Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nečekejte, míst na táborech už mnoho nezbývá

  7:00aktualizováno  7:00
Pokud uvažujete o tom, že by vaše dítě mělo strávit týden nebo i déle na táboře, je nejvyšší čas je přihlásit. Některé tábory už nabízejí poslední volná místa. Nabídka táborových pobytů je široká, a tak se vaše dítě může věnovat všemu, co je napadne.
Nabídka táborů na léto je široká, pozor na reputaci. Ilustrační foto

Nabídka táborů na léto je široká, pozor na reputaci. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Existují tábory zaměřené na výuku jazyků, s hudební či sportovní náplní. Váš potomek se však může také učit jezdit na koni, zdokonalit se v počítačových znalostech nebo jen příjemně strávit týden ve společnosti Harryho Pottera či pirátů z Karibiku.

Většina táborů se koná na nejrůznějších místech republiky, ale velký zájem je také o pobyty u moře. Protože prázdniny začínají už za pár týdnů, první turnusy jsou většinou obsazené. Když budete mít štěstí, vaše dítě odjede na tábor v srpnu.

Jazyky i sport
Možná se to zdá zvláštní, ale velmi populární jsou mezi dětmi jazykové tábory. Třeba na dětském táboře Summer Time se děti učí hodinu denně angličtinu. Potom sportují, soutěží nebo si hrají.

Ty, které se chtějí angličtině o prázdninách věnovat víc, mohou zvolit intenzivní týdenní kurzy English 4You. Konverzaci si procvičí v Eurocampu, kam jezdí kromě českých dětí i děti cizinců. Během pobytu probíhá také celotáborová hra, při níž se seznamují s britským prostředím.

Angličtinu, češtinu, němčinu nebo italštinu mohou děti trénovat i v mezinárodních tenisových kempech zaměřených ovšem především na tento sport.

"Naše tábory jsou vhodné pro děti od sedmi let, ale v doprovodu rodičů mohou přijet i mladší ratolesti," říká Stanislav Pařízek, který letos pořádá tyto tábory v Kutné Hoře a Kladně.

"Děti se učí především tenis a jazyky, ale pobaví se i při doplňkových sportech a večerních soutěžích." Na týdenní tenisové kurzy můžete školáky poslat i do Jilemnice. Tenisová škola Vlasty Holečkové je už pořádá více než čtyřicet let.

Oproti tomu tábory zaměřené na golf mají mnohem kratší historii, ale přesto jsou velmi vyhledávané. Týdenní U. S. Kids Golf Campy probíhají na řadě hřišť v České republice, například v Mariánských Lázních, v Hluboké nad Vltavou nebo ve Františkových Lázních.

"Účastníci kempů jsou přednostně přijati do turnaje, jehož vítězové se kvalifikují na celosvětové finále do Spojených států," prozrazuje pořadatel kempu Martin Bubeník. Navíc děti poznají hřiště, na kterém se turnaj hraje, a mohou změřit své síly s rodiči na rodinných hřištích.

Pro hudební nadšence
Mladí hudebníci mohou strávit deset dnů na Českém hudebním táboře mládeže v Horním Jelení. Děti a mládež až do 19 let se zdokonalí ve hře na hudební nástroj, získají zkušenosti ve velkých orchestrech a vypilují si i cizí jazyk, protože se tábora účastní také mladí lidé ze zahraničí.

Na tábor mohou jet děti, které hrají na dechové, smyčcové či bicí nástroje, klavír, ale také na harfu.

"Pro nehudebníky je k dispozici obor Anglické divadlo, kde se děti zábavnou formou zlepší v angličtině a získají základní zkušenosti s divadlem," říká ředitel tábora Josef Kušička. Děti, které nehrají na žádný hudební nástroj, mohou vyzkoušet také Angklung, indonéský lidový nástroj z bambusu.

Léto v koňském sedle
Jezdit na koních, ale také se o ně starat a nést za ně zodpovědnost, to vše se mohou děti od 12 do 16 let naučit na týdenním táboře v hřebčíně Favory v Benicích u Netvořic. O tábor je velký zájem.

"Tábory se rychle zaplňují, máme volný už jen první týden v červenci a srpnové turnusy," informuje Gabriela Havlíčková z hřebčína Favory, který je největším soukromým chovatelem starokladrubského koně.

Děti lákají i jinak zaměřené tematické pobyty. Baví je putovní tábory v automobilech, tábory na horských kolech a také military tábory s paintballem, což je zábavnou formou pojatý vojenský tábor pro kluky od 8 do 16 let.

"Děti s námi jezdí i několik let po sobě a většinou si vybírají stejně zaměřený tábor, chtějí se v maximální míře věnovat zvolené činností," prozrazuje Vladimír Šašek z cestovní kanceláře Sindibád. Ta se specializuje i na pobyty dětí u moře. Jezdí se do Itálie, Španělska, Chorvatska, Řecka nebo Bulharska.

"Tyto pobyty jsou určené pro starší děti, proto se nesnažíme jim vnucovat náš program, ale domlouvají se s vedoucím, čemu se chtějí věnovat," popisuje specifika Šašek.

Za piráty nebo Harrym Potterem
Velmi netradiční jsou pobyty, které v Ostrovci u Varvažova v jižních Čechách, na Klatovsku nebo u Sedlce-Prčice ve středních Čechách pořádá Lesní akademie Toma Bombadila. Názvy táborů jako Bradavice IV - Škola mágů, Star Wars, Šumavské UFO, Piráti z Karibiku nebo Cesta do pravěku napovídají, že se zde hodně uplatňují filmové triky, kostýmy, divadelní scénáře a rekvizity.

"Máme k dispozici i obří maketu tyranosaura, létající modely letadel, malé raketomety či prehistorické plachetnice s tenisákovými děly," vyjmenovává pomůcky nezbytné k přípravě dobrodružných expedic Václav Lustig a dodává: "Je zajímavé, že některé rodiče po návratu dítěte z našeho tábora opravdu překvapí, že potomek je samostatnější a odvážnější."

Cena není vše
Ceny pobytů se příliš neliší. Záleží pochopitelně na typu ubytování a délce tábora. Nevybírejte však jen podle ceny nebo zaměření tábora. Velmi důležité je vzdělání a zkušenosti instruktorů či reference na pořadatele. A v neposlední řadě i to, zda se děti na tábory vracejí. Proto mohou být nejspolehlivějším vodítkem doporučení známých nebo jiných rodičů.

Kde hledat informace

www.bombadil.cz
 www.internationaltenniscamps.cz
 www.syka.cz
 www.chtm.cz
 www.uskidsgolf.cz
 www.ami.cz/ts
 www.favory.cz
 www.sindibad.cz
Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Akce Fake: celníci při víkendových raziích zabavili padělky za 10 milionů

Celní správa podnikla předvánoční celorepublikový zátah na padělky. Na snímku...

Stovka pracovníků celní správy zajistila během víkendové kontroly tržnic a stánků na dvacet tisíc padělků. Zpravidla...

Pošvářová dostala cenu za odvahu, protikorupční fond ocenil i Čecha a Romeu

Miloslava Pošvářová

Někdejší kontrolorka kvality Ředitelství silnic a dálnic Miloslava Pošvářová dlouhodobě upozorňuje na nešvary při...

Cyklisté v Praze blokovali ulici. Protestovali proti zákazu kol v centru

Cyklisté v Praze protestovali proti zákazu kol v centru metropole (11. prosince...

Cyklisté v pondělí v podvečer na několik minut zablokovali Křižovnickou ulici v první městské části. Protestovali tak...

Vánoce potomků slavných: Žádné dárky i vila za miliony
Vánoce potomků slavných: Žádné dárky i vila za miliony

Jak vypadají Vánoce slavných? Někteří dodržují tradiční zvyky, jiní si svátek uzpůsobí podle sebe.Najdete na iDNES.cz