Horské rašeliniště na Šumavě

Horské rašeliniště na Šumavě | foto: NP Šumava

Nechte až polovinu NP Šumava volné přírodě, vyzývá petice politiky

  • 146
Už více než 60 tisíc lidí podepsalo petici za dobrý zákon o Národním parku Šumava, kterou v úterý její tvůrci přinesli do Senátu na veřejné slyšení. „Nárůst zástavby v NP Šumava je téměř největší v republice,“ řekl Jaromír Bláha z Hnutí Duha. Kritizoval v Senátu to, že na Šumavě přibývají vily bohatých lidí, kteří si tam zřizují letní sídla.

„Posláním národních parků je pak uchovat v moři civilizovaného světa ostrovy nedotčené přírody. Pouze tady můžeme vidět, jak vypadá prales se staletými stromy a tlejícími kmeny nebo divoká řeka,“ píše se v petici.

Má tři požadavky. Jedním je přijetí takového zákona, který zachová alespoň současnou rozlohu území ponechaného přírodě, to jest 30 procent národního parku, a stanoví jeho postupné rozšíření alespoň na 50 procent do roku 2030.

Zákon, který přijmou politici, má respektovat hlavní cíl národního parku, jímž je ochrana přírody a ostatní činnosti mají být možné jen do takové míry, kdy neohrozí vzácnou přírodu. A do třetice má podle petičního výboru, do nějž kromě Bláhy patří herec Petr Vacek a Pavel Kindlmann z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, zákon vypadat tak, že omezí další výstavbu, aby nezničila šumavskou krajinu. (petici najdete zde)

Jaromír Bláha z Hnutí Duha

Poslanci mají na stole novelu zákona o ochraně přírody a krajiny, kterou čeká na záříjové schůzi hlasování o pozměňovacích návrzích a o zákonu jako celku. Podle Bláhy by bylo dobře do zákona doplnit omezení výstavby ve volné krajině.

O zákonu se mělo hlasovat již v červnu, ale nakonec se k tomu poslanci nedostali, pouze několik hodin strávili plamennou diskusí o tom, nakolik má zákon být v podobě, jakou si přejí ochránci přírody a nakolik v podobě, která by více líbila těm, kdo si přejí hospodářský rozvoj.

„Je ale otázka, jestli ten zákon v tomto volebním období projde,“ řekl poslanec za opoziční TOP 09 Michal Kučera. Zákon se podle něj trochu míjí s projednávanou peticí. „Je tam celá řada pozměňovacích návrhů, které podporují větší ochranu přírody, ale i takových, které jdou více proinvestičním směrem. Jak to dopadne ve Sněmovně, uvidíme v září,“ řekl Kučera.

Jihočeská radní řekla, že by bylo lepší park na čas zrušit

Radní Jihočeského kraje pro životní prostředí Hana Tůmová za KSČM v Senátu při veřejném slyšení řekla, že by bylo lepší Národní park Šumava na čas zrušit a po čase ho obnovit. Na dotaz iDNES.cz, zda to myslela vážně, nebo žertem jako nadsázku, odvětila, že vážně.

Starosta šumavské obce Kubova Huť Zbyněk Klose doporučil co nejmenší zasahování lidí do přírodních procesů. Podobně člen rady parku Jaroslav Neužil se vyslovil proti radikálním změnám v šumavské krajině.

„Rozvoj regionu je samozřejmě spojen s různými developerskými aktivitami, které mohou být kontroverzní,“ řekla senátorka za ČSSD Eva Syková. „Chtěla bych, aby lidé jezdili na Šumavu ne kvůli lyžování, ne kvůli sportovním aktivitám, ale kvůli unikátní šumavské přírodě,“ dodala Syková.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video