Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nedávat řidičům body za málo alkoholu není průlom, říká ministr dopravy

  9:40aktualizováno  9:40
Není to odklon od nulové tolerance k alkoholu za volantem, hájí ministr dopravy Radek Šmerda změnu, kterou prosadili poslanci. Řidiči, jemuž policisté při dechové zkoušce naměří do 0,3 promile alkoholu, už nebudou naskakovat trestné body, hrozit mu bude jen pokuta. "Stále platí, že člověk nemá před jízdou pít," zdůrazňuje Šmerda.
Když řidiči naměří méně než 0,3 promile alkoholu, bude mu hrozit nově pouze pokuta. Ministr dopravy Radek Šmerda to nebude zpochybňovat ani chtít měnit.

Když řidiči naměří méně než 0,3 promile alkoholu, bude mu hrozit nově pouze pokuta. Ministr dopravy Radek Šmerda to nebude zpochybňovat ani chtít měnit. | foto: MF DNES

Přestože by ministr dopravy považoval za lepší, kdyby se dál přidělovaly za jízdu "pod vlivem" i trestné body jako dosud, novou úpravu, kterou ještě musí potvrdit prezident Václav Klaus, Šmerda nezpochybňuje.

"I z lékařského hlediska je to tak, že necelých 0,3 promile je chráněná hranice, kdy ani není průkazné, zda člověk opravdu pil alkohol," řekl iDNES.cz nový ministr dopravy. "Nepovažuji to za průlom do nulové tolerance," zdůraznil Šmerda. Řidiči totiž má nadále hrozit pokuta od 2 500 do 20 tisíc korun. Sedm trestných bodů se mu ale připíše, až když mu při kontrole naměří více než 0,3 promile.

Zatímco mluvčí ministerstva dopravy Jakub Ptačinský novinářům ještě v úterý říkal, že resort bude usilovat o to, aby se body co nejdříve opět dávaly i za alkohol do 0,3 promile, již o den později se ukázalo, že oficiální linie ministerstva je jiná. "Já už si pana mluvčího srovnám," smál se Šmerda.

Ministerstvo dopravy ale podle něj bude sledovat, zda změna zákona v dlouhodobém horizontu neovlivní statistiky dopravních nehod pod vlivem alkoholu. Teprve v takovém případě by podle Šmerdy zasáhlo a navrhlo opět změnu.

Diskuse poslanců, jak mají být řidiči trestáni, když jim při kontrole naměří méně než 0,3 promile, byla ve Sněmovně docela bouřlivá. Ne všichni se totiž byli ochotni smířit s tím, že alkohol se bude trestat méně přísně než dosud.

"Každý si nulovou toleranci představujeme jinak. Já si ji představuji tak, že je za alkohol za volantem udělena nejen pokuta, ale i body," řekl například poslanec ČSSD Jeroným Tejc.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Armáda spustila nový náborový web. Chce přijmout 2 000 profesionálů

Nová podoba rekrutačního webu české armády

Česká armáda spustila novou atraktivní internetovou prezentaci pro nábor nových profesionálů i zájemce o vstup do...

Bez elektřiny je posledních sto padesát domácností, vlaky znovu jezdí

Hasiči v Ústeckém kraji vyjeli od čtvrtečního odpoledne do pátečního rána k 152...

Kvůli vichřici, která ve čtvrtek večer zasáhla Česko, zůstávalo v pátek po 19. hodině bez elektřiny ještě 150...

Policie může na Babiše a Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě a další sníh

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Sledujte Zprávy iDnes.tv. Uvidíte hřímajícího Babiše a sprostého Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě, uzavřeném do...

Najdete na iDNES.cz