Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nedospělé Romy sezdává i Slovensko

  14:06aktualizováno  14:06
Evropu nedávno pobouřila svatba dvanáctileté romské princezny z Rumunska. Podobné případy se již brzy budou stávat v hranicích Unie. "Svatby patnáctiletých nevěst jsou u nás poměrně běžným jevem, hlavně v prostředí olašských Romů," řekl Rastislav Pivoň ze slovenské organizace Inforoma deníku Pravda.

Patnáctiletá Agnesa se chystá pod čepec. Nechce zůstat na ocet. Ženich Patrik je jen o dva roky starší. Za nevěstu zaplatí dohodnutých 150 tisíc korun.

"Všechno je věcí dohody rodičů a romského náčelníka - vajdy," vysvětlil Rastislav Pivoň. Cenu nevěsty určují majetkové poměry rodiny, i to, jestli je ještě panna. Pokud není, snížuje se cena až na 40 tisíc.

Samotný obřad působí podle Pivoně starobyle a romanticky. "Každý člověk, který se dokáže zbavit etnocentristického pohledu, objeví v tom silné emoce a krásu," tvrdí znalec romské kultury v Pravdě.

Nedávný sňatek olašské princezny Anny-Marie vyvolal podle něj pohoršení i mezi slovenskými olašskými Romy. "Dvanáct let je přeci jen málo," připustil.

Svatba romské princezny

Svatbu jsem chtěla, říká princezna
Svatba romské princezny šokovala svět

Podle odhadů žije na Slovensku asi 60 tisíc olašských Romů. Přišli sem zhruba před 150 lety z Rumunska a kočovali až do konce 50. let minulého století.

Psycholožka Mária Hargašová se setkává s neplnoletými romskými snoubenci tehdy, když požádají soud o svolení k oficiální svatbě. Ověřuje, jestli jsou dostatečně zralí na předčasný vstup do manželství.

"Obyčejně se tu objevují hned po dovršení šestnáctého roku. Některá děvčata se svěřují, že už mají za sebou romskou svatbu a žijí s tím svým jako manželé," řekla slovenskému listu Hargašová.

Většina dívek podle ní není na manželství zralá, ale protože zpravidla čekají dítě, chtějí, aby svazek vydržel. Touží být matkou a starat se o rodinu. Nemají ambice vzdělávat se nebo budovat kariéru.

"Velmi těžce nesou, když nemohou mít děti," tvrdí psycholožka. Některé to po dosažení dospělosti řeší adopcí nebo pěstounskou péčí.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

VIDEO: Sibiřský politik se koupal při minus 63, chce nalákat turisty

Jakutský ministr pro rozvoj investic Anton Safronov se  ponořil do vody v...

Takové podmínky mohou otužilci koupající se ve Vltavě obyvatelům Sibiře jen závidět. V dálném Jakutsku nyní rtuť...

Český senior dostal v Hongkongu za pašování kokainu 27 let

Kokain (ilustrační foto)

K 27 rokům vězení byl v Hongkongu za pašování drog odsouzen téměř 70letý český občan, uvedl Radiožurnál. Čech vinu...

Střelba na škole v Kentucky: student zabil dva spolužáky, 19 jich zranil

Při střelbě na střední škole v americkém státě Kentucky byl dnes jeden student...

Při střelbě na střední škole v americkém státě Kentucky v úterý zahynuli dva studenti, 19 dalších bylo zraněno. S...

Najdete na iDNES.cz