Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nejhledanější Iráčan je stále na svobodě

  13:50aktualizováno  13:50
V současnosti nejhledanější pohlavár bývalého iráckého režimu je stále na útěku. Irácké úřady popřely, že by zadržely Izzata Ibráhíma Dúrího, jak oznámily v neděli. "Zatčený není Dúrí, je to jeho příbuzný, který je ale také mezi hledanými," uvedlo ministerstvo vnitra.

Zatčení Izzata Ibráhíma Dúrího oznámily irácké úřady v neděli. "Po lékařských testech se ukázalo, že zadržený není Dúrí ale jeho příbuzný, který je ovšem také na seznamu hledaných," stojí v pondělním prohlášení iráckého ministerstva vnitra.

Velení americké armády v Iráku popřelo zprávy o dopadení pravé ruky Saddáma Husajna už během neděle.

Předtím informovaly irácké úřady o zatčení muže, kterého vojáci národní gardy považovali za Izzata Ibráhíma Dúrího. Při zatýkání v tikrítské nemocnici zabili sedmdesát jeho stoupenců.

Státní tajemník pro vztahy s provinciemi Val Abdal Latíf prohlašoval, že si je jistý identitou zajatého muže na 75 až 90 procent.

Při zatýkání v nemocnici v Saddámově rodném Tikrítu se strhla přestřelka, při níž zahynulo sedmdesát obránců údajného Dúrího. Dalších osmdesát iráčtí gardisté s podporou amerických jednotek zajali.

Dúrí zastával v Saddámově vládě funkci místopředsedy Rady revolučního vedení. Koncem osmdesátých let odpovídal za severní Irák, kde v roce 1988 armáda použila chemické zbraně proti odbojným Kurdům a na pět tisíc jich zabila.

Pentagon tohoto muže podezíral z toho, že koordinoval protiamerické útoky v Iráku, které si od skončení hlavních bojových akcí 1. května 2003 vyžádaly v řadách vojáků USA více obětí než samotné válečné operace.

Na seznamu nejhledanějších představitelů svrženého režimu figuroval na šestém místě. Koncem loňského roku byla za jeho dopadení vypsána odměna deset milionů dolarů. Po dopadení Saddáma byl nejvýše postaveným uprchlíkem.

Státní ministr Kásim Dáud v neděli oznámil, že Saddám a jeho lidé předstoupí před soud ještě před parlamentními volbami plánovanými na leden. Mohlo by se tak stát během několika týdnů, samotný proces ovšem potrvá mnoho měsíců.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

ZÁPISNÍK: Cože? Už zase krachuje západní civilizace?

Nemůžete říci, že jste nebyli varováni, říká film Rolanda Emmericha 2012.

Ministr byl na šrot, Zdeněk Škromach fotil "výborné koláčky", Okamuru s Bártou spojila kniha a Tokio volá "Banzai"! To...

ZÁPISNÍK: Také Američané nadávají na svoji politiku

Američtí váleční veteráni navštívili památník druhé světové války ve

Spojené státy se přirovnávají k banánové republice a k ­Itálii. Americká konzervativní Tea Party žije v bublině. V...

ZÁPISNÍK: České sebebičování. Přijali jsme Mnichov a vůbec

Edvard Beneš před svou vilou

Obama přestal kouřit kvůli své ženě a lidem chybí nadhled. Říkáme, že jsme nejhorší a že se Beneš v roce 1938 choval...

Najdete na iDNES.cz