Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nejasný osud šedesáti kamionů zbraní

  0:20aktualizováno  0:20
Česká policie v současné době vyšetřuje několik případů podezřelých obchodů s vojenským materiálem. Příkladem může být případ české společnosti ARTOS, která převezla z Německa na Slovensko šedesát kamionů výzbroje a výstroje bývalé východoněmecké armády. Policie zatím odmítá sdělit detaily, jelikož se touto rozsáhlou kauzou stále zabývá.

Firma nakoupila v Německu 60 kamionů výzbroje a výstroje po východoněmecké armádě. Součástí nákladu měly být například náhradní díly pro vojenská letadla. Část z tohoto nákladu měla odkoupit česká armáda a část měla putovat do Moldavie. Česká armáda však nakonec od obchodu upustila.

Firma tak chtěla nejdříve náklad odbavit sama z letiště v Ostravě-Mošnově. Úředník letiště však zjistil, že je materiál vybaven zfalšovanou licencí z ministerstva průmyslu a obchodu. Firma si tedy materiál vyzvedla zpět a kamiony převezla na Slovensko. Tam se už o celý náklad postarala ukrajinská společnost Odesa Viarem Servis, která zásilku odvezla loďmi pryč z Evropy.

"O této firmě nemáme žádné informace," sdělila nám mluvčí ukrajinské tajné služby Marina Ostapenková. Posledním známým uživatelem východoněmeckých zbraní byly vietnamské a kambodžské společnosti. Kde konkrétně celý náklad skončil, je prakticky nezjistitelné.

Celý velmi složitý případ, ve kterém figurují falešné licence, falešné doklady o prodeji materiálu Armádě České republiky a další řada podvodů, nebyl zatím v České republice zcela objasněn. Podle informací Anny Stárkové, mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu, vzalo ministerstvo společnosti ARTOS povolení k obchodování se zbraněmi. Ministerstvo průmyslu a celníci podali na firmu žalobu, která se stále vyšetřuje.

V Německu objasňoval spletitý případ Celní a kriminální úřad v Kolíně nad Rýnem, ovšem taktéž bez valného úspěchu. Pouze na Slovensku dostala jedna z firem, které se na celé transakci podílely, pokutu.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Statisíce pro herce Rodena, autobus smrti a útoky v prezidentské kampani

Karel Roden (28. února 2017)

Podívejte se na Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, že herec Karel Roden vysoudil statisíce na bulváru, že do prezidentské...

Vnitro podalo stížnost na soud kvůli strhávání tibetských vlajek

Opoziční zastupitelé a další účastníci happeningu v Hradci Králové zamávali...

Ministerstvo vnitra podalo ve středu večer kasační stížnost Nejvyššímu správnímu soudu proti verdiktu Městského soudu....

Babiš čelil otázce, jak zabrání, aby Mynář a Nejedlý na Hradě dělali byznys

Premiér Andrej Babiš během středečního jednání Poslanecké sněmovny. (17. ledna...

Andrej Babiš zažil poprvé jako premiér interpelace. Jedna z prvních mířila na jeho doporučení prezidentovi Miloši...

Najdete na iDNES.cz