Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nedaleko sesuvu půdy se měnil způsob ražby tunelu Blanka

  17:31aktualizováno  18:04
V místě, kde se v noci propadl strop tunelu Blanka, dělníci razili kvůli zhoršeným geologickým podmínkám takzvaným vertikálním členěním. To je sice dražší a pomalejší, ale bezpečnější než horizontální členění. Taková ražba byla podle mluvčího Metrostavu Františka Poláka prováděna ještě asi 50 metrů před místem sesuvu.

V Myslbekově ulici v Praze se propadl rozestavěný tunel Blanka (6. července 2010) | foto: Radek CihlaiDNES.cz

Úsek kolem Brusnice, kde se havárie stala, je podle iHNED.cz jednou z nejobtížnějších částí stavby tunelového komplexu. Server v polovině března uvedl, že se tehdy projektantská a konzultační společnost Satra a Metrostav rozhodovaly, zda tunely ze stanoviště Myslbekova razit vertikálním, nebo horizontálním členěním. Rozhodnout měly nakonec průzkumné vrty, stavitelé se již tehdy obávali problémů.

Tunel Blanka se propadl

Zavaleného bagristu vyprostili živého

Polák potvrdil, že se propadl strop severního tunelu, který vede blíž budově ministerstva kultury. Jakub Karlíček ze společnosti Satra pak řekl, že severní tunel se do určité části razil horizontálním členěním, a pak se přešlo na vertikální. Metrostav podle mluvčího ke změně přistoupil kvůli špatným geologickým podmínkám.

Místo, kde propadem vznikl kráterMísto, kde propadem vznikl kráter

Půda se v tunelu sesula kolem půlnoci, kráter vznikl za budovou ministerstva kultury, mezi ulicemi U brusnice, Milady Horákové a Jelení v Praze 6. Pod zeminou zůstal uvězněn dělník v bagru, záchranáři jej vysvobodili po několika hodinách. Bez viditelných poranění byl převezen k vyšetření do nemocnice a následně propuštěn do domácího léčení. (více čtěte zde)

Podle mluvčího pražského magistrátu Jiřího Wolfa má Metrostav Praze do dvou dnů předložit komplexní zprávu o tom, co se v místě propadu stalo. Firma podle mluvčího důvody propadu a sesuvu půdy zatím nezná. Příčinou se zabývá vyšetřovací komise pod vedením Českého báňského úřadu.

První pohled pod Troju do tunelu Blanka

Podívejte se na video

"Nejsem sice stavař, ale podobná událost se náhodou jednou může stát, ale třikrát je trochu moc. Budu vyžadovat jasné stanovisko od OMI, Báňského úřadu, policie a Metrostavu. Chci znát přesnou příčinu a pokud to byla chyba stavbařů, chci co nejtvrdší sankce a v krajním případě rovnou ukončit smlouvu," řekl první náměstek primátora Rudolf Blažek, který zastupuje během dovolené primátora Pavla Béma.

Polák také uvedl, že firma zastavila práce na ražbě tunelu a Metrostav zahájil sanaci a zabezpečovací práce, aby se zával dál nerozšířil. Mluvčí odhadl, že vyšetřování události potrvá řádově týdny. "Komise se musí dobrat nějakého závěru," uvedl.

Nedostatečný dozor na stavbě?

Opoziční zastupitelka Petra Kolínská (SZ) se domnívá, že dnešní propad potvrzuje dřívější zprávu supervizora, podle níž je na stavbě nedostatečný dozor. Hlavní město to tehdy popřelo. "Mandatář, kterým je Inženýring dopravních staveb, na stavbu nestačí. Metrostav si tam může dělat, co chce," řekla Kolínská. (Vyřizování účtů, mávla Praha rukou nad nedostatkem kontrolorů na Blance)

Dnešní propad není prvním podobným případem spojeným s budováním tunelu - v květnu a říjnu 2008 se propadla půda ve Stromovce. Policie obě události prošetřovala. Napoprvé ale dospěla k závěru, že nebyl spáchán trestný čin, v druhém případě nenašla člověka, který by byl za propad půdy odpovědný. (Za propad půdy ve Stromovce nikdo nemůže, policie viníka asi ani nehledala)

Tunel Blanka

Tunelový komplex Blanka, který se začal stavět v roce 2007, bude největší podzemní stavbou nejen v Praze, ale i v Česku a také nejdelším městským tunelem v Evropě. Má být součástí severozápadní části městského okruhu.

Stavební práce na tunelu vyjdou Prahu na 21,2 miliardy korun, technologie budou stát dalších 4,5 miliardy korun.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Začátek týdne bude větrný a teplý, ochlazovat se opět začne od středy

Ilustrační foto

Teploty až 13 stupňů Celsia a velmi silný vítr. Takový bude podle meteorologů začátek tohoto týdne. Výstraha na silný...

Obliba konopí roste mezi seniory, počet mladých uživatelů se stabilizoval

(Ilustrační snímek)

Během posledních pěti let v Česku výrazně přibylo rizikových uživatelů konopí. Statistická čísla ale tentokrát neženou...

Zeman se sešel v Lánech s kandidáty na ministry průmyslu a zdravotnictví

Tomáš Hüner, ministr průmyslu a obchodu

Kandidát na ministra průmyslu a obchodu Tomáš Hüner přijel v neděli odpoledne do Lán. Prezident Miloš Zeman se nejprve...Najdete na iDNES.cz