Neff Novák dostal třináct let vězení za vraždu manželky Ireny

  14:40aktualizováno  17:22
Soud poslal na třináct let do vězení Roberta Neffa Nováka. Zavraždil manželku Irenu, dceru spisovatele Ondřeje Neffa. Nejdřív po ní nechal vyhlásit pátrání a dál bydlel s pozůstalými. Nakonec se po mnohahodinových výsleších přiznal.

Neffovi Novákovi hrozilo až patnáct let vězení | foto: Roman VondroušČTK

Městský soud v Praze poslal devětatřicetiletého Nováka do věznice s ostrahou. "Soud přihlédl ke skutečnosti, že čin byl spáchán v afektu a že obžalovaný doposud nebyl soudně trestán," sdělil iDNES.cz mluvčí soudu Petr Kulawiak.

"Doznání jako polehčující okolnost soud nepřeceňoval, jelikož k němu nedošlo bezprostředně po spáchání činu a předcházelo mu zahlazování stop obžalovaným a předstírané pátrání po zmizelé manželce," dodal.

Soudce poznamenal, že sazba za vraždu je v českých zákonech nízká. "Za situace, kdy obžalovaný byl ohrožen trestní sazbou deset až patnáct let, mu byl uložen trest nad její polovinou," upřesnil soud.

Novák se vzdal práva na odvolání a rozsudek přijal. Státní zástupkyně si ale ponechala lhůtu na rozmyšlenou, rozhodnutí tak zatím nenabylo právní moci.

Tělo zakopal na Berounsku
Novák se od začátku hájil tím, že manželka dlouhodobě vyvolávala konflikty, urážela ho a ponižovala. Napětí v jejich domácnosti prý vyvrcholilo při hádce v den vraždy koncem února.

Během potyčky ji chytil zezadu za krk a rdousil. Po dlouhých minutách násilí zůstala ležet. Tělo odtáhl do vedlejšího pokoje. Když se ještě pohnula, uškrtil ji kabelem od videa.

Na hlavu jí pak nasadil pytel. "Nemohl jsem se na ni dívat," vypověděl policistům. S tělem pak odjel do lesa mezi obce Kuchař a Vysoký Újezd na Berounsku. Tam ho zakopal a manželčiny osobní věci hodil v igelitové tašce nedaleko Radotína do Vltavy.

Bydlel s pozůstalými
Novák nechal vyhlásit po Ireně pátrání a na Smíchově lepil s kamarády plakáty s prosbou o pomoc. Dál bydlel s dcerou Dominikou v domě s bratrem zavražděné Davidem Neffem a jeho přítelkyní.

Křištálová lupa Kriminalistům se ale od začátku nezdála verze, že by osmadvacetiletá matka, známá svou starostlivostí o dcerku, opustila domov. Mohla také zmizet cestou ze cvičení, stále v případu ale "něco nehrálo".

Vyšetřovatelé shromažďovali důkazy o Novákově pohybu v době vraždy a postupně je i další okolnosti dovedly k přesvědčení, že je vrahem. Udeřili na něj sice bez přímých důkazů, zato ale s jasným cílem - získat jeho dobrovolné přiznání.

Plánovaná vražda
Několikahodinové výslechy manžela oběti nakonec zlomily a k činu se doznal. Krátce poté, co skončil ve vazbě, začal s veřejnou obhajobou svého chování. Přes svého advokáta Bohumila Petrů rozeslal médiím vlastní verzi tragédie - zoufalý čin, který spáchal v afektu, protože jeho žena byla nesnesitelná.

S obviňováním Ireny nesouhlasí její otec Ondřej Neff ani bratr David. Podle nich je Novák lhář, což dokázal svým postupem po vraždě - předstíral, jak Irenu hledá, a na internetu žádal veřejnost, aby mu pomohla. O místo na webových stránkách dokonce požádal otce zavražděné.

Také vyšetřovatelé i soudní psycholog, kterého už dříve oslovila redakce iDNES.cz, se domnívají, že fakta v případu nasvědčují promyšlené, plánované a chladnokrevné akci. Soudy takové činy hodnotí, oproti jednání v afektu, vyššími tresty. - čtěte také Znalec afektu nevěří, o opaku svědčí i hluboký hrob

Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Meteorologové varovali před extrémní ledovkou, lidé by neměli vycházet

Ledovka v Zašovicích poslední listopadový víkend

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) zvýšil riziko ledovky na extrémní. Týká se to části krajů Pardubického,...

Chladnokrevně zastřelil čerpadlářku, aby mohl uloupit deset tisíc korun

Policie zveřejnila záznam z kamery v čerpací stanici na Mělnicku, na kterém...

Čerpadlářka Jana umyla dva stojany na pumpě Radius v Podhořanech na Mělnicku a vešla zpátky do benzinky za pult. Na...

Stát proti žumpám. Úřady budou rozdávat pokuty a přibude papírování

Válku kempů poznal na vlastní kůži i řidič fekálního vozu.

Od ledna začne platit novela vodního zákona, která má změnit ledabylé nakládání s odpadní vodou. Majitelé domů budou...

Demonstrace žlutých vest v Paříži i Bruselu. Policie zatkla stovky lidí

Demonstranti ve žlutých vestách se navzdory zákazu sešli na hlavní pařížské...

Ve Francii vypukly v sobotu další násilné protesty. Policie v centru Paříže nedaleko bulváru Champs-Élysées proti...

Nemocnici obsadila policie. Taxikář oznámil, že tam vezl vrahy čerpadlářky

Heliport ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Zásahová jednotka, policisté v civilu i běžné hlídky ve čtvrtek dopoledne prohledávali Fakultní nemocnici v Hradci...

Další z rubriky

Řidič po střetu s vlakem skončil v zahradě, nadýchal téměř promile

Řidič, který měl pozitivní dechovou zkoušku na alkohol, nedal na přejezdu...

Na železničním přejezdu ve Všenicích na Rokycansku vjel ráno řidič osobního auta před projíždějící vlak. Po následném...

Obchodník se psy falšoval doklady, některá zvířata po prodeji uhynula

Obchodník se psy si vymyslel rasy i veterináře. některá zvířata po prodeji...

Nekalý byznys se psy vyšetřují ostravští kriminalisté. Zjistili, že sedmačtyřicetiletý muž nabízel prostřednictvím...

Senior srazil muže u dodávky a ujel. Ničeho jsem si nevšiml, tvrdí

Muž pohybující se u modré dodávky při střetu utrpěl zranění hlavy a nohy. Foto...

Policisté vypátrali řidiče, který srazil na konci listopadu u Litomyšle šestašedesátiletého muže, neposkytl mu pomoc a...

Najdete na iDNES.cz