Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nejhlídanější americké vězení má propustné zdi

  17:47aktualizováno  17:47
Ultrabezpečné vězení Supermax v americkém státě Colorado ukazuje, jak končí lidské pokusy o dokonalost. Z vězení unikají zprávy, kterými vězni řídí kriminální gangy. Tři z nich kvůli tomu půjdou před soud. Věznice si stěžuje, že na lepší služby jí chybí personál.

Supermax je nejbezpečnější vězení v Americe | foto: Profimedia.cz

Věznice v coloradském Florence se oficiálně nazývá Administrativní maximum (ADX). Říká se jí ale Supermax a nedobrovolně ji obývá například Unabomber Ted Kaczynski nebo terorista Ramzí Jusef, který v roce 1993 vedl první útok na Světové obchodní centrum.

Supermax je nejmodernější americká věznice, ale sen o neprodyšně uzavřeném prostředí se postupně rozplývá. Kalifornské soudy řeší tři případy, kdy vězni pašovali z věznice zprávy a řídili tak činnost svých gangů.

Rozsudek nad dvěma členy rasistické organizace Aryan Brotherhood vynese soud v Santa Aně. Pomocí zpráv napsaných neviditelným inkoustem vyrobeným z grepového džusu, vyzývali kolegy z gangu, aby v jiné věznici rozpoutali rasovou válku.

Před soud bude muset přijít i Ruben Castro, Mexičan zvaný "Noční sova", který ze Supermaxu řídil prodej drog v ulicích Los Angeles.

Lidský faktor
"Vězení není schopné úspěšně monitorovat poštu teroristů a dalších vysoce rizikových vězňů tak, aby předešlo jejich kriminálním aktivitám," praví zpráva inspekce ministerstva spravedlnosti.

Možnost, že vězni mohou i za mřížemi připravovat a realizovat kriminální aktivity, potvrzuje i coloradská senátorka Buffi McFaydenová. "Absolutně to je možné. Může se to stát," řekla CNN.

Supermax

Vyšetřování odstartovalo před dvěma zjištění, že vězeň Mohammed Salameh posílá zprávy lidem spojeným se skupinou, která stála za bombovými útoky z Madridu.

Zdá se, že za nedokonalostí bezpečnostních mechanismů stojí lidský faktor. Za branou Supermaxu pracuje o poznání méně lidí než před dvanácti lety, kdy se věznice otevírala.

V celých blocích údajně nejsou přítomni dozorci na celou směnu a stráž se spoléhá na dohled kamer. "Kvůli nedostatku personálu nejsou pravidelně prohledávány cely vězňů," uvádí zpráva inspekce s tím, že ze stejného důvodu se přestalo i s pravidelnou kontrolou pošty.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Obrana USA bude modernizovat, chce se soustředit na Rusko a Čínu

James Mattis hodnotí bezpečností situaci v USA i hrozby ze zahraničí (19. ledna...

Jádrem nové obranné strategie Spojených států již není boj s terorismem, ale vytvoření protiváhy velmocenským ambicím...

Spor s „Rakeťákem“ i covfefe. Donald Trump slaví rok ve funkci

Donald Trump

Donald Trump slaví rok ve funkci prezidenta Spojených států. V čele světové velmoci byl výrazný především na poli...

Cestující autobusu v Kazachstánu uhořeli kvůli lampě, kterou se zahřívali

Při požáru autobusu na západě Kazachstánu zahynulo 52 lidí (18. ledna 2018)

Požár autobusu na západě Kazachstánu nezpůsobil elektrický zkrat, ale benzinová pájecí lampa. Tu cestující použili k...

Najdete na iDNES.cz