Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nechte ministra Hegera pracovat na reformách, vyzvali lékaři vládu

  12:21aktualizováno  16:16
Česká lékařská komora (ČLK) podpořila dnes v usnesení sjezdu ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) a nabídla mu spolupráci na reformních krocích. Jeho případné odvolání by nepovažovala za řešení problémů zdravotnictví, ale naopak za důkaz toho, že vláda problémy zdravotnictví řešit odmítá.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Usnesení schválilo 240 delegátů pražského sjezdu, dva byli proti, sedm se zdrželo. Sám Heger na sjezdu vystoupil včera, po projevu mu lékaři tleskali.

ČLK SE OBRÁTÍ NA ÚSTAVNÍ SOUD

Česká lékařská komora se kvůli pokutám pro lékaře obrátí na Ústavní soud. Nechce, aby zdravotní pojišťovny pokutovaly lékaře, kteří při léčbě podle zásad medicínské vědy spotřebují více peněz. Sjezd uložil představenstvu, aby v případě, že úhradová vyhláška vyjde bez tohoto ochranného ustanovení, požádalo prostřednictvím krajů, poslanců či senátorů Ústavní soud o posouzení ústavnosti vyhlášky.
Ministr zdravotnictví Leoš Heger považuje požadavek ČLK za celkem oprávněný. Lékaři prý potřebují pracovat v jistotě, že postupují v souladu se zákonem.

Hegera, který čelí kritice spolustraníků i koaličních partnerů kvůli nedostatečné razanci a pomalému postupu při přípravách reformy, by mohl podle mediálních spekulací nahradit dosavadní ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09).

ČLK v usnesení zásadně odmítla, aby se základem reformy staly zákony připravené exministrem Tomášem Julínkem (ODS), a nabídla pomoc při tvorbě nových zákonů. Požaduje zvýšení výdajů na zdravotnictví, zejména zvýšení platby státu za děti, důchodce a nezaměstnané.

Sjezd podpořil záměr ministra omezit rozsah zdravotní péče hrazené z veřejného zdravotního pojištění.

ČLK plně podpořila akci lékařských odborů Děkujeme, odcházíme, v jejímž rámci už oznámilo více než čtyři tisíce lékařů, že kvůli nedostatečným příjmům podají ke konci roku výpověď.

Pracovní podmínky většiny lékařů v nemocnicích hodnotí ČLK jako neuspokojivé, zásadně odmítá plány na snižování tarifních platů lékařů a plně podporuje požadavek na 1,5 až trojnásobek platu v závislosti na kvalifikaci a době praxe lékaře.

"Bez zvýšení příjmu nemocnic nebudou peníze na zvýšení platů, pokud ministerstvo uskuteční záměr snížit ve vyhlášce platby, povede to k další personální devastaci nemocnic," varovali delegáti. Sjezd vyzval ambulantní lékaře, aby akci lékařských odborů morálně podpořili.

Hegerovi vydrží přízeň lékařů, pokud nesáhne na platy

Požadavky lékařů

Podle Lékařského odborového klubu (LOK) by na splnění platových požadavků lékařů stačily tři miliardy korun. ČLK a LOK požadují pro lékaře podle kvalifikace v základním platu bez služeb 1,5 až trojnásobek průměrného příjmu v zemi, tedy až 71 tisíc korun. Nyní je průměrný plat lékaře se službami a přesčasy, tedy za 1,5 úvazku, okolo 50 tisíc korun - ve státní nemocnici s tarifními tabulkami je to 48 723 korun a v akciových společnostech 47 266 korun. Průměrná hrubá mzda v Česku činí asi 23 200 korun.

Slova ministra zdravotnictví Leoše Hegera o tom, že ve vyhlášce na příští rok neomezí peníze lékařům a nemocnicím tolik, jak původně plánoval, berou delegáti sjezdu zatím jako slib. S jeho hodnocením vyčkávají, zda ministr zapracuje změny do úhradové vyhlášky. I když jim ale ministr vezme méně, než původně chtěl, spokojeni nebudou. Chtěli by alespoň stejně jako loni.

Heger v původním návrhu vyhlášky počítal s poklesem plateb nemocnicím za akutní péči o pět procent a za následnou péči v léčebnách o deset procent.

Ambulancím chtěl ubrat dvě procenta. Na sjezdu ale uvedl, že pokles úhrad lékařům i nemocnicím v příštím roce se bude pohybovat na úrovni dvou procent.

Prezident ČLK Milan Kubek řekl, že slova ministra pochopil tak, že hodlá dát do zdravotnictví o něco víc peněz, než původně zamýšlel. "Žádný návrh jsme ale zatím písemně neviděli, předpokládal jsem, že ho pan ministr přinese na sjezd," uvedl. Jakýkoli pokles platů komora odmítá.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Strany si rozdělily výbory. Po dvou povedou Piráti, SPD i komunisté

Poslanecká sněmovna má ve středu na programu důležitý bod. Zákonodárci budou...

Poprvé po volbách jednali u jednoho stolu zástupci všech devíti stran sněmovních stran. Sešli se na pozvání vítěze...

Krize ohrozila letošní Turbomošt, jablka se kupovala ještě na stromech

Některým stánkařům na Moravském náměstí, Zelném trhu i náměstí Svobody schází...

Sehnat jablka na výrobu letošního Turbomoštu pro brněnské adventní trhy bylo letos obtížné. Květy jabloní na Moravě i v...

Pomník maršála Koněva v Dejvicích posprejovali vandalové

Na pomník vojevůdce I. S. Koněva v pražských Dejvicích někdo namaloval...

Na pomník maršála Ivana Stěpanoviče Koněva v pražských Dejvicích někdo červenou barvou napsal letopočty 1956, 1961,...Najdete na iDNES.cz