Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nedali Romce byt, musejí zaplatit

  8:36aktualizováno  8:36
Firma Rental Company, které patří ostravská ubytovna Metalurg, je povinna zaplatit romské matce dvou dětí padesát tisíc korun a omluvit se jí za to, že jí odmítla pronajmout garsoniéru. Ostravský krajský soud totiž dospěl k závěru, že se dopustila rasové diskriminace.

"Žalobkyně bydlela s dětmi v jedné místnosti bez vody a sociálního zařízení. Chtěla získat lepší byt, ale byla odmítnuta s odůvodněním, že je plno," vysvětloval soudce Otakar Pochmon.

"Když ale za chvíli přišel bílý pár, bez problému uspěl," uvedl soudce.

Námitky žalované společnosti, že Romy běžně ubytovávají a jsou za to kritizováni, odmítl. Ženě přiznal za nemajetkovou újmu způsobenou zásahem do jejích práv i finanční zadostiučinění.

O tom, jak jednání v ubytovně probíhala, není pochyb. Zástupci pražské nevládní organizace Poradna pro občanství a lidská práva je totiž sami vyprovokovali a nahráli na diktafon. Tímto způsobem dokazují obtížně prokazatelné případy diskriminace.

"Žena byt nezískala, i když měla peníze. Dozvěděla se, že ubytovna má dlouhé pořadníky a lidé prý čekají i dvacet let," popisovala Barbora Bukovská z Poradny pro občanství.

"Za pět minut jsme tam přišli my. Říkali jsme stejné věci jako ona, také že máme dvě děti stejného věku," popisovala Bukovská.

"Zeptali se, jestli chceme raději dvougarsonku s balkonem, či bez, ukázali nám byt a řekli, že když složíme žádanou částku, můžeme se odpoledne nastěhovat," uvedla.

Vedení společnosti Rental Company se nechtělo k případu vyjádřit. "Napište nám, pošleme vám naše stanovisko poštou," odmítl rozhovor ředitel Jiří Kučera.

Žena, která spor vyhrála, si přeje zůstat v anonymitě. Rozsudek nenabyl právní moci. Žalovaná strana se může odvolat k Vrchnímu soudu v Olomouci.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Kosti z kanalizace patří léta pohřešovanému mladíkovi, ukázala DNA

(ilustrační snímek)

Kriminalisté už vědí, čí kosterní pozůstatky se našly loni v říjnu v dálniční kanalizaci v Králově Dvoře na Berounsku....

Zlodějka vytrhla kabelku čtyřiadevadesátileté ženě. Nekradla poprvé

(ilustrační snímek)

Zlodějka, která před nedávnem na Sokolovsku okradla uprostřed noci spícího mladíka v jeho bytě, chtěla znovu snadno...

Myslel jsem, že chce sprovodit ze světa, hájil alkoholik útok na seniora

Čtyřiačtyřicetiletý Jiří Kilian podle obžaloby pobodal sérií ran nožem staršího...

Na nic netušícího starého muže loni v jeho bytě v pražské Ruzyni zaútočil nožem čtyřiačtyřicetiletý Jiří Kilián. Vážně...

Najdete na iDNES.cz