Prezident Miloš Zeman ve Sněmovně

Prezident Miloš Zeman ve Sněmovně | foto: Dan Materna, MAFRA

Nechceme slyšet projev Miloše Zemana, rozhodla se TOP 09. Opustí sál

  • 1282
Poslanci opoziční TOP 09 opustí při projevu prezidenta Miloše Zemana před poslanci jednací sál. „Nechceme slyšet vystoupení Miloše Zemana, ani nechci říkat prezidenta, prostě vystoupení Zemana,“ řekl iDNES.cz šéf poslanců TOP 09 František Laudát. Prezident bude před poslanci podporovat, aby byl schválen ústavní zákon o obecném referendu.

„Nikdo na něj nebude pískat, ani házet rajčata. Důstojně ho přivítáme, ale pak ti poslanci za TOP 09, kteří budou v pátek při jednání přítomni, opustí před jeho projevem sál,“ řekl Laudát. On sám bude chybět úplně a podle něj bude účast poslanců jeho klubu v pátek stejně nižší kvůli omluvám.

„Pro nás jsou důležitá lidská práva. A to, jak se prezident chová v zahraniční politice směrem k Číně a Rusku, to, co říká, je neslučitelné s tím, s čím jsme do Sněmovny byli zvoleni my,“ uvedl šéf poslanců TOP 09.

Na dotaz, zda mu přijde adekvátní taková forma protestu, jakou je odchod ze sálu Sněmovny při vystoupení prezidenta České republiky a zda si TOP 09 zjišťovala mezi voliči, co tomu poví, zareagoval podrážděně. „A to máme každému z nich osobně volat a ptát se ho?“ Po chvilce se Laudát uklidnil a řekl, že je přesvědčen o tom, že voliči TOP 09 takovou decentní formu vyjádření nesouhlasu s činy a projevy Miloše Zemana ocení.

„Je projevem zbabělosti, když někdo odmítá vyslechnout projev někoho, s jehož názory nesouhlasí. Vypadá to, že TOP 09 se postupně mění v jakousi sektu,“ reagoval pro iDNES.cz na plán TOP 09 mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček.

Prezident Miloš Zeman, který v pátek dopoledne navštíví Sněmovnu, přijetí zákona o obecném referendu předložený Sobotkovou vládou dlouhodobě podporuje. Vládní návrh počítá s tím, že prezident referendum vyhlásí, pokud o jeho vypsání peticí požádá alespoň 250 tisíc lidí. Rozhodnutí by bylo přijato, pokud by na otázku kladně či záporně odpověděla nadpoloviční většina hlasujících a zároveň aspoň čtvrtina těch, kteří mohou hlas odevzdat.

K přijetí ústavního zákona potřebuje vláda 120 hlasů ve Sněmovně, které sama nemá a potřebuje proto podporu opozice. Mezi příznivce referenda ale patří i komunisté a poslanci zvolení za Úsvit, takže šanci najít potřebné hlasy vláda má. V Senátu by pak změnu musely podpořit alespoň tři pětiny přítomných senátorů, aby byl ústavní zákon o obecném referendu přijat.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video