Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nečas: Zatím děláme tupé účetní operace, žádné reformy

  14:09aktualizováno  14:09
Dva měsíce je premiérem. Měsíc a půl jeho vláda "rozpočtové odpovědnosti, práva a boje proti korupci" oznamuje veřejnosti, kde všude bude škrtat a šetřit. Petr Nečas ale zatím nepřekypuje chválou na adresu ministrů. "Kreativita, přemýšlení, intelektuální výkon, ten je zatím nulový," říká o práci vlády.

„Musím říct, že ještě nikdy nebyla celostátní politika a agenda vlády pod tlakem - nechci to říct pejorativně, ale přesto to tak je - pouhých komunálních voleb,“ říká premiér Petr Nečas k několika posledním střetům uvnitř nové vládní koalice. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Pane premiére, jak se v období všeobecného škrtání a propouštění změní Úřad vlády?
Chystáme rozsáhlou reorganizaci, snížíme počet zaměstnanců o deset až patnáct procent, sníží se počet různých vedoucích a ředitelů.

Našel jste na Úřadu vlády po svých předchůdcích nějakého kostlivce ve skříni? Například na ministerstvu dopravy zjistili, že jen vyškrtáním různých předražených smluv z minulosti ušetří ročně 35 milionů.
Necítím potřebu se vymezovat vůči předchůdcům. Považuji to za trochu laciný politický trik.

Jak naplňujete původní slib, že budete bez ochranky?
Jsem bez ochranky. Dřív bylo nastálo premiérovi přiděleno pět policistů ve dvou směnách. Dneska tu není ani jeden. Za celou dobu od mého jmenování, což už jsou dva měsíce, by se daly případy, kdy mi bylo doporučeno mít policejní doprovod, spočítat na prstech jedné ruky.

A co jiný slib či veřejné prohlášení? Nezalitoval jste už některých svých původních výroků? Třeba že by byly moc odvážné nebo nepromyšlené?
To se přece stane každému. Má-li člověk elementární sebereflexi, vždycky zpětně analyzuje své chování a u řady věcí si říká, jestli je neměl dělat nebo říct jinak.

Neschovávat se za povodně

Nabízí se tu premiérovi připomenout jeho vlastní slova týkající se jednoho nepopulárního opatření: zavedení povodňové daně, která by rozpočtu měla přinést 4,5 miliardy korun. Před třemi týdny po jednání koaličních stran návrh připustil jako možný, před týdnem řekl, že se mu nelíbí.

Patří do kategorie vašich vět, které raději neměly být vyřčeny, i ty o povodňové dani?
Ale tam není žádný posun v názoru. Po tom koaličním jednání jsem pouze řekl, že jsme na toto téma otevřeli diskusi a že se ukáže, zda půjdeme tímto směrem.

Doslova jste řekl: "Je to solidarita ve výši jedné krabičky cigaret a dvou piv měsíčně, což každý z nás ekonomicky aktivních může dát."
Ano, to jsem řekl ve své politické korektnosti a slušnosti ke svým koaličním partnerům. Vždycky jsem připravený naslouchat jejich návrhům. To byl jeden z důvodů, proč jsem to hned nesmetl ze stolu.

Co vás pak během těch dalších týdnů dovedlo k tomu, že návrh odmítáte? Koaliční partneři vás teď obviňují, že nedržíte slovo.
Od začátku to byla diskuse k otevřenému návrhu novely zákona o dani z příjmu, který vláda mimochodem ještě neprojednala. Je také otázka, zda naopak koalice neudělala zbrklý krok, že se hned orientovala na zvýšení přímých daní. Někteří kolegové se tváří, že když se nezvedne sazba, že nejde o zvýšení přímých daní. Tuhle nepoctivou hru s českou veřejností já hrát nebudu. Nebudu se nepoctivě schovávat za to, že je to kvůli odstraňování škod po povodních a podobně.

Proč schovávání za povodně? Povodně přece byly, a dvoje, a škody napáchaly v řádu miliard. Jak byste to tedy řešil? Chápu, že jste voličům slibovali, že nebudete zvyšovat přímé daně, a proto to teď nechcete udělat.
Připouštím, že najít takto velmi rychle prostředky je problematické, ale když už jdeme tou nejpohodlnější cestou - zvýšit daně je nejpohodlnější - tak bychom to měli přiznat a říct, že jsme nenašli jiný prostor v úsporách a škrtech. A pak máme předstoupit před veřejnost a říct: Omlouváme se, dočasně, na jeden jediný rok, uděláme tento krok. Říkám, že ODS na trvalé zvýšení této příjmové daně nepřistoupí.

Pupínky na obličeji

Nečasova vláda funguje teprve půldruhého měsíce. Spor o povodňovou daň byl první větší roztržkou v koalici a další nejspíš budou následovat: ODS, TOP 09 a Věci veřejné totiž vstoupily do souboje před komunálními a senátními volbami.

Miroslav Kalousek tento týden prohlásil, že jeho slovu se na rozdíl od toho vašeho dá věřit. Někdo to celé hodnotí jako přestřelku, někdo mluví o krizi...
Takových přestřelek ještě bude! Myslím, že se to dramatizuje. To je prostě dětská nemoc typu planých neštovic. Ty pupínky na obličeji nevypadají hezky, ale v podstatě to nic vážného není. Žádná krize.

Na jaké úrovni jsou vztahy s panem Kalouskem? On říká, že to s vámi nikdy nebude nic vřelého.
Protože jsem slušný a korektní člověk a jde mi o dobré koaliční vztahy, tak nebudu zbytečně přilívat olej do ohně. Pan Kalousek občas rychleji mluví, než myslí. Možná je to jeden z důvodů, proč si tak rozumí s mým předchůdcem v čele ODS. Ale každý máme nějaké své plusy a minusy. I já.

Teď jste ale trochu oleje přilil.
Ano, pan Kalousek rychleji mluvil, než myslel. Ale dodávám: I mně se to občas stává. Určitě je to teď víc ovlivněno tím, že někteří političtí partneři vzali podzimní komunální volby jako vysoce prestižní záležitost a podřizují tomu kvalitu vnitrokoaliční komunikace.

Kdybych chtěl být jízlivý, tak řeknu, že i vaše stanovisko k nepopulární povodňové dani je ovlivněno nadcházejícími volbami.
Ne ne, to je můj kontinuální postoj. Prostě nesouhlasím s tím, že když přijdou povodně, tak to rychle použijeme k odůvodnění navýšení daní. To je celé.

Návrhy, které za ten měsíc a půl prezentovala vaše vláda, jsou vesměs souborem nepopulárních opatření: škrty, propouštění, rušení státních příspěvků... Nic, co by mělo okamžitý pozitivní ohlas u veřejnosti. Souhlasíte se mnou?
Do značné míry ano. Ale je to dané aktuální agendou. Museli jsme vyřešit deficit rozpočtu na letošní rok, který by bez zásahu dosáhl úrovně vysoce nad 5,3 procenta HDP. Musíme v krátkém čase řešit rozpočet na příští rok, aby deficit nepřesáhl 4,6 procenta HDP. Tím je dáno, že se mluví hlavně o těchto tématech. Ano, je to nepopulární snižování výdajů, ale vlastně je to i pozitivní zpráva pro českou veřejnost, že nechceme dovolit další zadlužování.

Nenapadlo vás - čistě z marketingového hlediska - kompenzovat tyto návrhy třeba zrušením zdravotnických poplatků za položku na receptu? Stejně to vaše vláda má v plánu a před volbami by to voliči ocenili.
Očekávám, že pan ministr zdravotnictví určitě přijde s některými návrhy, které půjdou tímto směrem. Ale považoval bych za chybu podřizovat agendu vlády komunálním volbám. I když musím říct, že ještě nikdy nebyla celostátní politika a agenda vlády pod tlakem - nechci to říct pejorativně, ale přesto to tak je - pouhých komunálních voleb.

Říkáte pouhých, ale víte přece, o co hraje sama ODS: ohrožená pozice primátora hlavního města. Ostatně na tuto funkci ODS jako jediná nikoho nenavrhla.
Tak předně, odmítám ten pohled, že jde jen o volby na pražskou radnici. Volby se konají i v dalších 600 obcích, kde máme starostu či starostku, primátora či primátorku. Celkově jde o 6 500 obcí. Ale pokud jde o pražské volby, to, že dosud nemáme lídra, je zodpovědností pražské ODS. Nezastírám, že mně se to nelíbí.

Zatím jen tupé účetní operace

Při rozdělování vládních křesel vyjednal Nečas pro ODS ty mediálně méně atraktivní posty. Naopak velké reformy, ať už daňové, důchodové či zdravotní, budou dirigovat ministři za TOP 09. Zdá se, že i to je pro Nečase stále citlivé téma.

Nevidíte dnes jako chybu, že jste přenechal finance, sociální věci i zdravotnictví politickým konkurentům a udělal z nich ty hlavní reformátory?
Především musím říct, že žádné spojení konkrétních ministrů s reformami tady není. Žádný z těchto ministrů žádnou reformu nepředložil. Zatím jsou předkládány pouze účetní škrty. To není žádná náročná operace. Tam nemusíte vyvíjet žádnou kreativitu, žádné přemýšlení. To je v podstatě tupá účetní operace. Jde pouze o to, ustát ty nepříznivé důsledky. Ale kreativita, přemýšlení, intelektuální výkon, ten je zatím nulový.

To je tedy hodnotíte dost příkře.
Ale to platí na celou vládu. Snížit paušálně o deset procent personální výdaje, to zvládne každý, kdo ovládá trojčlenku, a dokonce i bez kalkulačky. Je to práce zhruba na hodinu. I bez kalkulačky s tužkou.

Kdy tedy máme čekat ty intelektuální výkony?
Ve skutečných, hlubokých reformách daňového systému, důchodového systému, zdravotnictví, trhu práce, terciárního vzdělávání. Tam se musí projevit kreativita. Ta vláda má důvěru teprve třetí týden, tohle všechno teprve přijde.

Jednáme i o Paroubkovi

Kromě vládnutí a blížících se voleb, jejichž výsledek je pro ODS například v hlavním městě zcela nevyzpytatelný, zaměstnává premiéra Nečase ještě problém: kam s "odstaveným" Mirkem Topolánkem?

Kdy jste naposledy mluvil se svým předchůdcem?
Před několika dny.

A už jste se dohodli, do které pozice v mezinárodní instituci mu vaše vláda dopomůže?
Především považuji za správné a ve vyspělé Evropě zcela běžné, že jsou bývalé hlavy používány v různých pozicích i poté, co odejdou z funkcí předsedů vlád. Pokud se nám podaří některé kroky dotáhnout k pozitivnímu výsledku, tak to bude správné.

Z vašich obecných slov soudím, že neřeknete nic konkrétního.
Soudíte správně.

Proč? Ohrozil byste ta jednání?
Chci dělat kroky, které povedou k cíli. Proto nic konkrétnějšího neřeknu.

Máte za to, že i někdejší premiér a bývalý šéf ČSSD Jiří Paroubek by měl s pomocí vaší vlády získat nějakou pozici v mezinárodních institucích?
Mluvil jsem o obecném principu, o premiérech, kteří se nezdiskreditovali například nevyjasněnými příjmy či majetkovými poměry...

... pro Stanislava Grosse to tedy neplatí
Ano, tady mlžit nebudu. Ale ve vyspělé Evropě není výjimka, když vláda jednoho stranického zbarvení využije třeba pro nějaká mezinárodní jednání bývalého předsedu vlády jiného politického zbarvení.

O jakou pozici se jedná v případě Jiřího Paroubka?
Ta věc je čerstvá, a to u obou premiérů. I tato moje slova, která říkám, žádný z mých předchůdců neřekl. Já je považuju za korektní
a férové říct.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Čínský lezec po mrakodrapech zemřel, spadl z 62patrové budovy

Známý čínský lezec Wu Jung-ning

Číňan Wu Jung-ning, který se proslavil lezením po výškových budovách bez jakéhokoli jištění, zemřel po pádu...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...Další z rubriky

Babišova vláda chce novou daňovou slevu pro zaměstnance i zlevnit pivo

Premiér Andrej Babiš s ministryní financí Alenou Schillerovou

Vláda Andreje Babiše schválila programové prohlášení. Slibuje v něm například konec superhrubé mzdy u daně z příjmů či...

V Americe roste zájem o češtinu, v Rusku kvůli sankcím opadá

Děti, které se v Chorvatsku učí česky, slaví „Den mateřského jazyka“.

České písničky, pohádky i hry. Výuka českého jazyka probíhá i daleko za našimi hranicemi, rozhodně však ne biflováním...

Lidé věří více youtuberům než politikům, plyne z veřejného mínění

Setkání prezidenta Miloše Zemana a premiéra Bohuslava Sobotky na Hradě skončilo...

Tuzemským politikům věří Češi ještě méně než youtuberům či blogerům. Vyplývá to z říjnového průzkumu Centra pro výzkum...Najdete na iDNES.cz