Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nehoda na pouti se může opakovat, kolotoče nikdo nekontroluje

  21:01aktualizováno  21:01
Neštěstí, jaké se stalo v sobotu večer v Břevnově, kdy z rozjeté pouťové atrakce vypadlo sedm lidí a zranilo se, se může v hlavním městě podle odborníků kdykoli opakovat. Výroba pouťových atrakcí totiž podléhá jen technické normě, která platí od roku 1999, a jejich kontrola, stejně jako kontrola dodržování normy, vlastně neexistuje.

"Do roku 1999 si mohl atrakce každý vyrábět, jak chtěl," popisuje Josef Ražný, majitel firmy, která atrakce vyrábí.

Někteří majitelé dělají údajně i to, že si i u nových atrakcí nechají napsat datum výroby starší roku 1999, čímž se splnění normy vyhýbají. Takové atrakce pak mohou být nebezpečné, protože se například dají otevřít za jízdy.

"Kontrola u nás prakticky neexistuje," varuje Režný. Je pouze na majitelích, aby si nechali atrakce zkontrolovat revizními techniky. "Jediná firma, která má právní podklad pro tyto revize, je Tüv Süd Ostrava nebo Brno," dodává Režný.

"U atrakcí kontrolujeme především jejich bezpečnost, ale i statiku, stabilitu a další věci," popisuje inspektor firmy Tüv Süd Libor Grygerek. Jediným řešením, jak případným dalším neštěstím zabránit, by bylo podle odborníků poslat všechny provozované atrakce na revizi.

Pomoci by mohla i změna stavebního zákona. "V zahraničí je zcela běžné, že pouťové atrakce jsou chápány jako dočasné stavby. To znamená, že obec jim vymezí místo, kde mohou za úplatu atrakci provozovat. Současně s tím si i zkontroluje, zda mají atrakce technický průkaz, jestli jsou dobře postavené, jak mají vyřešené přívody elektřiny a podobně," popisuje vedoucí inspektor Oblastního inspektorátu práce pro Prahu Michal Ronin.

"Taková kontrola ale u nás neexistuje. Do stavebního zákona se jako dočasná stavba dostaly z této oblasti jen cirkusové stany pro více než 199 diváků," říká Ronin.

Otevřeli si atrakci sami návštěvníci?

Co bylo příčinou sobotního neštěstí na břevnovském posvícení, policisté zatím nevědí. "Vzhledem k množství zraněných osob není tento případ jednoduchý ani pro soudního znalce, který si byl atrakci v neděli prohlédnout," vysvětlila policejní mluvčí Andrea Zoulová.

Na břevnovské pouti se rozbila atrakce a sedm lidí se zranilo. (10. října 2009)

Celý proces je navíc podle jejích slov pod dohledem státního zástupce, který bude mít konečné slovo i v případě, že policisté někoho obviní.

Podle provozovatele lunaparku Karla Helfera byla vina zřejmě na straně návštěvníků. "Ráno tu byli policisté a soudní znalci, kteří společně s majiteli zjistili, že atrakci někdo úmyslně otevřel za jízdy," uvedl Helfer.

Toto tvrzení však policisté zatím nepotvrdili. "Čekáme na závěry soudních znalců, což je otázka několika týdnů až měsíců podle závažnosti," vysvětlila včera policejní mluvčí Andrea Zoulová. Policisté také ještě nevyslechli všechny svědky.

Někteří zranění jsou totiž stále v nemocnicích. "Sedmadvacetiletá žena leží na oddělení ORL s poraněným obličejem a čtrnáctiletá dívka je hospitalizována na ortopedickém oddělení s podezřením na poraněný obratel," popsala Eva Jurinová z motolské nemocnice.

Další zranění leží ve Všeobecné fakultní nemocnici a v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. "Jeden má středně těžká zranění, zbylé dva jsme ošetřili na úrazové ambulanci a propustili domů," popsala mluvčí střešovické nemocnice Iva Ruskovská.

Do případu vstupuje ČOI

Neštěstím se kromě policistů budou zabývat i Oblastní inspektorát práce pro Prahu a Česká obchodní inspekce. "Plánujeme zpětně prověřovat, zda výrobce, dovozce či distributor splnili povinnosti vyplývající z právních předpisů," popsal mluvčí České obchodní inspekce Tomáš Vozáb.

Technické kontroly, které si musí objednávat sami majitelé atrakcí, se podle Libora Grygerka z firmy Tüv Süd provádí jednou za rok až pět let. "Záleží na složitosti zařízení. U této lavice měla být každý rok," popisuje Grygerek.

Na břevnovské pouti se rozbila atrakce a sedm lidí se zranilo. (10. října 2009)

Visutá točící se lavice, která byla jednou z atrakcí lunaparku, který byl součástí břevnovského posvícení, se nečekaně otevřela za provozu v sobotu ve čtvrt na devět večer.

Lidé, kteří se v ní vezli, okamžitě vypadli ven a sedm z nich se zranilo. "Nejmladšímu bylo čtrnáct let, nejstaršímu dvacet sedm," popsala mluvčí pražské záchranky Jiřina Ernestová.

Zraněné rozvezla záchranka do nemocnic, později se na místo ještě vrátila pro zraněného mladíka, který se připletl do rvačky opilých návštěvníků.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Další z rubriky

Za smrt tří mladíků v křižovatce soud potvrdil tři roky. Postrádal lítost

Na křižovatce u Zvěrkovic přišli v prosinci o život tři lidé. Odbočka z...

Tři roky vězení a pět let zákazu řízení potvrdil Krajský soud v Brně jednadvacetiletému řidiči Marku Neumanovi za...

Podvodníci vylákali od ženy milion korun, záminkou byl balíček z Itálie

(Ilustrační snímek)

O téměř milion korun přišla seniorka ze Šumperku, která se stala obětí internetových podvodníků. Peníze z ní vylákali...

Násilník zbil obchodníka, místo splátky dluhu si vzal krabici cigaret

Vězení (ilustrační foto)

Svérázným způsobem se dožadoval splátky dluhu cizinec na tržnici na Karlovarsku nedaleko hranic s Německem. Muže, který...Najdete na iDNES.cz