Matka indické aktivistky Irom Šarmilaové s portrétem své dcery (8. srpna 2016)

Matka indické aktivistky Irom Šarmilaové s portrétem své dcery (8. srpna 2016) | foto: AP

Nejdelší hladovka světa skončila. Ničeho jsem nedosáhla, smutní Indka

  • 22
Dlouhých šestnáct let držela aktivistka Irom Šarmilaová hladovku, kterou protestovala proti rozšířeným pravomocím indické armády. Nyní došla k závěru, že její boj nepřináší kýžené výsledky a o zrušení příslušného zákona hodlá usilovat vstupem do politiky, uvedla BBC.

Šarmilaová zahájila hladovku 2. listopadu 2000 kvůli přijetí zákona, který umožňuje vojákům zatýkat lidi, i když na ně není vydán zatykač, a v některých případech dokonce i střílet na civilisty. Zákon platí v indickém státě Manípur a v Indií spravované části Kašmíru. Její protest je považován za nejdelší hladovku na světě.

Aktivistka nyní novinářům řekla, že v boji proti zákonu musí změnit strategii. „Postila jsem se 16 let a ničeho jsem tím zatím nedosáhla,“ uvedla.

Nyní chce proto vstoupit do politiky, přestože s tím někteří její podporovatelé nesouhlasí. „Říkají, že politika je špinavá, ale to je i naše společnost. Chci ve volbách kandidovat proti vládě,“ řekla.

Indické úřady Šarmilaovou kvůli její hladovce zadržely a aktivistka strávila řadu let ve vazbě kvůli pokusu o sebevraždu, který je v Indii trestný. Po dobu vazby ji lékaři nuceně vyživovali pomocí sondy vedené nosem a jícnem do žaludku. Žena byla nyní z vazby propuštěna, když oznámila konec hladovky.

Manípur, Indie

Manípur, Indie

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Témata: BBC, Indie, Kašmír, protest

Nejlepší videa na Revue