Premiér Petr Nečas bude s americkým prezidentem jednat i o dostavbě Temelína

Premiér Petr Nečas bude s americkým prezidentem jednat i o dostavbě Temelína | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Nedělám si iluze o důležitosti Česka, říká Nečas před schůzkou s Obamou

  • 261
Od našeho zvláštního zpravodaje - Premiér Petr Nečas se dočká vrcholu každého státníka - v Oválné pracovně Bílého domu ho přijme americký prezident Barack Obama. Hlavním důvodem je zakázka na další dva reaktory v Temelíně, o níž kromě Rusů a Francouzů usiluje také americká společnost Westinghouse.

Proto je součástí delegace také generální ředitel ČEZ Daniel Beneš, vládní zmocněnec pro dostavbu Temelína Václav Bartuška nebo šéfové plzeňského strojírenského podniku Škoda JS.

Těsně před návštěvou Bílého domu premiér poskytl rozhovor na palubě vládního airbusu. Oproti původním plánům se jednání u krbu Obama - Nečas účastní navíc ještě ministryně zahraničí Hillary Clintonová. Na betonovou plochu washingtonského vojenského letiště Andrews dosedl vládní Airbus A319 před půlnocí místního času.

Jak se vlastně těšíte?
Těším se přiměřeně tomu, že je to práce. A že to bude znamenat během dvou dnů poměrně náročný pracovní program včetně dvakrát přeletu Atlantického oceánu. Takže jsem před odletem v žertu kontroloval piloty, jestli vzali dost paliva.

Jak na vás Barack Obama působí?
Měl jsem možnost se s ním krátce potkat na lisabonském summitu NATO. Je to bezesporu charismatický člověk, politik s velmi normálním, obyčejným vystupováním.

Jste před návštěvou Bílého domu nervózní?
Je to americký prezident, ale na evropských radách se setkávám s hlavami různých států. My teď přivážíme mimo jiné to, že Česká republika tradičně patří v Evropské unii mezi státy, které velmi silně podporují silnou transatlantickou vazbu. My v EU prosazujeme, že Evropa a USA coby jeden civilizační okruh si nemáme konkurovat, nebo se na sebe dokonce dívat nevraživě. Evropská unie nemá přirozenějšího partnera, než jsou Spojené státy.

Co považujete za nejdůležitější témata, jež chcete probrat s Barackem Obamou?
Samozřejmě si neděláme žádné iluze, že Česká republika je pro Spojené státy tak důležitým partnerem, jako je třeba Velká Británie. Jsou tři základní okruhy, jichž se má týkat jednání ve Spojených státech. První je samozřejmě spolupráce v bezpečnostní oblasti, mimo jiné jde o summit NATO příští rok v Chicagu anebo naše působení v Afghánistánu. Druhou oblastí je ekonomická a obchodní spolupráce včetně problematiky jaderné energetiky a jaderné bezpečnosti. A třetí oblastí je podpora demokracie a lidských práv ve světě.

Budete se v Bílém domě bavit přímo o Temelínu?
Samozřejmě tomu se asi nevyhneme, ale toto je cesta do USA, která se týká širšího spektra témat vzájemné spolupráce. O Temelínu bezesporu bude nějaká řeč v oblasti energetické bezpečnosti.

Budete se bavit také o stíhačkách? Česko po vypršení pronájmu švédských gripenů počátkem roku 2015 hledá další řešení, Američané určitě budou nabízet své stroje.
Pokud bychom v Česku došli k závěru, že švédské a britské orgány s námi nespolupracují při vyšetřování korupce kolem gripenů, tak by to gripenům moc šancí na prodloužení nedávalo. V tomhle už ale došlo k výraznému posunu.

Přesto, nabízejí vám Američané své stíhačky?
Mají dva výrobce a určitě budou mít zájem prosadit své stíhačky. Jenže vláda České republiky ještě ani nerozhodla, zda si udrží nadzvukové letectvo, zda vypíše tendr, zda to bude pronájem, nebo nákup. Jestli nové, nebo použité letouny.

Chce dnes vláda vůbec drahé stíhačky?
Řeknu svůj názor: ještě před několika lety bych si klidně dovedl představit, že budeme bez stíhaček nebo je budeme společně sdílet s jinými státy. Jenže nová situace, myslím tím hysterii kolem bezpečnosti jaderných elektráren, do značné míry změnila můj postoj. Chceme-li si podržet pokračování programu jaderné energetiky, tak musíme zároveň učinit vše pro vysokou bezpečnost provozu jaderných elektráren. Jde o možnost ochrany před teroristickými útoky. Z tohoto pohledu si to lze těžko představit bez nadzvukového letectva. Je to jakýsi nový prvek, jenž přibyl po Fukušimě v našich strategických úvahách.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video