Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nonstop služby, skelné oči, jediná sestra. V nemocnicích jde do tuhého

  2:15aktualizováno  2:15
Všichni to vědí, ale nikdo s tím nic nedělá. V nemocnicích je často kritický nedostatek personálu. A od Nového roku to může být ještě horší, protože přestane platit výjimka na počet přesčasových hodin zdravotníků. MF DNES při reportáži ze dvou českých nemocnic zjistila, že je to skutečně vážné.
Lékaři často slouží 24 hodin denně, únavu otevřeně přiznávají. Ilustrační foto

Lékaři často slouží 24 hodin denně, únavu otevřeně přiznávají. Ilustrační foto | foto: Jan Strouhal, MAFRA

V noci a o víkendech je v nemocnicích téměř pusto. Na noční službě často slouží jen jedna sestra na oddělení s dvaceti až třiceti pacienty po operacích. Nemá šanci se o všechny dobře postarat. A to je jen část problémů, kvůli nedostatku personálu se například neustále odsouvají operace.

Reportáž z českých nemocnic: unavený personál a odsouvání operací Čtěte v pátek, 27. 12.

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

"Já vím, že je to problém," připouští ředitel velké fakultní nemocnice, když mu reportérka MF DNES líčí odsouvání plánovaných operací či skelné oči anestezioložky, která ve třičtvrtě na dvanáct v noci skončila práci na ortopedických sálech a svezla se do křesla se slovy: "Musím jít vystřídat kolegu na chirurgii, operují tam v kuse celý den a celý večer."

 "Zčásti za to může loňská vyhláška exministra Leoše Hegera. Špatný trend tu však byl už několik let,“ říká prezident České lékařské komory Milan Kubek. A druhou půlku viny podle něj nese špatně nastavený systém vzdělávání lékařů a sester. Trvá příliš dlouho, než se zdravotník dostane do praxe jako samostatný pracovník.

Lžeme si do kapsy

Kontrolovat personální vybavenost nemocnic u nás kromě krajských úřadů mohou zdravotní pojišťovny. Mohou zadržet peníze nemocnicím, které nedodržují stanovený počet lékařů a sester. "Víme, že se někde na personálu šetří, v některých smlouvách se objevují virtuální údaje a podobně. Prokázat to je ovšem těžké nebo je to dílo náhody," říká mluvčí VZP Oldřich Tichý. 

 Horší je, že politici už otevřeně přiznávají, že veřejnosti se už dlouho lže. "Lžeme si do kapsy, že je vše v pořádku, ale není," říká Svatopluk Němeček (ČSSD), nejspíš budoucí ministr zdravotnictví.  "Buďme konečně pravdiví a řekněme si, že nemáme například na to, abychom do systému přijímali ročně sedm osm nových léků na rakovinu jako letos. Je to klamání lidí, říkat, že máme na to všechno. Už dávno ne," doplňuje poslanec Vyzula.

 Všichni oslovení politici přitom slíbili, že se zasadí o to, aby do zdravotnictví šlo víc peněz. Pokud se jim to nepodaří, nezbývá než si říct to, k čemu na nedávném semináři o etice pro lékaře dospěla právnička Dita Mlynářová: přejme si dostat se do špitálu ve všední den dopoledne.

 Dobře to ukázaly dvě fotografie: na jedné byla stejná operace ve všední den dopoledne. Kolem pacienta stálo osm lékařů a sester. Tatáž operace v noci znamená mít na sále jen čtyři zdravotníky. Tedy: pokud má pacient to štěstí, že zrovna neoperují někoho jiného.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Vláda schválila demisi. Zatím není jisté, kdy ji prezident přijme

Vláda Andreje Babiše schválila demisi, přesto bude dál úřadovat (17.1.2018).

Menšinová vláda Andreje Babiše (ANO) schválila svou demisi jen půl dne poté, co v úterý ve Sněmovně nezískala důvěru....

Sokolskou boudu v Janských Lázních nahradí restaurace s pivovarem

Chátrající Sokolská bouda na Černé hoře v Krkonoších (4.12.2015).

Na Černé hoře v Krkonoších by měla v příštích letech vzniknout rozsáhlá restaurace s pivovarem. Vyrůst má na místě...

Řidiči kamionů v koloně na D1 zahájili přestávku, rozjet se jim nechtělo

Sněžení způsobilo kalamitu na D1 (16. ledna 2018).

Desítky kilometrů dlouhá kolona, která se od úterý tvořila před nehodou na 99. kilometru dálnice D1, se ráno začala...

Najdete na iDNES.cz