Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nechte až polovinu NP Šumava volné přírodě, vyzývá petice politiky

  11:34aktualizováno  13:17
Už více než 60 tisíc lidí podepsalo petici za dobrý zákon o Národním parku Šumava, kterou v úterý její tvůrci přinesli do Senátu na veřejné slyšení. „Nárůst zástavby v NP Šumava je téměř největší v republice,“ řekl Jaromír Bláha z Hnutí Duha. Kritizoval v Senátu to, že na Šumavě přibývají vily bohatých lidí, kteří si tam zřizují letní sídla.

Horské rašeliniště 5 let po revitalizaci. | foto: NP Šumava

„Posláním národních parků je pak uchovat v moři civilizovaného světa ostrovy nedotčené přírody. Pouze tady můžeme vidět, jak vypadá prales se staletými stromy a tlejícími kmeny nebo divoká řeka,“ píše se v petici.

Má tři požadavky. Jedním je přijetí takového zákona, který zachová alespoň současnou rozlohu území ponechaného přírodě, to jest 30 procent národního parku, a stanoví jeho postupné rozšíření alespoň na 50 procent do roku 2030.

Zákon, který přijmou politici, má respektovat hlavní cíl národního parku, jímž je ochrana přírody a ostatní činnosti mají být možné jen do takové míry, kdy neohrozí vzácnou přírodu. A do třetice má podle petičního výboru, do nějž kromě Bláhy patří herec Petr Vacek a Pavel Kindlmann z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, zákon vypadat tak, že omezí další výstavbu, aby nezničila šumavskou krajinu. (petici najdete zde)

Jaromír Bláha organizoval na Šumavě několik blokád.

Jaromír Bláha z Hnutí Duha

Poslanci mají na stole novelu zákona o ochraně přírody a krajiny, kterou čeká na záříjové schůzi hlasování o pozměňovacích návrzích a o zákonu jako celku. Podle Bláhy by bylo dobře do zákona doplnit omezení výstavby ve volné krajině.

O zákonu se mělo hlasovat již v červnu, ale nakonec se k tomu poslanci nedostali, pouze několik hodin strávili plamennou diskusí o tom, nakolik má zákon být v podobě, jakou si přejí ochránci přírody a nakolik v podobě, která by více líbila těm, kdo si přejí hospodářský rozvoj.

„Je ale otázka, jestli ten zákon v tomto volebním období projde,“ řekl poslanec za opoziční TOP 09 Michal Kučera. Zákon se podle něj trochu míjí s projednávanou peticí. „Je tam celá řada pozměňovacích návrhů, které podporují větší ochranu přírody, ale i takových, které jdou více proinvestičním směrem. Jak to dopadne ve Sněmovně, uvidíme v září,“ řekl Kučera.

Jihočeská radní řekla, že by bylo lepší park na čas zrušit

Radní Jihočeského kraje pro životní prostředí Hana Tůmová za KSČM v Senátu při veřejném slyšení řekla, že by bylo lepší Národní park Šumava na čas zrušit a po čase ho obnovit. Na dotaz iDNES.cz, zda to myslela vážně, nebo žertem jako nadsázku, odvětila, že vážně.

Starosta šumavské obce Kubova Huť Zbyněk Klose doporučil co nejmenší zasahování lidí do přírodních procesů. Podobně člen rady parku Jaroslav Neužil se vyslovil proti radikálním změnám v šumavské krajině.

„Rozvoj regionu je samozřejmě spojen s různými developerskými aktivitami, které mohou být kontroverzní,“ řekla senátorka za ČSSD Eva Syková. „Chtěla bych, aby lidé jezdili na Šumavu ne kvůli lyžování, ne kvůli sportovním aktivitám, ale kvůli unikátní šumavské přírodě,“ dodala Syková.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Vláda schválila demisi. Zatím není jisté, kdy ji prezident přijme

Vláda Andreje Babiše schválila demisi, přesto bude dál úřadovat (17.1.2018).

Menšinová vláda Andreje Babiše (ANO) schválila svou demisi jen půl dne poté, co v úterý ve Sněmovně nezískala důvěru....

VIDEO: Po zkolabované D1 jeli hasiči krokem, řidiči stále neumí uhnout

Hasiči se na dálnici proplétají skrz zácpu

Místo toho, aby k havarovaným vozům uháněli záchrannou uličkou, museli se hasiči v úterý při kalamitě na D1 složitě...

Demise vlády, komunista Ondráček neuspěl, dostupnější osobní bankrot

Premiér Andrej Babiš v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (17. ledna 2017)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Vláda hnutí ANO ve středu schválila svou demisi. Andrej Babiš současně zahájil jednání o...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz