Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nechtěl bych žít v ubytovně, proto pracuji, řekl Nečas na Šluknovsku

  19:41aktualizováno  19:41
Premiér Petr Nečas v pondělí přijel do Šluknovského výběžku. Místní obyvatelé ho k tomu vyzývali několik týdnů. "Situaci jsem se intenzivně věnoval, zajistil jsem posílení policejních složek v regionu, navýšení peněz na policii a přípravu vládní strategie pro sociální začleňování," reagoval Nečas na výtky, proč na sever nepřijel dříve.

Premiér Petr Nečas na cestě po Šluknovském výběžku. V ubytovně TGM ve Varnsdorfu se setkal s malými dětmi. | foto: Karel PešekMF DNES

Lidé na demonstracích na špatnou situaci upozorňují již pátý týden. Nezdá se vám, že přijíždíte pozdě?
Za prvé - demonstrace vůbec nesouvisí s tím, zda jsem přijel, nebo ne. To je otázka spíše na jejich organizátory a vzhledem k tomu, že řada z nich je svolávána extremistickými silami, tak to nesouvisí s tím, zda jsem tady, nebo ne. Za druhé - návštěva premiéra má smysl pouze tehdy, pokud přijíždí s konkrétními kroky, s konkrétním plánem. Dělat z návštěvy premiéra pouze mediální show jde, ale já jsem člověk, který sem přijel pracovat, ne se předvádět před médii. Přijel jsem s konkrétními plány a návrhy, ne se ukázat a udělat si čárku, že jsem navštívil Šluknovský výběžek.

Nečas ve Šluknovsku

Premiér v pondělí navštívil Nový Bor, Rumburk a Varnsdorf. V Boru si mimo jiné prohlédl bar, v němž se odehrál útok skupiny Romů s mačetami a obušky, který odstartoval současné nepokoje ve Šluknovském výběžku. V Rumburku navštívil Mateřské centrum Větrník, ve Varnsdorfu základní školu a ubytovnu TGM (více zde).

Jaký plán a recepty jste obyčejným lidem na Šluknovsko přivezl?
Základ je obnovení pořádku a bezpečnosti. Neváhat sem poslat policejní posily, což jsme udělali. A držet je tady tak dlouho, jak bude potřeba. Je zajištěna rotace jednotlivých pohotovostních jednotek, začala se budovat speciální jednotka tady v kraji, která bude mít až 200 mužů. Ten elementární základ tady je (o zřízení jednotky čtěte zde).

To všechno se už ale stalo. Co dál?
Připravujeme legislativní změny, například centrální registr přestupků. Pokud budou soustavně páchány, bude to trestný čin, ale s alternativním trestem, nikoli trestem vězení. Tedy například veřejně prospěšné práce. Města by měla dostat pravomoc regulovat počty heren, výkupen kovů, zastaváren, které motivují ke krádežím. Budou moci ovlivnit jejich počty i doby otevření, tak aby je mohla kontrolovat. Nutná je snaha o intenzivní sociální práci a striktní dodržování pravidel.

Premiér Petr Nečas na cestě po Šluknovském výběžku. Na snímku ubytovna TGM ve

Co máte na mysli přísným dodržováním pravidel?
Například vázání vyplácení sociálních dávek na pravidelnou docházku dětí do školy. Nebo na veřejnou službu. Tedy kdo chce dávky, bude muset pracovat pro město. V podobných lokalitách se musí intenzivně pracovat - doučovat děti, mít kroužky pro děti. Ale Romové si musí uvědomit, že oni sami mají osud ve vlastních rukách, oni sami musí chtít ho změnit.

Nová místa a změny zákonů

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek oznámil sto nových míst pro veřejně prospěšné práce na Šluknovsku (čtěte zde).

Ústecký krajský úřad v pondělí odeslal do Sněmovny balík navrhovaných zákonů v paragrafovém znění, což by mělo usnadnit jejich projednání.

Návrh počítá se změnou zákona v otázkách sociálního bydlení, hazardních her a upravuje postup proti narušování veřejného pořádku. Kraj navrhuje, aby některé přestupky mohly být při opakovaném páchání klasifikovány jako trestný čin (více zde).

Vy jste byl na návštěvě ve škole, mateřském centru, na ubytovně, pak jste jednal se starosty. Ale vaše plány chtějí slyšet místní lidé, kteří mají pocit, že v Praze nikoho jejich problémy nezajímají. Čím je hned chcete přesvědčit, že už na náměstí nemusí?
Podobných oblastí je v celé zemi více, věnujeme jim pozornost. Sám pocházím z okrajového území u slovenských hranic. Tyto pocity znám, rozumím jim a chápu je. Jsem přesvědčen, že snaha státu komunikovat s obcemi a městy a řešit problémy tu je. Na druhou stranu říkám nepopulární rčení: nejsou jednoduché recepty. Řešení otázky sociálního začleňování a nepřizpůsobivých občanů bude nějakou dobu trvat a nemám žádný zázračný prostředek, jak okamžitě problém vyřešit.

Co je podle vás z těch opatření nejdůležitější?
Za klíčové považuji vázat výplatu sociálních dávek na veřejnou službu. Nikdo nemůže říci, že naše města jsou čistá a uklizená jako v Německu nebo Švýcarsku. Práce je tady dost.

Byl jste na problémové romské ubytovně. Jaké z toho máte pocity?
Takhle bych žít nechtěl, a proto celý život pracuji, abych tak žít nemusel. Řešení vidím ve vzdělání dětí. Primárně Romům musí záležet na jejich osudu, musí je posílat do školy. Sami Romové chtějí, aby jejich děti chodily s kamarády do zvláštních škol, pak tady ale vzniká vzdělanostní bariéra. Zda děti chodí, nebo nechodí do školy, to mají v rukách jejich rodiče, je to jejich zodpovědnost a nikdo ji z nich nesejme.

Jaký je váš pohled na věc - vyhrotil se na Šluknovsku sociální, nebo rasový problém?
Osobně to považuji více za sociální problém, mimo jiné proto, že ve škole, kde jsem byl, mi řekli, že tam chodí děti romských starousedlíků a jsou to slušné rodiny. To nesouvisí s tím, zda je někdo Rom, a někdo ne. Někdo dodržuje pravidla, posílá děti do školy, chodí do práce, nekrade. Někdo pravidla nedodržuje, zneužívá dávky, a někdy dokonce i krade. To nesouvisí s barvou pleti. Vedle nepřípustnosti jakékoli diskriminace platí, že pravidla jsou pro všechny stejná.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Noste si léky z domova, vyzývají pacienty nemocnice. Nemají na to právo

(Ilustrační snímek)

České nemocnice po pacientech chtějí, aby si nosili z domova vlastní léky nebo zdravotní pomůcky. Taková praxe přitom...

V tunelech na D8 se měří, ale pokuty za rychlost nikdo nevybírá

Tunel Panenská na dálnici D8, kde je rychlost omezená na 80 kilometrů v hodině.

Řidiči překračující osmdesátku v tunelu Panenská na D8 před hranicemi s Německem se zatím stále nemusejí bát pokut....

VIDEO: Ústí zbouralo poničený soukromý dům, peníze za demolici bude vymáhat

Demolice požárem poškozeného domu v Marxově ulici v ústeckých Předlicích.

Demoliční bagr v úterý zlikvidoval dům v ústecké čtvrti Předlice, který se v březnu částečně zřítil po požáru. I když...Najdete na iDNES.cz