Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nechceme kamiony, volají Češi i Němci

  9:16aktualizováno  9:16
Altenberg, Dubí - Nechceme tu kamiony, lidská práva jsou před právy dopravců, chceme klidně spát. Podobná hesla zněla německým Altenbergem, kde se setkali odpůrci kamionové dopravy setkali. Sešla se jich necelá stovka, z českého Dubí ale přijelo jen pět odpůrců nákladní dopravy.

"Protestujeme už počtvrté, naši čeští kolegové jsou tu poprvé. Náš zájem je ale společný, chceme omezení nákladní dopravy přes hraniční přechod na Cínovci-Altengergu a také pro převážení kamionů systémem RoLa," prohlásil na sobotní demonstraci Ulf Krups.

Krups je  členem jedné z občanských iniciativ, které proti obnově kamionové dopravy bojují v Německu.

Altenberg leží jen asi kilometr od hranic s Českou republikou. Je ve stejné situaci jako severočeské Dubí. I tudy totiž prochází totiž silnice vedoucí k hranicím a městem proto denně projížděly ještě loni stovky kamionů denně.

Nákladní auta zastavila až loňská srpnová povodeň, která poškodila příjezdové silnice k celnici. Pro osobní dopravu už přechod funguje, kamiony by se sem ale měly vrátit v polovině července.

Proti obnově nákladní dopravy jsou i obyvatelé Dubí. Jeden ze zakladatelů české iniciativy "Obce proti kamionům" Karel Pešička se zúčastnil i demonstrace v Altenbergu.

"Asi měsíc chodíme po Dubí s podpisovými archy, pod které se lidé mohou podepsat a vyjádřit svůj nesouhlas s návratem kamionů Ještě to nemáme přesně spočítané. Odhadem ale naši iniciativu podepsalo už na tisíc obyvatel," tvrdí Pešička. "Podpisové archy pak předáme příslušným úřadům. Lidé v Dubí prostě kamiony nechtějí."

Na protest se přijeli podívat i samotní zástupci Dubí. Zdejší radnice také s obnovou kamionové dopravy nesouhlasí. Už v pátek se proto dubská starostka Ilona Smítková zúčastnila v Altenbergu diskuse na toto téma. Na demonstraci ji zastupoval Pavel Pernekr, jeden z místostarostů.

"Chceme o našem nesouhlasu jednat s ústeckým krajským úřadem a obrátíme se také na ministerstvo dopravy. Kamiony tu prostě nechceme. Pokud by to nemělo valný úspěch, chtěli bychom se dostat až do Evropského parlamentu," konstatoval Pernekr.

Účastníci protestu nedokázali odhadnout, jaké šance ve svém boji proti kamionům mají. Představitelé některých českých institucí jim ale mnoho nadějí nedávají.

"Žádost o to, aby kamiony přes Cínovec nejezdily, by nejprve musely posoudit odborné mezivládní komise. Dokonce by se musely kvůli tomu měnit mezistátní dohody. Moc ve změnu tedy nevěřím," řekl minulý týden například Milan Babičík, šéf severočeské cizinecké a pohraniční policie.

Jeho názor tehdy podpořil i Pavel Foldyna, zástupce ústeckého hejtmana. "Chápu stížnosti obyvatel Dubí. Možnost, aby kamiony přes Cínovec nejezdily, ale považuji za nereálnou. Uzavření zdejšího přechodu totiž zhoršilo situaci na jiných celnicích, kde je nyní přetlak nákladní dopravy. Cínovec se proto musí otevřít, aby se situace nějak vyrovnala."

Nechceme tu kamiony, lidská práva jsou před právy dopravců, chceme klidně spát. Podobná hesla zněla německým Altenbergem, kde se setkali odpůrci kamionové dopravy z Česka i Německa. (12. dubna 2004)

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Minecraft i roboti ve výuce. Školy zavádějí nové trendy, ale jde to pomalu

Děti se mohou učit programovat pomocí robotů. I o tom byla řeč na konferenci...

S nástupem digitálních technologií a očekávanou robotizací je změna školních osnov nevyhnutelná. Shodli se na tom...

Zóna s africkým morem prasat se zmenší, vyhlásil ministr

Jiří Milek, ministr zemědělství

Ministr zemědělství Jiří Mílek při návštěvě Zlínska oznámil, že se od začátku února zmenší vyznačená oblast zamořená...

Česko, obří staveniště. Ťok chce letos stavět 360 kilometrů nových silnic

Stavba dálnice D8 v Prackovicích nad Labem.

Ministr dopravy Dan Ťok slibuje, že promění Česko v obří staveniště. Během letošního roku by podle plánu úřadu měli...

Lednová očista
Lednová očista

5 zdravých receptů, na kterých si opravdu pochutnáte

Najdete na iDNES.cz