Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09)

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Nechte ministra Hegera pracovat na reformách, vyzvali lékaři vládu

  • 35
Česká lékařská komora (ČLK) podpořila dnes v usnesení sjezdu ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) a nabídla mu spolupráci na reformních krocích. Jeho případné odvolání by nepovažovala za řešení problémů zdravotnictví, ale naopak za důkaz toho, že vláda problémy zdravotnictví řešit odmítá.

Usnesení schválilo 240 delegátů pražského sjezdu, dva byli proti, sedm se zdrželo. Sám Heger na sjezdu vystoupil včera, po projevu mu lékaři tleskali.

ČLK SE OBRÁTÍ NA ÚSTAVNÍ SOUD

Česká lékařská komora se kvůli pokutám pro lékaře obrátí na Ústavní soud. Nechce, aby zdravotní pojišťovny pokutovaly lékaře, kteří při léčbě podle zásad medicínské vědy spotřebují více peněz. Sjezd uložil představenstvu, aby v případě, že úhradová vyhláška vyjde bez tohoto ochranného ustanovení, požádalo prostřednictvím krajů, poslanců či senátorů Ústavní soud o posouzení ústavnosti vyhlášky.
Ministr zdravotnictví Leoš Heger považuje požadavek ČLK za celkem oprávněný. Lékaři prý potřebují pracovat v jistotě, že postupují v souladu se zákonem.

Hegera, který čelí kritice spolustraníků i koaličních partnerů kvůli nedostatečné razanci a pomalému postupu při přípravách reformy, by mohl podle mediálních spekulací nahradit dosavadní ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09).

ČLK v usnesení zásadně odmítla, aby se základem reformy staly zákony připravené exministrem Tomášem Julínkem (ODS), a nabídla pomoc při tvorbě nových zákonů. Požaduje zvýšení výdajů na zdravotnictví, zejména zvýšení platby státu za děti, důchodce a nezaměstnané.

Sjezd podpořil záměr ministra omezit rozsah zdravotní péče hrazené z veřejného zdravotního pojištění.

ČLK plně podpořila akci lékařských odborů Děkujeme, odcházíme, v jejímž rámci už oznámilo více než čtyři tisíce lékařů, že kvůli nedostatečným příjmům podají ke konci roku výpověď.

Pracovní podmínky většiny lékařů v nemocnicích hodnotí ČLK jako neuspokojivé, zásadně odmítá plány na snižování tarifních platů lékařů a plně podporuje požadavek na 1,5 až trojnásobek platu v závislosti na kvalifikaci a době praxe lékaře.

"Bez zvýšení příjmu nemocnic nebudou peníze na zvýšení platů, pokud ministerstvo uskuteční záměr snížit ve vyhlášce platby, povede to k další personální devastaci nemocnic," varovali delegáti. Sjezd vyzval ambulantní lékaře, aby akci lékařských odborů morálně podpořili.

Hegerovi vydrží přízeň lékařů, pokud nesáhne na platy

Požadavky lékařů

Podle Lékařského odborového klubu (LOK) by na splnění platových požadavků lékařů stačily tři miliardy korun. ČLK a LOK požadují pro lékaře podle kvalifikace v základním platu bez služeb 1,5 až trojnásobek průměrného příjmu v zemi, tedy až 71 tisíc korun. Nyní je průměrný plat lékaře se službami a přesčasy, tedy za 1,5 úvazku, okolo 50 tisíc korun - ve státní nemocnici s tarifními tabulkami je to 48 723 korun a v akciových společnostech 47 266 korun. Průměrná hrubá mzda v Česku činí asi 23 200 korun.

Slova ministra zdravotnictví Leoše Hegera o tom, že ve vyhlášce na příští rok neomezí peníze lékařům a nemocnicím tolik, jak původně plánoval, berou delegáti sjezdu zatím jako slib. S jeho hodnocením vyčkávají, zda ministr zapracuje změny do úhradové vyhlášky. I když jim ale ministr vezme méně, než původně chtěl, spokojeni nebudou. Chtěli by alespoň stejně jako loni.

Heger v původním návrhu vyhlášky počítal s poklesem plateb nemocnicím za akutní péči o pět procent a za následnou péči v léčebnách o deset procent.

Ambulancím chtěl ubrat dvě procenta. Na sjezdu ale uvedl, že pokles úhrad lékařům i nemocnicím v příštím roce se bude pohybovat na úrovni dvou procent.

Prezident ČLK Milan Kubek řekl, že slova ministra pochopil tak, že hodlá dát do zdravotnictví o něco víc peněz, než původně zamýšlel. "Žádný návrh jsme ale zatím písemně neviděli, předpokládal jsem, že ho pan ministr přinese na sjezd," uvedl. Jakýkoli pokles platů komora odmítá.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video