Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Něco jako "blbá nálada"

  14:00aktualizováno  14:00
Tak už je to zase tady. Pro řadu studentů se blíží složité chvíle po obdržení rozhodnutí o nepřijetí na vysokou školu. A to chvíle opravdu složité a plné zpytování svědomí a zklamání ze sebe samých. Opakuje se to každým rokem a pravidelně přibývá množství mladých ambiciózních lidí, zahořklých a postrádajících motivaci uplatnit se v naší "prosperující" zemi.

A jelikož tito lidé často ovládají cizí jazyky, nacházejí motivaci v zahraničí. Není se potom čemu divit. Stovky, možná tisíce mladých lidí nalézají uplatnění v západních státech Evropy, USA atd. A většinou nemají ani chuť, ani důvod se vracet domů.

Mohou pouze snít o své zářivé budoucností, která se jim vzdaluje každým dalším rokem, stráveným v zahraničí. Tam totiž většinou nacházejí pouze jednoduchou práci bez valné možnosti postupu a růstu. Nemají mezi místními mladými, oplývajícími různými diplomy a doporučeními, téměř šanci.

Stačí se pouze rozhlédnout po Evropě a zjistíte, že se opravdu počet těchto mladých pracujících zvyšuje. Vydělávají docela "slušné" peníze pro nás, ale pro zahraniční zaměstnavatele jsou levnou pracovní silou. Ti se potom zasmějí nad dobrou kvalitou za malou cenu a zanadávají si na Temelín. Zatímco u nás se množí vtipy s „ukrajinskou“ tématikou, naše mládež je často v zahraničí ve stejné pozici.

Samozřejmě to můžeme přehlížet a dále zdarma poskytovat vysokoškolské vzdělání naším slovenským sousedům. Nezamýšlet se nad skutečností, že potomci našich bohatších a vlivnějších spoluobčanů jsou někdy až záhadně úspěšní u přijímacích zkoušek. A můžeme mávnout rukou nad množícími se hlasy, které poukazují na nedostatečné kapacitní možnosti našich vysokých škol.

Píši pouze o vlastních zkušenostech. Těžko se dají popsat pocity po obdržení chlácholivého dopisu, ve kterém vás přesvědčují, že přijímací zkoušky jste složil úspěšně. Bohužel, kapacitní možnosti fakulty neumožňují poskytnout odpovídající vzdělání všem vhodným studentům.

Ještě těžší je, když se stejná situace po roce opakuje. Letos přichází můj zřejmě poslední pokus o šanci dosáhnout na lepší budoucnost. Ale asi nezvládnu projít všemi těmi zákeřnými nástrahami a nebudu moci studovat to, co bych chtěl.

Zřejmě žurnalistika není pro mě tím vhodným oborem a zařadím se do řad spousty mladých ekonomů, kteří každoročně se vzpřímenou hlavou a nejčistšími úmysly vyráží do džungle obchodu.

Samozřejmě, existují ještě jiné možnosti. Doslechl jsem se o možnostech na Slovensku. Za 400 tisíc slovenských korun je možnost úspěšně složit přijímací zkoušky. Na výběr je docela široká nabídka studijních oborů. Takže asi budu muset znovu vyjet do zahraničí a vydělat dostatek peněz k uspokojení touhy studovat.

Anebo jako většina lidí, vzdát se svého snu a smířit se s realitou. Změnit své mladické, nerozvážné přesvědčení ve stylu :"nikdy není tak dobře, aby nemohlo být lépe". Na typicky české :"nikdy není tak špatně, aby nemohlo být hůře".

Lukáš Bartošek, Medlov
[mailto:lukas.bartosek@mybox.cz]Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Pošvářová dostala cenu za odvahu, protikorupční fond ocenil i Čecha a Romeu

Miloslava Pošvářová

Někdejší kontrolorka kvality Ředitelství silnic a dálnic Miloslava Pošvářová dlouhodobě upozorňuje na nešvary při...

Začátek týdne bude větrný, přes Beskydy a Jeseníky se může přehnat orkán

Ilustrační foto

Teploty až 13 stupňů Celsia a velmi silný vítr. Takový bude podle meteorologů začátek tohoto týdne. Výstraha na silný...

Akce Fake: celníci při víkendových raziích zabavili padělky za 10 milionů

Celní správa podnikla předvánoční celorepublikový zátah na padělky. Na snímku...

Stovka pracovníků celní správy zajistila během víkendové kontroly tržnic a stánků na dvacet tisíc padělků. Zpravidla...

Vozový park, který obstojí i v podzimním počasí
Vozový park, který obstojí i v podzimním počasí

Přečtěte si recenze kočárků na eMimino.cz a vyberte ten nejlepší.Najdete na iDNES.cz