Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nečas zatrhl ministrovi Dobešovi muže s minulostí u extremistů

  16:34aktualizováno  16:34
Rázné ne zaznělo od premiéra Petra Nečase k plánu ministra školství Josefa Dobeše posadit do nejužšího vedení ministerstva Ladislava Bátoru. Ten v roce 2006 kandidoval za ultranacionalistickou Národní stranu Petry Edelmannové, jejíž zákaz stát zvažoval. Dobeš tento týden představil Bátoru na ministerstvu jako poradce.

Premiér Petr Nečas odmítl, aby ministr školství Josef Dobeš do vedení ministerstva posadil jako náměstka Ladislava Bátoru, který dříve kandidoval za extrémistickou Národní stranu. | foto: Svobodni.cz

"Nedovedu si představit, že by se člověk s minulostí pana Ladislava Bátory stal náměstkem na ministerstvu školství. Takovou věc jako předseda vlády odmítám," uvedl ve čtvrtek předseda vlády. Slyšel to od něj osobně i Dobeš, se kterým se premiér dopoledne setkal.

Bátora, který kandidoval za Národní stranu jako jednička na Vysočině, se podle zápisu z úterní porady ministerstva školství, který získal iDNES.cz, objevil na poradě vedení úřadu. "Pan ministr v úvodu představil nového poradce Mgr. Ing. Ladislava Bátoru," je uvedeno v zápisu.

"Porada se v úterý konala tak, jako pravidelně, ale dál to nebudeme komentovat," uvedla mluvčí ministerstva Lucie Kubovičová.

Národní strana na sebe výrazně upozornila svým spotem před evropskými volbami v roce 2009, ve kterém doslova říká, že "konečné řešení otázky cikánské, které předložila Národní strana, je návodem pro všechny evropské státy". Termín "konečné řešení" používali nacisté pro holokaust za druhé světové války. Česká televize spot stáhla z vysílání a politici zvažovali dokonce i to, zda navrhnou rozpuštění Národní strany.

Úmysl ministra školství jmenovat do vedení ministerstva Bátoru, o čemž informovaly jako první Parlamentnilisty.cz, pobouřil romské organizace a Dobešův úřad následně v oficiální reakci uvedl, že informace o jmenování Bátory je jen spekulace. "Je pravda, že pan ministr chystá ve svém nejbližším okolí personální změny," uvedlo ministerstvo školství.

Jmenování Bátory do funkce by znamenalo současně sesazení náměstkyně Evy Bartoňové, která má podporu ODS. I proto je jasné, proč se Nečas proti změně, kterou chystal Dobeš, postavil.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Voda z nových vrtů v Náchodě-Bělovsi je léčivá, potvrdilo ministerstvo

Vizualizace Malých lázní v Náchodě.

Voda čerpaná z nových vrtů Jan a Běla v náchodské místní části Běloves získala osvědčení od ministerstva zdravotnictví....

Policie může na Babiše a Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě a další sníh

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Sledujte Zprávy iDnes.tv. Uvidíte hřímajícího Babiše a sprostého Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě, uzavřeném do...

Babišovy výroky ohrožují důvěru v naši práci, ohradila se policie

Budova policejního prezidia v Praze (ilustrační snímek)

Policie odmítla tvrzení premiéra Andreje Babiše (ANO) z dnešního jednání Sněmovny, že je v Česku možné objednat si na...

Najdete na iDNES.cz