Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nechceme k Ostravě, zlobí se lidé

  9:09aktualizováno  9:09
Rýmařov - O krajské hranice i o to, zda zastupitelé hájí zájmy většiny, se hadají Rýmařovští. Obyvatelé města se bouří proti rozhodnutí radních, defnitivně se začlenit do Moravskoslezského kraje. Volají po referendu. Vypsání referenda si přeje minimálně čtrnáct set obyvatel. Svým podpisem dali najevo, že chtějí veřejně hlasovat o tom, zda město má požádat o přičlenění k Olomouckému kraji, ke kterému má oblast historicky i geografický vztah.

Referendum? další lidé se přidávají
Další lidé se příznivcům referenda k nim přidávají. "Nejpozději začátkem týdne jich bude kýžených patnáct set a my můžeme jít na radnici žádat o uspořádání referenda," tvrdí jeden z iniciátorů akce Bohumil Servus.

Snaha skupiny obyvatel Rýmařova vypsat referendum o změně krajských hranic se rozpoutala po červnovém zasedání městských zastupitelů. Ti se dohodli, že už nebudou požadovat odtržení  města od Moravskoslezského kraje a jeho připojení ke kraji olomouckému, jak to původně slíbili.

Chceme hlasovat sami, žádají lidí
Rozhořčení lidé jsou však přesvědčeni, že zastupitelé v tomto případě nehlasovali podle přání svých voličů. "Chceme, aby se ve veřejném hlasování jednoznačně ukázalo, co občané města chtějí, a politici pak jednali podle jeho výsledků," prohlásil Servus.

Radnice ale referendum odmítá, nelze ho prý podle zákona vypsat. Navíc by šlo o drahou záležitost. Zatím čeká, jak se situace vyvine. Vedení také tvrdí, že pro obyvatele není podstatné, ke kterému kraji budou patřit, proto prý změnilo svůj názor. Místostarosta Milan Kropáč uvedl, že město se při reformě veřejné správy zřejmě stane obcí třetího typu. Znamená to, že na krajské úřady lidé nebudou muset tolik dojíždět a vše potřebné si vyřídí v místě bydliště.

Kousek do Olomouce, kus do Ostravy
Bohumil Servus, který je zároveň zastupitelem Rýmařova za KDU-ČSL, je přesvědčen, že kraj není jen o vyřizování formalit a dokladů na úřadě, ale o budoucnosti a dalším rozvoji. Tvrdí, že velké problémy mohou občanům nastat například v dostupnosti lékařské péče.

"Při současném systému financování zdravotnictví se asi brzy stane, že olomoučtí či šumperští lékaři budou na plánované zákroky posílat naše pacienty třeba do ostravské fakultní nemocnice a dalších vzdálených zdravotnických zařízení  Moravskoslezského kraje," říká Servus.

Hranice krajů zasahuje do života
Ve vlastní lékařské praxi se už s tím setkal. "Chtěl jsem objednat svého pacienta na speciální vyšetření do šumperské nemocnice. Odmítli ho s odůvodněním, že jsou finančně limitováni a doporučili jiné zdravotnické zařízení," prohlásil lékař. Podobný problém řešil i s kolegou ze sousední Břidličné. "Jeho pacienta odmítli ze stejných důvodů na urologii Fakultní nemocnice v Olomouci," tvrdí muž.

Náměstek ředitele šumperské nemocnice Tomáš Janíček tvrdí, že nemocnice neodmítá pacienty z jiných krajů. "Rozhodně by se nemělo stát, abychom nevyšetřili pacienta z důvodů jakési spádovosti. Jsme samozřejmě určitým způsobem limitováni zdravotními pojišťovnami, existuje však svobodná volba lékaře," uvedl Janíček.

I náměstkyně pro léčebnou péči olomoucké fakultní nemocnice Eliška Sovová potvrdila, že pacienty ze sousedních krajů v této nemocnici bez potíží kdykoliv ošetřují. "Akutní případy jsou samozřejmé, stejně jako plánované zákroky.

Kampaně v obou táborech vrcholí
Rýmařovsko a Bruntálsko leží sice v jiném kraji, ale jsou velmi blízko. Krajské hranice tu nehrají žádnou roli," řekla Sovová. Připustila však, že by v budoucnu problémy nastat mohly. "Je to všechno velmi složité, není ještě jasné, jak budou kraje hospodařit. Určitě nastanou změny v systému financování celého zdravotnictví. Dá se čekat leccos," podotkla náměstkyně.

Ani vedení rýmařovské nemocnice nenarazilo při odesílání svých pacientů k dalšímu vyšetření či léčení do Fakultní nemocnice Olomouc na odmítnutí či výhrady tamních zaměstnanců. "Předpokládáme další rozvoj dobré spolupráce. Stejně se vyjádřil i ředitel olomoucké fakultní nemocnice Václav Rýznar v osobním dopise, který mi zaslal," tvrdí ředitel Nemocnice Rýmařov Marián Olejník.

Informace o údajném odmítání léčení rýmařovských pacientů v Olomouci považuje za neslušné a neseriózní, blížící se poplašným zprávám. "Je to nefér zkresleně útočit na tak citlivou strunu jako je péče o zdraví," konstatoval Olejník.

Coby rýmařovský zastupitel za ODS vnímá debaty o krajských hranicích jako zbytečné. "Mezi kraji přece není ostnatý drát, myslím, že je jedno, do kterého z nich Rýmařov spadá. Vše může zůstat tak, jako doposud.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Starosta Nymburku uzavřel lávku stejné konstrukce, jako spadla v Troji

Lávka pro pěší přes řeku v Nymburku

Ve středočeském Nymburku odpoledne uzavřeli lávku přes Labe, která je totožné konstrukce a od stejného projektanta jako...

Z kluziště u Jošta musel zmizet reklamní vůz, vadil brněnským památkářům

Bruslaře při slavnostním zahájení ve středu 6. prosince překvapilo, že kromě...

Z kluziště na Moravském náměstí v Brně v noci zmizel vystavený mercedes a spolu s ním i reklamní nápisy. Radnici...

Kocumová s Baxou opouštějí Změnu, vadí jim Korytářovy názory

Lídr Změny Zuzana Kocumová.

Jan Korytář obhájil pozici lídra i do dalších komunálních voleb, liberecké hnutí Změna, kterou vede, tím ale přišlo o...Najdete na iDNES.cz