Karel Schwarzenberg v Malostranské besedě (16. října 2010)

Karel Schwarzenberg v Malostranské besedě (16. října 2010) | foto: Dalibor Puchta, iDNES.cz

Nejdůvěryhodnějším politikem je lídr topky Schwarzenberg, ukázal průzkum

  • 326
Nejdůvěryhodnějším stranickým politikem je lídr TOP 09 Karel Schwarzenberg. Podle CVVM mu věří 43 procent lidí. Za ním jsou s 36 procenty šéf ODS Petr Nečas a ČSSD Bohuslav Sobotka.

Výzkumníci Sociologického ústavu Akademie věd v říjnu zjišťovali, jak lidé věří vybraným představitelům politických stran, které se dostaly do Poslanecké sněmovny.

DŮVĚRA V POLITIKY

Schwarzenberg
září:47 říjen:43
Nečas
září:41 říjen:36
Sobotka
září:36 říjen:36
Němcová
září:37 říjen:35
Pospíšil
září:36 říjen:35
John
září:42 říjen:33
Škromach
září:x říjen:26
Zaorálek
září:26 říjen:25
Kalousek
září:27 říjen:23

* data jsou uváděna v procentech. Zdroj: CVVM

Mezi stranickými představiteli přišel dotázaným lidem nejdůvěryhodnější předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, kterému věří 43 procent lidí. Na druhém a třetím místě se společně umístili předseda ODS a premiér Petr Nečas a úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Oběma shodně důvěřuje 36 procent lidí.

Důvěryhodní jsou i další členové občanské demokracie. Místopředseda strany Jiří Pospíšil a předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová získali 35 procent hlasů. Relativně úspěšný je i lídr Věcí veřejných Radek John, kterému důvěřuje 33 procent lidí, místopředsedové ČSSD Zdeněk Škromach (26 procent) a Lubomír Zaorálek (25 procent), či druhý muž TOP 09 Miroslav Kalousek (23 procent).

"Ostatní straničtí představitelé zařazení do průzkumu disponují důvěrou zhruba na úrovni 20 % a méně," uvádí CVVM v tiskové zprávě.

Polepšil si jen Onderka

Ne všichni se však mohou radovat z vysokých čísel. Ke všem stranickým politikům, až na brněnského primátora a místopředsedu ČSSD Romana Onderku, totiž důvěra lidí klesá.

O PRŮZKUMU

Průzkum uskutečnilo Centrum pro výzkum veřejného mínění ve dnech 4. až 11. října 2010. Tazatelé názor zjišťovali pomocí standardizovaného dotazníku. Důvěryhodnost stranických politiků posuzovalo 1072 obyvatel České republiky starších 15ti let, kteří byli vybráni metodou kvótního výběru s ohledem na region, věk, vzdělání či velikost místa bydliště.

"Roman Onderka vystupoval v kampani před komunálními volbami, tak se dostal lidem více do povědomí," míní politolog Josef Mlejnek mladší.

Onderkovi narostla o pět procentních bodů, naopak nejvíce na důvěryhodnosti ztratil John, který přišel o devět procentních bodů.

"U Radka Johna je to setrvalý pokles. Vstoupil do kampaně a politiky s jednoduchou, populistickou až hospodskou kritikou a nyní musí něco dělat. Voliči jsou zklamaní, že nedělá to, co před volbami slíbil," dodal Mlejnek.

Pohoršil si také Alexandr Vondra (o 8 procentních bodů), Petr Nečas (o 5 procentních bodů) a Miroslav Kalousek s Karlem Schwarzenbergem, kteří na důvěryhodnosti shodně ztratili čtyři procentní body.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video