Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Přízračný ostrov není chybou Googlu, je i na sto let starých mapách

  14:36aktualizováno  14:36
Ostrov Sandy Island v Jižním Pacifiku obestírá čím dál větší tajemství. Australští vědci nejdřív na jeho místě našli jen širé moře a domnívali se, že ostrov se na satelitní mapy dostal omylem. Nyní však vyšlo najevo, že záhadná pevnina je zakreslena i na více než sto let starých mapách.

Mapa britské admirality z roku 1908 z muzea v novozélandském Aucklandu, na které je zanesen tajemný ostrov. | foto: blog.aucklandmuseum.com

Záhada neexistujícího ostrova Sandy Island oblétla minulý týden celý svět. Zprávu o něm přivezli australští geologové, kteří se vydali do Korálového moře zkoumat zbytky australské kontinentální kůry.

Při srovnání map na Google Earth s námořními mapami se jim něco nezdálo. Na satelitních snímcích totiž byl zanesen zhruba 24 kilometrů dlouhý ostrov. Na námořních mapách však Sandy Island chyběl.

Vědci to chtěli prověřit, protože podle navigačních map je v okolí hloubka asi 1 400 metrů. Do míst, kde se měl ostrov nacházet, proto namířili své výzkumné plavidlo. A nenašli nic. Google Earth sice signalizoval, že už jsou na souši, ale všude kolem se rozkládala mořská hladina.

Vědci se domnívali, že ostrov byl do map zanesen omylem při digitalizaci satelitních snímků. Nyní se však záhada ještě prohloubila. Knihovník Shaun Higgins z muzea v Aucklandu totiž našel mapu britské admirality z roku 1908, na které je Sandy Island zakreslen.

Ostrov ze seriálu Ztraceni?

"Máme velkou sbírku map a když jsem se doslechl o tom zmizelém ostrově, tak jsem do nich prostě podíval. Měl jsem podezření, že by na starších mapách mohl být a když jsem ho našel, měl jsem z toho celkem dobrý pocit," říká podle zpravodajského webu telegraph.co.uk. novozélandský knihovník.

Objevil také poznámky, podle kterých ostrov v roce 1876 na vlastní oči spatřila posádka velrybářské lodi Velocity. Varování na mapě pak námořníky upomíná, aby se při plavbě mezi nízkými atoly měli na pozoru.

"Všeobecné detaily jsou srovnávány z výprav různých navigátorů, které se uskutečnily během dlouhého časového období. Relativní pozice mnoha nebezpečenství nemusejí být uvedeny přesně," varuje námořníky poznámka na mapě.

Higgins se domnívá, že posádka Velocity před 136 lety Sandy Island špatně zanesla do map. "Na západ od místa, kde by se podle mapy měl nacházet, je mnoho nízkých útesů. To, jak se ostrov v průběhu věků na různých mapách objevuje, mizí a znovu objevuje, zřejmě zůstane jedním z tajemství moře," dodal Higgins.

Jeho objev nicméně spustil na blogu aucklandského muzea vlnu spekulací. Jeden uživatel se domnívá, že Sandy Island kdysi mohl být velkou písčinou, která časem zmizela pod hladinou moře. Jiný se zase pochlubil, že má doma atlas z roku 1897, ve kterém je přízračný ostrov také zakreslen. A jiný uživatel se zase domnívá, že Sandy Island je tajemným ostrovem z televizního seriálu Ztraceni.

Sandy Island,

Sandy Island,

Autor:


Témata: blog, muzeum, Google, Google+, Loď

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Moře vyvrhlo na kanadskou pláž lidskou nohu. Už třináctou

Moře na pláže v Britské Kolumbii čas od času vyvrhne kus lidské nohy....

Obyvatelé osady Jordan River ležící na západním pobřeží Kanady našli ve čtvrtek na pláži zbytky lidské nohy. Co by...

Obří tukové monstrum, které v září vyděsilo Londýn, vystaví v muzeu

Ohromná hrouda tuku ucpala kanály pod čtvrtí Whitechapel (12. září 2017)

Gigantická hrouda tuku, která v polovině září ucpala část londýnské kanalizace, bude vystavena v proslulém Muzeu...

Další obvinění Polanského. Policie šetří sexuální obtěžování z roku 1975

Režisér Roman Polanski

Americká policie se zabývá novým obviněním na adresu Romana Polanského. Slavný režisér polského původu podle trestního...

Skoncujte s iluzí dokonalých Vánoc
Skoncujte s iluzí dokonalých Vánoc

Padající stromeček a nekončící úklid. I takové jsou Vánoce.Najdete na iDNES.cz