Obžaloba je vymyšlená, řekl soudu Rittig. Odmítá vyzvídání informací BIS

  • 41
Ivo Rittig a Jana Nečasová se zpovídají před Městským soudem v Praze z vyzvídání a vyzrazování utajovaných informací. Žaloba je viní, že v roce 2012 Nečasová, tehdy ještě Nagyová, jako tehdejší šéfka premiérovy kanceláře získala informace BIS o podezření proti Rittigovi a předala mu je. Rittig to označil za výmysl.

Mezi obžalovanými jsou také Tomáš Jindra, proti kterému údajně BIS také sbírala informace a dozvěděl se je spolu s Rittigem, a David Michal, který kontakt mezi Nečasovou a zbylými obžalovanými zprostředkoval. Za ohrožení utajovaných informací obžalovaným hrozí až tříleté tresty. Nečasová, která měla povinnost chránit údaje zvlášť uloženou, by teoreticky mohla skončit za mřížemi až na osm let.

Žaloba je viní z toho, že v roce 2012, kdy premiér Petr Nečas dostal utajovanou zprávu BIS o možném vlivu Rittiga a Jindry na státní orgány, instituce a společnosti s majetkovou účastí státu, Nečasová, tehdy Nagyová, tuto zprávu získala a informaci předala ostatním obžalovaným.

Spis tvrdí, že se tak stalo 27. března 2012 v pokoji číslo 26 v hotelu v Celetné ulici v Praze. Právě tam se podle obžaloby sešli tři obžalovaní muži a Michal, který předtím vyzvěděl informace od Nečasové, je sdělil ostatním.

Tím, že se Rittig s Jindrou informace o podezření proti sobě dozvěděli, mohli začít jednat, tvrdí státní zástupce. „Mohli učinit opatření k zakrytí svého vlivu na státní orgány, státní instituce a společnosti s majetkovou účastí státu,“ řekl žalobce.

Soudce Petr Novák hodlal z jednání vyloučit veřejnost, protože se budou probírat utajované skutečnosti. S tím však nesouhlasili ani státní zástupci, ani obžalovaní a jejich advokáti. Novák pak po krátké úvaze rozhodl, že novináře vykáže z jednací síně jen ve chvíli, kdy by skutečně měly utajované informace zaznít.

„Moje klientka bude vypovídat,“ avizoval obhájce Jany Nečasové Eduard Bruna. Nečasová v přípravném řízení nevypovídala.

Velkou nevoli projevili advokáti proti přítomnosti dvou státních zástupců v jednací síni. Přítomen je totiž nejen Martin Brzobohatý, ale také Rostislav Bajger známý z předchozí kauzy Nečasové. Soudce přesto v jednací síni nechal oba státní zástupce.

Odmítl také další námitky advokátů o tom, že odposlechy byly pořízeny nezákonně a povolil je nepříslušný soud. Obhájce Nečasové naznačil, že s námitkou možná půjde k Ústavnímu soudu. Soudce Novák přesto své stanovisko nezměnil. „Já tento důkaz připouštím, už jsem to řekl. Tady není diskuzní kroužek,“ utnul další debaty.

Byly to jen drby, ne utajované informace, tvrdí Michal

Jana Nečasová ve své výpovědi odmítla, že by vynášela jakékoli utajované informace. O doručení zprávy premiérovi prý ani nevěděla. „V té době jsem měla již osmým rokem partnerský vztah s tehdejším premiérem Petrem Nečasem. Byla jsem mu absolutně loajální a oddaná. Nikdy bych neohrozila jeho pozici tím, že bych něco vyzvídala,“ řekla.

Schůzku s Michalem připustila, ale podle ní měla úplně jiný charakter. Nečasová na ní měla tlumočit premiérovy výhrady k dění na ministerstvu zemědělství. Na doplňující otázky senátu už odpovídat nechtěla.

Podle Rittiga je žaloba vymyšlená. „Nikdy jsem neměl žádné utajované informace a nikdy jsem je nezjišťoval,“ řekl u soudu. Své obvinění, které není první, označil za mstu nebo duševní chorobu policie či státních zástupců. Po svém krátkém vystoupení oznámil, že dále využívá práva nevypovídat.

Vypovídal také Tomáš Jindra, bývalý poradce ministra zemědělství Petra Bendla (ODS). Svou obžalobu označil za mstu za své angažování se v kauze Budvaru a jeho ochranných známek. „V novinách se objevilo, že Rittig a Jindra jdou ukrást Budvar,“ řekl a dodal, že podle něj to byla demagogická mediální kampaň, které pak zneužili státní zástupci a obžalovali ho. Odpověděl na několik otázek soudce, když se ale chtěl začít ptát žalobce, využil svého práva nevypovídat.

Michal nepopíral, že se setkával s Nečasovou i s Rittigem a Jindrou. Žádné utajované informace prý ale nezískával. „Útržky společenské konverzace jsou interpretovány jako vyzrazení utajovaných informací,“ zkritizoval obžalobu. Téma konverzace prý určovala vždy Nečasová, on sám její názory poslouchal, ale nebral je nekriticky. „Prostě jsme si vyměňovali drby,“ řekl.

Soudce v pondělí hodlá vyslechnout i další obžalované. V následujících dnech jsou na řadě svědci, listinné důkazy a odposlechy. Vyjádří se také znalci.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue