Choďte naboso a v sandálech, nařídili státním úředníkům v Pákistánu kvůli

Choďte naboso a v sandálech, nařídili státním úředníkům v Pákistánu kvůli nedostatku energie. | foto: Profimedia.cz

Pákistán zakázal úředníkům nosit ponožky, aby ušetřil za klimatizaci

  • 7
Problémy s dodávkami elektrické energie trvají v Pákistánu už dlouho. Vládě se nedaří zajistit dostatek elektřiny pro všechny a snaží se šetřit, kde může. Nejnověji nařídila vypnout klimatizaci ve státních podnicích a zavedla také povinný dress code, do práce se musí v sandálech a bez ponožek.

Úředníkům po celém Pákistánu dorazil detailní popis, jak má nyní vypadat jejich pracovní dress code, který začal platit minulý týden. Do práce by měli chodit nejlépe v sandálech a bez ponožek.

Nejedná se však o zásah nějakého módního guru, který snad známý prohřešek nemohl vystát. Vysvětlení je prostší. Pákistán má problémy s dodávku elektřiny a její nedostatek začal řešit tím, že ve vyhřátých kancelářích vypnul klimatizaci. "Klimatizaci nebudeme používat do té doby, než se zlepší naše energetická situace," napsal kabinet v oficiálním prohlášení podle zpravodajského serveru  telegraph.co.uk.

"Předepsané ošacení má obsahovat: bílé či barevné tričko s dlouhým nebo krátkým rukávem. Kalhoty světlé barvy, u žen se povolují tradiční šaty (takzvaný šalvar kamíz) se sakem. Na nohou se pak tolerují mokasíny nebo sandále bez ponožek.

"Všichni zaměstnanci dostali sedm dní na to, aby se s novými pravidly sžili," uvedla vláda.

Nemůžeme nic dělat, jen zvýšit cenu, zní z ministerstev

Neobvyklý krok ukazuje na zoufalost pákistánské vlády, která už neví, jak vyřešit stále se zvyšující nedostatek elektřiny. Čím dál větší část země tak často zůstává zahalena ve tmě.

Energetické společnosti produkují pouze jednu třetinu elektřiny, kterou by Pákistán potřeboval. Můžou za to zastaralé elektrárny i vláda, která jim není schopná za dodávky elektřiny platit. Většina elektráren byla postavena v šedesátých letech. Jsou přetěžované a jejich činnosti nepomáhají ani rozsáhlá sucha.

Musadík Malík, ministr pro vodní a energetické zdroje, si stěžoval na špatnou spolupráci s ministerstvem pro nerostné suroviny a finance. Společně s jeho šéfem Sohajlem Wajahatem Sidikím se však dokáží dobře shodnout na jednom: se zoufalou situací v pákistánské energetice nemůžeme nic dělat. Nepřímo tak naznačují, že jediným východiskem bude zvyšování cen elektřiny.

Rekordní dvacetihodinový výpadek elektřiny nedávno postihl města Fajsalabád a Gudžranvala, bez elektřiny se ocitlo už i hlavní město Islámábád. V Pešávaru výpadky dosahují až 14 hodin a nejhorší je situace v severozápadních oblastech blízko hranice s Afghánistánem. Elektřina je tam dostupná pouze pět až šest hodin denně.

V Láhauru omezili dodávky elektrické energie na 12 až 14 hodin a lidé se tu musí potit ve čtyřicetistupňových vedrech.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video