Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nejbohatší Francouzka, dědička L’Oréalu, asi přišla o rozum a francouzští politici z toho šílí

  8:30aktualizováno  8:30
Francie nevěřícně zírá na skandál, který nastartovaly spory v čele největší kosmetické společnosti planety L’Oréal a který ohrožuje i prezidenta Nicolase Sarkozyho.

Liliane Bettencourtová na snímku z 18. dubna 2005 exponovaném v Elysejském paláci | foto: Remy de la MauviniereAP

Zpočátku šlo "jen" o neshody dědiček L’Oréalu mezi sedmapadesátiletou jedinou dcerou Françoise a sedmaosmdesátiletou matkou Liliane, která svému oblíbenému fotografovi věnovala "extradárky" za miliardu eur. Věc se však zvrtla ve státní záležitost.

Dcera totiž tvrdí, že třiašedesátiletý fotograf François-Marie Banier, dlouholetý přítel Liliane Bettencourtové, zneužil mentální slabosti miliardářky ve svůj prospěch a dary by měl vrátit. Klidně prý na bohulibé účely, o samotné dary jí nejde, dcera sama sedí ve vedení L’Oréalu a zajištěná už je.

Fotograf a spisovatel s mimořádně dobrými známostmi - Francois-Marie Banier

Fotograf a spisovatel s mimořádně dobrými známostmi - Francois-Marie Banier

Dcera fotografa nesnáší, protože zesměšňoval jejího otce ještě za jeho života, navíc ji nyní odlučuje od matky. Chce proto dokázat, že se stařičká - navíc takřka hluchá - matka dostala pod jeho vliv a on že se tak nezákonně obohatil.

Picassa, nebo ostrov? Dám ti obojí

Bettencourtová zahrnula v posledních letech fotografa, se kterým se přátelí už čtyřicet let, šokujícími dary. Šlo o obrazy od Matisse nebo od Picassa, o akcie i životní pojistku a spekuluje se i o ostrově na Seychelách. Majetek Bettencourtové se odhaduje na 17 miliard eur (437 miliard korun) a časopis Forbes ji řadí do druhé desítky nejbohatších lidí na Zemi. Až potud by šlo pouze o další z mnoha rodinných afér z nejvyšších vrstev.

Pablo Picasso

Pablo Picasso

Během vyšetřování se však vynořily pirátské nahrávky schůzek Liliane Bettencourtové s jejími poradci. Celý rok je nahrával zaměstnanec hotelu, v němž se pracovní schůzky konaly. K soudu je donesl dceřin advokát, aby dokázal, že miliardářka by už měla jen odpočívat a fotograf dary vrátit. Třeba její údiv na nahrávce, "Já že jsem mu chtěla dát ostrov?", dokazuje, že by dcera mohla mít pravdu.

Kauza nejbohatší Francouzky se dostala před soud. Na rozsudek si sice ještě počkáme, nicméně už se rozehrávají další soudní spory. Za vše mohou nahrávky, které se vynořily teprve před pár dny a za něž portýr luxusního hotelu strávil pár hodin ve vazbě a čelí žalobě.

Kmotr Sarkozy

Tajné záznamy z diktafonu ukrytého pod stolem obsahují dvacet hodin důvěrných rozhovorů nejbohatší Francouzky s poradci. Takový materiál na veřejnost pronikne zřídkakdy a v mnohém ohledu se podobá zveřejnění pikantních detailů ze života princezny Diany nebo anglické královny. Ostatně Liliane Bettencourtová má ve Francii podobné postavení. Z nahrávek vyplývá, jak o ni prezident Nicolas Sarkozy pečoval, sledoval průběh soudu a nabízel jí nejen advokáta, nýbrž i přátelství s žalobcem a naznačoval, jak co dopadne. Ukazuje to, jak je jeho vláda vůbec propojená s byznysem a justicí.

EXPO 2010: Prezident Francie Nicolas Sarkozy s manželkou Carlou

EXPO 2010: Prezident Francie Nicolas Sarkozy s manželkou Carlou

Největší potíže teď má Sarkozyho významný spojenec a ministr práce Eric Woerth. Nejprve coby ministr rozpočtu vedl kampaň za odtajnění švýcarských kont bohatých Francouzů a nyní prosazuje voličsky nevděčný pozdější odchod do penze. Woerth dokonce nechal zaměstnat svou ženu ve firmě, která Bettencourtové spravuje (i nelegálně) majetek. K tomu on sám zastává ve vládnoucí straně Unie pro lidové hnutí (UMP) post pokladníka, tedy toho, kdo přijímá sponzorské dary – včetně peněz od madam Bettencourtové.

Intenzivní noční krém Derma Genesis L´Oréal Paris.Oční stín L´Oreal Color Appeal Chrome Shine v odstínu Golden Rose

Na americký způsob

Francouzská socialistka Ségolene Royalová mluví o tom, že existuje něco jako Sarkozyho systém, jinými slovy – totálně zkorumpované řízení státu.

Bývalý socialistický premiér Lionel Jospin říká, že se nyní "moc a peníze dostaly do příliš velké blízkosti". "Nikdy, rozhodně ne v posledních třiceti letech, nebyl pokladník socialistické strany zároveň ministrem," zdůrazňuje.

"Aféra se zrodila proto, že šéfové firem a prezident a členové vlády, moc a peníze, jsou si velmi blízko," naznačil. "Je to bezmála incestní vztah. Musíme se tomu vyhýbat, tedy obnovit zdravé jádro republiky," dodává státnicky Jospin.

Stačí připomenout první výlet Nicolase Sarkozyho na jachtě finančního "piráta" Vincenta Bollorého hned po zvolení, oslavy v soukromých podnicích, přátelství s mediálními magnáty, kteří na jeho přání odsouvají do pozadí nepohodlné novináře.

Ségolene RoyalováPrezidentská kandidátka Ségolene Royalová

Jmenovaný Eric Woerth od roku 2004 sjednává na americký způsob večeři největších sponzorů s prezidentem. V takzvaném prvním okruhu je 400 podnikatelů. Podmínka je ročně přispět alespoň třemi tisíci eur, maximálně částkou 7 500 eur, což je legální limit. Této částky se držela na radu svého poradce také paní Bettencourtová.

Král už je dávno nahý?

Francouzští socialisté křičí, že Sarkozyho systém je zkorumpovaný, ale bylo to za prezidenta socialisty s aristokratickými způsoby Françoise Mitterranda jinak? "Naopak, bezúhonná a transparentní republika, kterou buduje Sarkozy, skoncovala se špatnými zvyklostmi minula, kdy tajnosti byly pravidlem, kdy si mocní objednávali nelegální odposlechy, měli tajná konta a podobně," hájí prezidenta mluvčí strany UMP Frédéric Lefebvre.
Navíc platí, že perla mezi francouzskými firmami – L’Oréal – jíž dělají reklamu nejkrásnější Francouzky, byla vždy tak trochu dalším neoficiálním ministerstvem francouzské vlády. Její zakladatel spolupracoval i s vichistickým režimem. A manžel Liliane Bettencourtové André, který zemřel v roce 2007, byl dokonce politik. Koncem 60. let minulého století získal důležité ministerské posty průmyslu a pošt a telekomunikací, když už byl manželem dědičky kosmetické říše osmnáct let.

Někdejší francouzský prezident Francois Mitterand

Někdejší francouzský prezident Francois Mitterand

Sarkozy se podle svých obhájců snaží zlepšit image podnikatelů v zemi, jejíž historie spěje od jedné revoluce k druhé (nebo aspoň k sociálním bouřím). Kapitalisté a lidé, kteří se vypracovali od píky, nemají – s výjimkou Coco Chanel – ve společnosti obdiv. Sarkozy chtěl spojit oba břehy. V metropoli, která se po staletí dělí na levý a pravý břeh, tedy na politiky, učence, aristokraty, a na druhé straně obchodníky a buržoazii, se to zatím nedaří. Ve Francii státní aparát – stejně jako v dalších zemích – zatím neví, jak spolupracovat s podnikateli. Tajně to nelze a bez pravidel to nejde ani otevřeně.

módní přehlídka během plesu L´Oreal

módní přehlídka během plesu L´Oreal

módní přehlídka během plesu L´Oreal

módní přehlídka během plesu L´Oreal

Liliane Bettencourtová "je nejbohatší žena Francie a já nechci, aby pláchla do Švýcarska", hájil své ochranitelské kroky Sarkozy. To ona "umožnila velký rozjezd společnosti L’Oréal, jež má dva geniální ředitele, Françoise Dalleho, velkého přítele Françoise Mitterranda, a Lindsay Owen-Jonese," dodala hlava státu.

Za všechno může obdiv k Americe a snaha dělat to u nás podobně, komentuje situaci francouzský časopis Marianne. Možná doopravdy peníze nesmrdí, zvlášť ne ty od kosmetické velmoci. Ale francouzská vláda s touto aférou začíná páchnout docela nepříjemně.

Jak na celulitidu

Jak na celulitidu

Jak na celulitidu

Jak na celulitidu

Z odposlechů

Zatímco u České republice je se zveřejňováním odposlechů vinou náhubkového zákona konec, Francouzi si čtou úryvky z důvěrných debat mezi poradcem a miliardářkou.

O prezidentovi, červenec 2009
"Poradce pana prezidenta, jak se s ním scházím kvůli vám..., mi řekl: pan prezident to zblízka sleduje... U soudu prvního stupně nemůžeme dělat nic navíc, ale při odvolacím soudu, pokud prohrajete, se známe dobře s prokurátorem," líčí Patrice de Maistre, správce majetku Liliane Bettencourtové schůzku s Patrickem Ouartem, právním poradcem Sarkozyho.

Podpora politikům
O Valérii Pécresseové, kandidátce UMP v regionálních volbách: "Prohraje, ale musíme ji podpořit. Druhý je ministr rozpočtu (nyní ministr práce Woerth). Tomu je také třeba pomoci. A třetí, Nicolas Sarkozy... Je to 7 500 eur (maximální dar pro politickou stranu). V tuto chvíli musíme mít přátele... Je to dobré, není to drahé a oni to ocení," radí rádce.

Práce pro manželku ministra
"Zavolal jsem ministra Erika Woertha," říká de Maistre. "Kdo je to?" ptá se Bettencourtová. "To je manžel paní Woerthové, kterou zaměstnáváte a která se mnou spolupracuje, i když to není kdovíjak velká... no, ale on je velmi sympatický a je ministr rozpočtu... Právě on se stará o vaše daně, tak myslím, že to nebylo hloupé."

Vlastní peníze, září 2009
"V pondělí odjíždím do Švýcarska, protože tam máte účet, a víte, lidé už nesmějí mít účty ve Švýcarsku." Bettencourtová se diví: "Ale právo mít účty máme, ne?" Patrice de Maistre souhlasí. "Ehm. Máme právo mít účty, ale je nutné to říct. Vzhledem k tomu, že na tom účtu nemáte moc peněz, ještě uvidíme, jestli je případně nahlásíte."
"Od ledna se Francie může zeptat Švýcarska, zda tam máte účet. Starám se o to a otevřu účet v Singapuru. Tam se na nic ptát nemohou... Díval jsem se taky na to, jak se přihlásit k vašemu ostrovu, ale to je příliš složité a berňák by z toho mohl odmotat nit." Ty dva účty ve Švýcarsku ale nakonec nahlásili, šlo "jen" o 80 milionů eur. Jen pro srovnání, za posledních 10 let paní Bettencourtová zaplatila jen na daních 400 milionů eur. Ve Francii se platí daň z majetku.

Ostrov na Seychelách
"Víte, že moc nechceme, aby se lidé pídili po tom, komu patří ostrov Arros. Kvůli vaší pověsti není dobré, aby někdo zjistil, že paní Bettencourtová vlastní ostrov přes lichtenštejnskou společnost a nadaci."
Z jiného odposlechu vyplývá, že správce ostrova, jistý Carlos, chce půjčit peníze, sedm milionů, a vydírá. Dostává dva.

Opatrovnictví, 7. října 2009
Patrice de Maistre navrhuje paní Bettencourtové, aby ho jmenovala "protektorem". Několikrát jí opakuje, že by ji to ochránilo před tím, aby její práva přešla do rukou dcery. "Mandát spočívá na tom, že vy rozhodnete, že kdyby vám v budoucnu nebylo dobře, že se o vás postarají dvě osoby. Profesor Brücker o vás osobně, a já o majetek, jako nyní." Podepsala.

Vztah k fotografovi
Muž: Nebude po vás zase chtít peníze?
Žena (Bettencourtová): Ne...
Muž: Uf, výraz úlevy. Nesmíte mu dát své šperky, Banierovi.
Žena: Peníze?
Muž: Nesmíte dát Banierovi šperky.
Žena: (nahrávka není slyšet)
Muž: Nevím, ale... můžeme najít řešení, v nejhorším je dáte... je prodáte, dáte chudým, ale Banierovi, to ne.

Strach, 7. dubna 2009
Muž: Odjíždíte zítra, těšíte se? Jak to jde s Banierem?
Žena:...(neslyšitelné)... Není velký společník.
Muž: Ne, to ne.
Žena: Ale chce pořád víc...
Muž: Neví, kdy se zastavit.
Žena: Nesmí mě zabít.
Muž: Nesmí vás zabít...
Žena: Jak se jmenuje můj strážce? Muž: Alain? Žena: Alain. Říká mi: dejte si pozor.ZPRÁVY: Z lenosti si drogový gang najímal další dealery. Heroinu měli doma za milionyHlavní zprávy

Nejčtenější

Podezřelým ze střelby z auta je exmanžel oběti, u silnice se našlo tělo

Kriminalisté v sobotu ve Štokách na Havlíčkobrodsku prohledávali dům bývalého...

Páteční střelbu z auta na okraji Jihlavy, při níž zemřela starší žena v jiném autě, mohl mít na svědomí bývalý manžel...

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Čínský lezec po mrakodrapech zemřel, spadl z 62patrové budovy

Známý čínský lezec Wu Jung-ning

Číňan Wu Jung-ning, který se proslavil lezením po výškových budovách bez jakéhokoli jištění, zemřel po pádu...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...Další z rubriky

ZÁPISNÍK. Miss America a vůdkyně Bobo. Papež poskytl interview

Miss America 2014 Nina Davuluri. Někteří Američané ji šmahem odsoudili jako...

Hrozné, Miss America je mohemedánka. Pinožení u klausistů. Proč na rozdíl od Němců odsuzujeme velkou koalici. Rozhovor...

Sbohem! Editor Kavárny on-line Josef Chuchma se loučí

Sbohem, Kavárno... (Za ilustrační snímek byl zde použit záběr, na němž se 4.

K třicátému červnu 2013 byla uzavřena dosavadní existence Kavárny on-line, která vznikla z mé iniciativy, coby editora...

ZÁPISNÍK: Také Američané nadávají na svoji politiku

Američtí váleční veteráni navštívili památník druhé světové války ve

Spojené státy se přirovnávají k banánové republice a k ­Itálii. Americká konzervativní Tea Party žije v bublině. V...

Volvo V90 T6 AWD R-Design 1.maj.
Volvo V90 T6 AWD R-Design 1.maj.

r.v. 2017, naj. 17 585 km, benzín
1 599 999 Kč (s DPH)Najdete na iDNES.cz