Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nejde jen o úbytek doktorů, připravme se na větší problémy

  18:01aktualizováno  18:01
Věřím, že si MUDr. Rath uvědomuje, že stárnutí populace hrozí i jinými důsledky, než je úbytek zkušených lékařů. Uznávám, že i nepoměr mezi počtem lékařů na odchodu a počtem absolventů na počátku praxe je téma k vážnému zamyšlení - také právě kvůli tomu, že starší obyvatelstvo bude víc nemocné. Ale hlavní problém není v množství personálu, ale v tom, co a jak za sedm, deset, patnáct let léčit.

V roce 2015 u nás podle demografických předpovědí bude o půl milionu důchodců víc než teď. Přibude nemocí starých lidí, změní se poptávka po lécích, po zdravotnických a sociálních službách všeho druhu.

Na to by měly reagovat i lékařské fakulty. Logicky přibude i těch, kteří si nebudou moci za lékařskou péči platit; té péče se navíc - opět proto, že Češi zestárnou - spotřebuje víc než dnes. Jak se s tím vším vypořádáme?

I když nejsem lékař, troufám si tvrdit, že jsou to závažnější věci, než odchod příliš mnoha lékařů důchodového věku. David Rath je odborník a prezident lékařské komory. Ale když mluví o počtech doktorů a ne o tom, jak stárnutí zapůsobí na medicínu a přes ní na celou společnost, nakusuje jen jemu nejbližší část problému. To, s dovolením, vypadá trochu jako příznak fachidiotismu.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Duely na vlně emocí. Jak budou vypadat diskuse Zemana s Drahošem?

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Finalisté druhého kola prezidentské volby – Miloš Zeman a Jiří Drahoš – se chystají na televizní duely. Současná hlava...

Na univerzitách vědkyň přibývá, v praxi ubývá. Vědu neskloubí s mateřstvím

Ve vědět musíte pořád zkoušet. A připravovat se na to, že to třeba zase...

Na českých univerzitách přibývá mladých badatelek. Zatímco v roce 2000 jich byla víc než třetina, v současnosti ženy...

Ochladí se. Bude opět sněžit, ale v nížinách se sníh neudrží

V Zermattu husté sněžení a nebezpečí lavin uvěznilo 13 tisíc lidí (9. ledna...

Po velmi teplém začátku ledna budou příští čtyři týdny chladnější. Na horách připadne další sníh. V nižších polohách se...

Najdete na iDNES.cz