdo se do přísně střeženého vojenského objektu v poslední době bez zvláštního povolení dostal, byl mladý medvěd. Letos na jaře se mu to povedlo dvakrát.

Komplex muniční základny u Hostašovic na Novojičínsku z leteckého snímku | foto: natoaktual.cz

Před vjezdem jsou zátarasy. Dvojitá brána na cestě a u ní nenápadný přízemní domek, ve kterém se ukrývá špičkově vybavené centrum. Sem se sbíhá obraz ze stovek kamer a senzorů z širokého okolí. Když se několik kolegů dostane příliš blízko k plotu, systém okamžitě spustí poplach a na obrazovkách se automaticky objeví záběry přímo z místa.

Vítejte na jednom z nejlépe střežených míst v Česku. V hustém lese na kopci se ukrývají muniční skladiště české armády. "Zabezpečení je na špici nejen v Evropě, ale i ve světě," říká šéf sekce logistiky generálního štábu Vladimír Halenka.

Rozlehlý areál na ploše asi 200 hektarů tvoří celkem 33 skladišť rozesetých zdánlivě nahodile po lese. Vše je vymyšleno tak, že když by například došlo k nehodě v jednom z objektů, výbuch neohrozí munici uloženou na dalších místech. Každá budova má svou vlastní elektronickou ochranu včetně "infračervené závory". Vstup do každé má jen několik přesně určených a prověřených osob, které za obsah zodpovídají.

Oblast lemuje přes šest kilometrů zdvojeného plotu. Uvnitř pásu pak každých pár

Oblast lemuje přes šest kilometrů zdvojeného plotu. Uvnitř pásu pak každých pár metrů stojí vysoký sloup s detektory pohybu a kamerami i s nočním viděním.

Vjezd do přísně střeženého komplexu muniční základny u Hostašovic na

Vjezd do přísně střeženého komplexu muniční základny u Hostašovic na Novojičínsku

Jakmile se někdo dostane příliš blízko k plotu, systém okamžitě v centru spustí

Jakmile se někdo dostane příliš blízko k plotu, systém okamžitě v centru spustí poplach a na obrazovkách se automaticky objeví záběry přímo z místa.

Oblast lemuje přes šest kilometrů zdvojeného plotu. Uvnitř pásu pak každých pár metrů stojí vysoký sloup s detektory pohybu a kamerami i s nočním viděním. Všechny systémy jsou důmyslně jištěny, pro případ poruchy.

"Za osm let, kdy zařízení střežíme, ze skladů nezmizela jediná věc," konstatuje Pavel Chovančík, zástupce velitele Vojenské policie Olomouc.

Na otázku, jestli může prozradit, co vlastně jeho muži s nejmodernější sledovací technikou v lesích pečlivě střeží, pokrčí rameny. "Vlastně to ani nepotřebujeme vědět. Jsme tu proto, aby se dovnitř dostali ti, kteří k tomu mají oprávnění a nikdo jiný," vysvětluje.

Každá budova s uloženou municí má svou vlastní elektronickou ochranu

"Munici," říká stroze velitel zdejší základny Miloš Novotný. Od dělostřelecké, přes náboje do ručních zbraní až po granáty. Co přesně ale ani on nechce prozradit.

Medvědí hledání

Dříve, než kontrolu nad oblastí převzala technika, obcházeli kolem dokola vojáci v pěších hlídkách, co dvě hodiny. Každý ze strážců tak měl za službu v nohách i 30 kilometrů. Na stromech jsou ještě vidět bílé značky, kde už mohli proti "narušteli" použít zbraň. V tomto a dalších podobných sedmi skladech po republice je uskladněna munice pro cvičné úkoly ale i bojové mise za celkových 9 miliard korun.

"Bezpečnost muničních skladů je absolutní prioritou. Skladují se tam desítky tisíc tun munice a tomu musí odpovídat i zabezpečení," podotýká náčelník základny munice Týniště nad Orlicí Jaroslav Jírů, pod jehož jednotku všechny skladiště v zemi včetně toho v Hostašovicích spadají.

Posledním vážným "narušitelem" byl postarší pán - houbař, který se pokusil v plotě prostříhat díru. To zhruba před dvanácti lety, ještě s vojáky pochodujícími okolo, se do areálu na chvíli dostala skupinka ukrajinských lupičů, kteří patrně dobře tušili, co sklady ukrývají.

Jediným, komu se ale podařilo do areálu a pak z něj dostat jen s pár šrámy od žiletkového drátu, byl letos na jaře asi tříletý medvědí samec. Na svém putovaní ze Slovenska hledal místo, kde by se usadil.

Podařilo se mu překonat ploty hned dvakrát. Poprvé zůstal jen přes noc, podruhé pobyl v zakázaném území celých 30 hodin. Pak zmizel. Pokaždé byl ale pod dohledem kamer.

Nebyl však jediným zvířecím "návštěvníkem". Jako v oboře zde podle vojáků nastálo žije asi padesát kusů srnčí zvěře.

Zakázka za miliardu

Stejně jako další české zásoby munice, i v Hostašovicích kromě vojenských policistů hlídá soukromá firma Trade Fides. Ta dodala sofistikovanou techniku a zajišťuje její chod. Armáda je s jejími službami a systémem natolik spokojená, že na další šestileté období jí chce svěřit ostrahu za miliardu korun všech svých muničních skladišť bez klasického výběrového řízení.

"Na českém trhu není v současnosti jiná firma a systém, který by bezezbytku splňoval požadavky armády," tvrdí zástupce externí auditorské společnosti Securitas Lukáš Moravec.

"Kde to jde, postupuje ministerstvo obrany cestou otevřených výběrových řízení," říká mluvčí ministerstva Jan Pejšek. V tomto případě je ale stávající technické zajištění muničních skladů ideální variantou. Podle armádních expertů i na základě nezávislého auditu se jako nejvýhodnější jednoznačně jeví pokračování současné ostrahy.

Výměna za jiné řešení elektronického střežení, případně zajištění vlastními silami, by totiž byly podle auditu pro ministerstvo obrany finančně náročnější až o stovky milionů korun. "Po nabídce proběhne ještě nezávislý cenový audit, který zhodnotí, zda je cena přiměřená," dodává ředitel centrálního nákupního úřadu ministerstva obrany Libor Tejnil.

Autor: natoaktual.cz


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Česko je pod palbou, ale nikdo proti nepříteli nebojuje, varuje Gabal

Ivan Gabal, volební lídr KDU-ČSL ve Středočeském kraji

Patří mezi nejvýznamnější osobnosti české bezpečnostní komunity. Po čtyřech letech jako poslanec skončil. Dveře do...

Afghánská produkce opia trhá rekordy, zisky jdou do kapsy Talibanu

Makové pole

Produkce opia pro výrobu heroinu je na historicky nejvyšší úrovni, varuje zpráva OSN. Jde o 9 tisíc tun, tedy takřka...

Prezidentští kandidáti budou debatovat o bezpečnosti a zahraniční politice

Debata prezidentských kandidátů o bezpečnosti a zahraniční politice

Obrana, bezpečnost a zahraniční politika budou tématy veřejné debaty prezidentských kandidátů v úterý 12. prosince....Najdete na iDNES.cz