Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nechte nám naše práva! Studenti demonstrovali před fakultou v Plzni

  12:43aktualizováno  13:24
Na tři stovky studentů se sešly na demonstraci před budovou Právnické fakulty Západočeské univerzity v Plzni. Protestovali proti rozhodnutí akreditační komise ministerstva školství, na základě kterého by v Plzni mělo skončit magisterské studium práv. Celé fakultě tak hrozí zánik.

Protestní mítink svolali studenti pomocí Facebooku. V poledne přišli před budovu v sadech Pětatřicátníků hlavně studenti práv, ale podpořili je i spolužáci z jiných fakult. Shromáždění se zúčastnili i někteří vyučující.

Hlavně mladí lidé v davu hlasitě pískali a vykřikovali hesla jako "Nechte nám naše práva", "Nerušte fakultu, zrušte neobjektivní akreditační komisi", "Neberte nám šanci" nebo "Chceme rovné podmínky", které se objevovaly i na transparentech.

Studenti s transparenty před budovou fakulty
Studenti s transparenty před budovou fakulty

Jeden ze studentů na úvod shromáždění přečetl prohlášení členů akademické obce a zaměstnanců fakulty, ve kterém označil rozhodnutí akreditační komise za bezprecedentní. "Dotýká se nejen stovky akademiků, kteří jsou profesně i citově s fakultou spjatí, ale také zhruba dvou tisíc studentů, kteří tak pravděpodobně přijdou o možnost získat vzdělání, o které se vší vážností svědomitě usilovali a usilují," přečetl řečník a sklidil hlasitý aplaus.

"Akreditační komise nerozhodovala o naší škole objektivně. Učitelský sbor je kvalitní, výtky paní Dvořákové (předsedkyně komise, pozn. red.) nemají reálný základ," řekl dále zpravodajce MF DNES jeden ze studentů.

Před demonstranty vystoupil i děkan Jan Pauly. Studenti přímo na shromáždění podepisovali prohlášení adresované ministerstvu školství a udělali živý řetěz kolem budovy fakulty. Shromáždění za mrazivého počasí trvalo asi tři čtvrtě hodiny, pak se začali studenti v klidu rozcházet. 

Škola o situaci jedná, děkan chce bojovat o záchranu

O situaci na plzeňských právech dnes jedná i vedení univerzity. Její mluvčí Kamila Kvapilová řekla, že škola bude požadovat co nejdříve písemné stanovisko akreditační komise, z něhož se chce dozvědět podrobnosti o tom, proč komise neprodloužila právnické fakultě v Plzni magisterské studium.

"Stanovisko akreditační komise je zásadní podmínkou k zahájení dalších jednání, přičemž prvořadým zájmem vedení jsou studenti," uvedla Kvapilová.

Podle vysokoškolského zákona musí škola po zrušení některého z oborů studentům zajistit přestup na jinou fakultu v ČR, na které se obor vyučuje.

Konkrétní kroky by se měly řešit při jednání akademického senátu univerzity s jejím vedením a lidmi z čela právnické fakulty, které rektorka svolala na pondělí 6. února.

ČTK uvedla, že nedávno zvolený děkan plzeňský práv Jan Pauly je připraven za záchranu školy ještě bojovat. "Máme předběžnou analýzu, chci to probrat s těmi největšími kapacitami, které máme, už se mi kdekdo ozývá, každý na tom chce spolupracovat," řekl Pauly. Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Jezevčík je po osmi dnech volný, moderní techniku trumfla selská metoda

Jezevčík uvězněných ve skále je po 8 dnech venku

Po osmi dnech se podařilo vyprostit jezevčíka Mildu, který minulou sobotu uvázl ve skále v bývalém kamenolomu u...

KOMENTÁŘ: Pakt titánů. Jaké vyhlídky má spojenectví Zemana a Babiše?

Prezident Miloš Zeman jmenoval na Pražském hradě předsedu hnutí ANO Andreje...

Tak pevné spojenectví prezidenta republiky s politickým premiérem Česko nepamatuje. Jak dlouho však vydrží, tedy dokdy...

Matka pašeráka uvězněného na Novém Zélandu: Měla to být dovolená snů

Novozélandští policisté zadrželi na letišti v Auklandu dva Čechy s dvaceti...

Čtyřiačtyřicetiletý Jiří přišel loni v květnu za matkou, ať s ním letí na životní dovolenou. Z Prahy na pár dnů do...Najdete na iDNES.cz