Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nechtějí nový supermarket

  15:59aktualizováno  15:59
Znojmo - Vlna odporu proti stavbě nového supermarketu se zvedla u obyvatel z ulic Vídeňská a Na bojišti ve Znojmě. Mezi těmito ulicemi, lemovanými obytnými domy, by totiž v blízké budoucnosti měl vyrůst nový supermarket společnosti Ahold.

To by však podle místních znamenalo další zhoršení životních podmínek u hlavního silničního průtahu městem, kterým denně projedou stovky až tisíce aut. Stavební firma ale již začala s demolicí budov bývalé Fruty, na jejichž místě by měla prodejna i s velkým parkovištěm vyrůst.

"Vzhledem k tomu, že zátěž prostředí, v němž musíme žít, již přímo poškozuje naše zdraví, požadujeme záměr budování nového supermarketu na Vídeňské ulici zakázat. U podobných staveb jsou nezbytností právě velká parkoviště a ty jsou v obytných zónách zakázány. Současně požadujeme zajistit kvóty dalšího rozvoje nadnárodních řetězců obchodních domů na území města a to podle vzoru Evropské unie. Tam totiž mohou mít všechny supermarkety v okolí konkrétního města jen třetinovou prodejní plochu jako běžné obchody ve městě," uvedl jeden z organizátorů protestní podpisové akce Václav Hovorka.

Protestní dopis, podepsaný zhruba dvěmi desítkami lidí z nejbližšího okolí plánovaného supermarketu, by měl být jednou z připomínek při veřejném projednávání změn územního plánu města Znojma první srpnový den. Podle územního plánu je totiž tato oblast určena pro výstavbu objektů občanské vybavenosti, tedy i obchodů. "Podle územního plánu je umístění supermarketu v této lokalitě v pořádku. Zatím však byl vydán pouze demoliční výměr na staré budovy, žádné stavební a zatím ani územní řízení pokud vím neproběhlo. Při něm se k záměru budou moci vyjádřit jak majitelé sousedících nemovitostí, tak i občanská sdružení, která se k tomuto účelu zaregistrují. Stanou se tak účastníky řízení, při kterém budou moci hájit své zájmy," sdělila zástupkyně vedoucí odboru výstavby
znojemského městského úřadu Zdeňka Procházková.

Výstavbu supermarketu již dopředu obyvatelé z okolí odmítají. "Mezi zónami bydlení na Vídeňské a Bojišti je evidentně možná zase jen bytová zástavba a to s šetrnou vazbou nového sídelního celku na škodlivý hlavní průtah městem. Zachována by měla být především skupina mohutných stromů, která by novým obytným domům měla dominovat," předestřel své představy Hovorka.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...

Turisty je potřeba po Krkonoších více rozprostřít, říká nový šéf parku

Robin Böhnisch (21.2.2017).

Nový ředitel Správy Krkonošského národního parku je přesvědčený, že už skončila doba, kdy se na horách stavěly velké...

Silný vítr způsobil výpadky elektřiny, bez proudu jsou tisíce domácností

Spadlý strom zastavil 18. ledna odpoledne nakrátko dopravu mezi Hazlovem a Aší...

Silný vítr, který ve čtvrtek odpoledne začal foukat v Čechách, způsobil na mnoha místech pády stromů i výpadky dodávek...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz